Millä viikoilla sisarukset syntyneet (joilla useampi lapsi sii)?!
Eli ne joilla useampi lapsi niin millä raskausviikoilla lapset on syntyny??
Meille tulossa kolmas, la. on huomenna. Esikoinen synty 39+6 ja toinen 39+5 Mä olen ollu ihan hermona kun olen odotellu että tämä syntyis tällä viikolla.
Onko mahdollisempaa että yli menee että ropisee?? vai onko vielä toivoa et syntyi tänää tai huomenna=/
Kommentit (19)
Neuvolassa jo vitsailikin, että laitetaanko suoraan laskettu aika sen mukaan tällä kertaa. Vitsihän se oli, mutta kyllä se täti sanoi, että se jotain osviittaa antaa. Esim. heillä joilla yleensä menee raskaus yli lasketun ajan, se kuulemma taphtuu usein joka raskaudessa.
Viivi rv 15
Olin ihan pihalla kun kuopus alkoi syntyä, koska olin henkisesti täysin valmistautunut siihen, että olisin vielä lähes kuukauden raskaana. Molemmat synnytykset myös alkoivat samalla tavalla supistuksilla, mutta esikoisen synnytys oli paljon nopeampi kuin kuopuksen.
Myös vauvoissa oli eroa kuin yöllä ja päivällä, yliaikainen esikoinen oli jo sairaalassa hereillä pitkiä aikoja varsin tyytyväisenä, otti katsekontaktia jo sairaalassa, hymyili 2-viikkoisena jne. Kuopus taasen nukkui pari ekaa kuukautta vain välillä syömään heräten. Olin hänestä todella huolissani, kun en ensin tajunnut, että olihan noilla lapsilla jo syntyessä lähes kuukauden kypsyysero. Ja molemmat siis ovat ihan terveitä, reippaita lapsia.
T: Rekkis, 23+2
eka tuli 39+4 toinen 40+6 kolmas 38+1 neljäs 41 viides 39+6 kuudes 39+3 ja nyt viikot 38+4.......
ja kovastihan sitä toivoisi, että hieman etuajassa tulisi kuten siskonsakin. Esikoisemme syntyi rv38+6 ja toinen lapsi rv39+3.
toinen 39+0
kolmas 40+3
neljäs 40+3
viides 39+0
kuudes 40+5
1. 41+0
2. 42+0
3. 42+0 (käynnistettiin)
4. 42+1 (käynnistettiin)
5. 40+0 (käynnistettiin)
neronja rv 38+0
Kuopus 40+1
eli tosi samaan aikaan...
esikoinen syntyi 37 ja kuopus 39+5, nyt kolmatta odotan.. saas nähdä miten käy. Kummassakin aikaisemmassa olen jäänyt sairaslomalle jo paljon ennen la.
Ja tämä seuraava EI tule menemään niin pitkälle, sillä en suostu enää kantamaan lasta 17 päivää yli lasketun!
Maaria 31+4
ensimmäinen 41+1
toinen 41+5
kolmatta odottelen vasta alkutaipaleella ja toivon että ei menisi ainakaan enempii viikkoihin
1. 41+2
2. 41+5
3. 40+2
4. 41+2
Kaikki synnytykset käynnistyneet ihan itsestään suppareilla (olin itsekin " kolmosen" kohdalla aivan ihmeissäni, en siis lainkaan valmistautunut vielä synnyttämään...) =).
1. 39+4
2. 38+0
3. 37+0
4. 35+5 (suunniteltu sektio lapsiveden vähyyden vuoksi)
-Allu
toivottavasti kolmas tulee " ajoissa" kuten kakkonen, maha on nyt jo (36+1) muhkea ja olo hankala...
esikoinen syntyi 38+6 ja kuopus 38+5, toivottavasti tämä kolmonen noudattaa samaa kaavaa - mä kasvan takuulla taas niin uskomattomiin mittoihin, ettei vatsaa ja muuta painoa jaksa kantaa yhtää tuota kauempaa!
edelliset syntyneet:
1. 41+0
2. 40+1
3. 39+5
4. 39+2
5. 41+3
nyt odotellaan kolmatta viikolla 37+1
ja esikoinen syntyi rv40+3 ja toinen synty rv 40+4 ja kolmas synty rv 41 ja nyt odotellaan neljättä ja saas nähä koska hän päättää syntyä,nyt mulla on menossa rv 32+6,ja en osaa yhtään sanoa että voisko syntyä huomenna tai sitten viikon päästä,vauvasi syntyy sitten kun on siihen valmis:)