Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

adoptiolapsen vakuutus

09.08.2007 |

Saako kv-adoptiolapselle sairausvakuutusta samalla periaatteella kuin biologiselle syntymättömälle lapselle vielä kun odottaa lapsiesitystä, vaikka tuleva lapsi ei aivan vauva olisikaan? Minkälaisia vakuutuksia olette ylipäänsä saaneet adoptiolapsillenne?



Tiedosta kiitollinen!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
10.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me olemme saaneet vakuutukset vaivatta, ekalle ennen matkaa, tokalle hakumatkan jälkeen.

Vierailija
2/2 |
10.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoiselle IF:stä sairaskuluvakuutus saatiin voimaan heti kotiintultua täysin ongelmitta - syntymämaastaan oli hyvät terveystiedot, kattavammat kuin Suomessa saatavilla normaali neuvolakäyntien perusteella. (tämä 2003)



Kuopuksella ei ollut juuri mitään muassaan terveystietoja syntymämaastaan. Lääkärilausuntojen ja pienen kädenväännön jälkeen hänellekin saatiin sairaskuluvakuutus IF:stä tietyin rajoituksin. (2006-2007 vaihteessa)



Hakumatkan ajan lapset kuuluivat molemmissa tapauksissa oman matkavakuutuksemme piiriin ja kuopuksen matkalla sairastamiset korvattiin ongelmitta (näiden perusteella vain tuli sitten rajoitukset sairaskuluvakuutukseen).



Ei ole mahdollista ottaa ko. vakuutusta ennen kuin lapsi on joku tietty lapsi, eli ei ennen nimeämistä onnistu. Meille myös kysymämme vakuutusyhtiöt kaikki sanoivat, että ennen kotiintuloa ei voisi tätä vakuutusta saada, mutta tosiaan matkavakuutus (omamme) kattaa sairastamiset sitä ennen.

Näin meillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan yhdeksän