Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Paineen tunne?
12.04.2007 |
Onko muilla vastaavaa..?
Itsellä tuntunut jo jonkun aikaa kova " paine" ylävatsassa, aivan rintojen alapuolella. Tuntuu todella inhottavalle. Osaako joku sanoa mistä voisi johtua?
Kommentit (2)
Ainakin viime neuvolassa vauva oli poikittain vasemmassa kyljessä. Silloin myös tuntui tuo paine, neuvolalääkäriltä kysyin asiasta, se ikäänkuin sivuutti koko asian ja vastaus jäi saamatta.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Missä asennossa vauvasi on? Josko hän painaa palleaasi ja se aiheutta tunteen. Voi olla myös jonkinlaista närästykseen viittaavaa, vaikka ei kirjaimellisesti närästäisikään. Ylävatsakipu voi olla myös raskausmyrkytyksen oire, mutta yleensä siihen liittyy sitten muitakin oireita (RR koholla, prot. koholla pissassa, äkillinen turvotus, näköoireita, päänsärky)
Tämmöisiä ajatuksiaa vaan tuli. Toivottavasti olisi jotain hyötyä. Kysäise neuvolasta ensikerralla.