Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kemiallinen raskaus - kauanko näyttää plussaa?

17.12.2007 |

Hei,

plussasin viikko sitten. Vuoto alkoi perjantaina (rv:t olis ollu 4+4) ensin niukkana ja nyt ihan niinkuin normaalimenkoissa. Päättelin, että oli ns. kemiallinen raskaus.



Raskaustesti näytti kuitenkin tänään (neljäs vuotopäivä) edelleen plussaa (ehkä vähän haalea viiva tosin). Tiedän, että keskenmenossa voi jonkin aikaa näyttää, mut entä jos on tuo kemiallinen raskaus? Ja tietääkö joku kuinka kauan vuoto kestää, kauemmin kuin normaalimenkoissa?



Lähinnä mietin, voiko olla kohdunulkopuolinen, eli pitäiskö asialle tehdä jotain vai oottaa vaan vuodon loppumista.



Kiitos, jos joku osaa auttaa!!!



Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
17.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pahoittelut keskenmenosta!



Käsittääkseni, jos on ollut ns. kemiallinen raskaus, niin vuoto voi olla juuri samanlaista kuin normaalisti kuukautisvuoto (siis yhtä runsasta/vähäistä), mutta raskaushormoni voi poistua hitaasti, joten voi näyttää vielä plussaa vaikka kahden viikon päästä vuodon alkamisesta.



En oikein osaa neuvoa, mitä sinun kannattaisi tehdä. Itse ehkä odottelisin vuodon loppumista (jos siis kuukautisvuodon tapaista), ja tekisin sitten uuden testin/tai kävisin terveyskeskuksessa verikoe-testissä. Jos tulee kovia kipuja, ota välittömästi yhteys sairaalaan.

Tai ehkä soittaisin sairaalaan, ja kysyisin mitä pitäisi tehdä.. =] (ei tästä mun vastauksesta ehkä kovinkaan apua ollut.. jahkailua vaan! =])

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla