vauva potkii alas!
Hei!
Olisi kiva tietää, onko muilla samanlaista...Rv 25 mennään ja vauva potkii suoraan alas, eli emättimeen ja tuntuu, että sillon alkaa herkemmin supistella. Vatsa on välillä säännöllisesti kivikova, mutta ns. kipeitä supistuksia ei ole ollut.
Onko kokemuksia ja kuinka onko silloin raskaus jatkunut ihan normaalisti loppuun saakka? Pelottaa jos tämä johtaisi ennenaikaiseen synnytykseen.
Kommentit (3)
eli rv34-35 potki vielä alas ja 36-37 viikolla kääntyi toisin päin.
Itselläni viikot nyt 26+6, ja potkut tulevat tällä hetkellä minullakin hyvin alas, tuntuvat tosiaan emättimessä ja ihan alavatsalla. Muutama viikko sitten tulikin jo aika mojovaa monoa kylkiluihin... Noita harjoitussupistuksia on oikeastaan päivittäin, niistä ei kannata huolestua. Jos tulevat rasituksessa, on tietysti fiksua vähän löysätä tahtia tuntemusten mukaan!
En millään usko, että vauvan potkut vaikuttaisivat kohdunsuun aukeamiseen, vaikka tuntemukset ovatkin aika voimakkaita. Eiköhän se kohdunsuu pientä tönimistä kestä :)
vauva potki alas ja vasta rv 32 aikoihin kääntyi toisin päin ja mulla ainakin raskaus on jatkunut ihan normaalisti ja nyt viikkoja on tasan 39.