Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hampaiden pesu yhtä tuskaa, tyttö 3v

Vierailija
28.10.2006 |

...joka ilta sama huuto. Pitää suuta tiukasti kiinni, suu pitää pakottaa/maanitella auki, käsillä huitoo ja huutaa ku syötävä, laitanko lapsen pakkopaitaan?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai sitten vain väkipakolla suu auki. Itse en onneksi tätä ole joutunut kokeilemaan, meillä pestään kiltisti kun annan lapsen pestä ensin ja sitten " tarkistan itse" tai toisinpäin. Saa itse laittaa veden päälle, hammastahnan laitan minä jne.



Vierailija
2/4 |
29.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä 2v antaa pestä kun saa ensin itse yrittää ja sitten aikuinen pesee tarkemmin. Olen joutunut 3v väkisin pesemään kun edes itse ei halunnut pestä. Pakko se vaan on tehdä jos ei suosiolla anna harjata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Oli todellista taistelua...huh!



Otin avuksi laulut ja satuilun. Lapsi sai ensin itse " antaa peikoille kyytiä" eli harjata. Minä sitten karjahtelin kuin peikko ja tein ääniä kun " hammaspeikot" lensivät suusta ulos komeassa kaaressa ja mätkähtelivät lattialle ;D Sitten oli minun vuoroni tarkistaa, jäikö yhtään hammaspeikkoja suuhun. Kerroin samalla tarinaa hammaspeikoista ja muka löysin yhden peikon hampaan takaa ja taas peikko kiljahti :) Lasta alkoi naurattamaan koko touhu ja kiukuttelu unohtui.

Vierailija
4/4 |
29.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Niin....kyllä se tarinan kertominen, suostuttelu ja väkisin peseminenkin kesti aikansa, ennekuin lapsi pääsi eri tunnelmiin hampaiden pesun kanssa. Sinnikäästi kun jaksat joka ilta käydä sen taistelun, ajan myötä lapsi huomaa, että ei se siitä mikiskään kiukulla muutu.



Kuopuksen kanssa on kamalan paljon helpompaa tämäkin asia, kun ottaa isommasta mallia, hyväksyy iltapesut rutiinina.





Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan seitsemän