Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kestovaippakysymyksiä.

10.12.2007 |

Muutamia kysymyksiä kestovaippailuun liittyen:



- Jollain nettisivulla myytiin kertakäyttöisiä hoitoliinoja, joita voi käyttää sekä kuivaliinana vaipassa että vauvan hoitoon. Voiko ns. tavallisissa kaupoissa myytäviä kertakäyttöisiä hoitoliinoja käyttää vaipassa kuivaliinana? Meidän paikkakunnalla ei juuri kestoilutuotteita kaupoista saa.



- Voiko kuivaliinana käyttää microfleecestä leikattua kangaspalaa? Vai miten olette tehneet itse kätevimmin kuivaliinoja? Onko ylipäätään ollut kuivaliinoille tarvetta? Itselläni on aika herkkä iho, joten siksi ajattelin, että vauvankin iho saattaa reagoida herkästi kosteisiin harsoihin ym.



Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tällainen nettipuoti, minun ystäväni on yrittäjänä



www.ronjamaria.net



voit kysellä ja selailla tuotteita

Vierailija
2/5 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


- En ole ihan varma, mitä tarkoitit kertakäyttöisillä hoitoliinoilla, mutta jos tarkoitit vauvan puhdistuspyyhkeitä, niin ne eivät hoitoliinan virkaan sovellu. Uskoisin, että kaikki kestovaippoja myyvät nettikaupat myyvät myös kuivaliinoja eli niitä voisi tilata kotiin vaikka isomman satsin kerralla.



- Kuivaliinana voi vallan mainiosti käyttää microfleeceistä kangaspalaa ja sehän onkin kertakäyttöisiä (tai muutaman pesun kestäviä) kuivaliinoja ekologisempi vaihtoehto. Microfleeceistä on helppo tehdä kuivaliinoja; leikkaat vain sopivan kokoisia paloja. Mitään viimeistelyä tai ompelua ei tarvita, koska fleece ei lähde purkautumaan.



- Meillä käytössä on ollut Popolinin Popli-kuivaliinat, jotka ovat periaatteessa kertakäyttöiset, mutta niitä voi muutaman kerran pestäkin, jos niihin on tullut vain pissaa. Itse käytän niitä lapsellani lähinnä oman mukavuudenhaluni takia, kun kakkavaipan pesusta selviää niin paljon helpommalla, kun suurin osa kakasta jää kuivaliinaan.



crateri

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkäkokoiset fleecepalat olisi sopivia? Entä kankaan paksuus, onko väliä?

Vierailija
4/5 |
11.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luomu-perheet alueelta. Lisäksi netistä löytyy keskusteluryhmiä tee se itse- kestovaippaimmeisille, muistaakseni myös kuivaliinoista on siellä juteltu.



t. SannaNu

Vierailija
5/5 |
12.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikrofleecestä leikatut palat käyvät vallan mainiosti, ovat edullisia eikä tarvitse edes kantata, kangas ei purkaudu.



Märkä harso tuntuu peppua vasten todella inhottavalta (voin kuvitella), itse en tosin käyttänyt harsoja enää kuin ihan vastasyntyneellä, muut imut ovat niin paljon parempia.



Jos käytät taskuvaippoja (esim. Fuzzeja), et tarvitse erillisiä kuivaliinoja ollenkaan. Ovat muutenkin todella käteviä.



Muistathan että jos päädyt ostamaan niitä kertakäyttöisiä kuivaliinoja, niitä ei saa laittaa pönttöön, koska ne tukkivat putket. Tästä on paljon väärää tietoa liikkeellä. Näinollen kertakäyttöiset liinat eivät ole kovinkaan käteviä käytössä.