Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

*.*TouKoKUisten TIisTaI*.*

Kommentit (31)

Vierailija
1/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylläpä naisia nukuttaa tai sitten kaikki järkevät ovat jo menneet ulos nauttimaan auringosta :)

Mulla lähtee päivä hitaasti käyntiin, johtunee eilisistä kivuista ja suppareista. Mieheltä tuli huutia kun olin moppaillut ja mattoja kannellut, illalla sitten vaan makasin ja valitin oloani. Vauva kuitenkin mekastaa entiseen malliin ja se on hyvä se.

Kattelin tossa hotellipaketteja Tallinnaan josko vielä huhtikuussa uskaltas. Haluis jotain vaihtelua, mukavaa sellaista. Toinen vakio mistä haaveilen on IKEA:ssa käynti, se ois vähän lähempänä kuin Viru-hotelli.

Tänään ei mitään erikoista, ainakaan vielä. Hissuksiin elelen ja oloani kuuntelen.

Ihanaa kevättä kaikille!

Vierailija
2/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mihin nämä aamutunnit katoavat? Nousin kahdeksan aikaan, laitoin pyykkiä ja tiskiä koneeseen, vein roskat, leikin hetken kissan kanssa ja muuta pientä puuhastelua ja nyt yhtäkkiä kello on kymmenen!! Huhhuh, kuinkahan käy sitten vauvan kanssa, kun nytkin päivät karkaa käsistä!?



TAMPERELAISTEN TREFFIT: Tapaamme siis tiistaina 3.4. klo 18 ravintola Grillissä! Jos on vielä joku, joka haluaa mukaan eikä ole ilmoittautunut, laittakaa mulle mailia: janiina.lammi@luukku.com (saa muutenkin laittaa mailia ;) , jotta tiedän ilmoittaa ravintolaan, jos väkeä tulee lisää. Tulkaa mukaan uudet ja vanhat!!!



Eilinen oli karmea päivä, kun se edellinen yö oli uneton ja muutenkin olo oli ikävä. En kohta enää uskalla syödä mitään, kun kaikesta tulee paha olo (paitsi suklaasta, hih). Jos teillä on jotain hyviä ideoita siitä, mitä voi syödä, kun kärsii pahasta närästyksestä, vinkkejä otetaan kiitollisena vastaan.



Koetimme keksiä jotain hauskaa tekemistä, ettei päivä ihan menisi pilalle ja menimme käymään Särkänniemen akvaariossa. No, ei oikein ollut hyvä idea. Ei siellä kovin paljon nähtävää ole ja toiseksi; akvaarioiden lasit ovat niin voimakkaasti suurentavat, että sain ihan kauhean päänsäryn. No, onneksi päivä oli kaunis, joten pelkkä kävelylenkkikin piristi.



Viime yö menikin sitten paremmin ja sain nukuttua oikein kunnolla ja nyt olo on ihan erilainen.



SÄMPYLÄINEN: Onnea tytöstä!



KUUMUUDESTA: Mulla ei erityisesti kuumota jotain tiettyä ruumiinosaa vaan yleisesti ottaen on kuuma koko ajan. Olen aina ollut armoton vilukissa, jonka takia pattereita on pitänyt laittaa kovemmalle mutta nyt nukun ilman peittoa ja olohuoneeseen olen parkkeerannut tuulettimen.



Onkos täällä minkä verran porukkaa, jotka eivät halua tietää sukupuolta etukäteen? Tulee pian vähän yksinäinen olo, kun tuntuu, että kaikki tietää paitsi minä.



+pirteä olo

+kohta on viimeinen kuukausi ennen meidän kuukautta

+vauva elämöi kivasti





Iloista mieltä ja hyvää vointia kaikille!



Jansku 33+3



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjotin jo melkeen valmiiks koko tekstin äsken, ja painoin sitten jotain nappia niin kaikki katos!! Että hyvää huomenta vaan!



Vein pojan tarhaan äsken ja lupasin itelleni että tulen vaan käväsemään tässä. Eilinen päivä meni nimittäin ihan hänekseen, en saanu mitään aikaseks. Sit pitäs lähteä tarhaan täteille ostaan jotain muistoksi, pojalla taitaa olla huomenna viimenen päivä nimittäin..



Gandalfiina: Samaa vetämätöntä oloa ollu siis ilmassa täälläkin! Iltaa kohti se oikein voimistuu, välillä tuntuu että ei pojalle jaksas edes iltahommia tehä.. Puhumattakaan omista hommista.. Poika on meillä onneks ollu viime päivinä reipas, muuten kyllä on tuttua noi teidän tytön raivarit.



Sämpyläiselle onnea tytöstä!!

Ja minäkään en usko että se laskeutuminen sinänsä vaikuttaa että tuleeko vauva aikasin vai ei. Tai mistä sen tietää, tuleeko.. =)



Jansku: Oletko kokeillu Rennietä? Ja me ei tiedetä, kumpi tulee. Että taitaa meitä tietämättömiä olla muitakin.. =) Tosin poika se on meillä, sellainen mulla on vahva tunne. En ole tyttönä sitä aikoihin ajatellut..



Miten ihmeessä te muuten jaksatte touhuta kaikkea? Lenkillä käydä monta kertaa (en jaksas yhtää kertaa), leipoa jne. Tulee ihan laiska olo, kun olette niin energisiä.. Huoh..



Jospa tuosa oli kaikki, plussat kehiin viel!



+ nyt oikeesti tuntuu että jaksas jotain tehäkki

+ enää muutama yö muuttoon



miitu rv 34+2

Vierailija
4/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmoittaudun, harvinaisten myöhälle valuneen heräämisen jälkeen.

Ihana herätä siihen kun aurinko paistaa. Mitä enemmän se paistaa, sitä kiivaammin arvioin todennäköisyyttä sille, että jäät ehtisi lähteä, ja pääsisin käymään mökillä ennen poksahdusta. Mies ei tosin enää luvannut minua sinne viedä mutta elämä ilman haaveita on kuivaa korppua. Keijo.Annikin kanssa samoilla linjoilla siitä, että johki ois vielä kiva päästä tuulettumaan.



Katoppa koira ryömi pystyyn sängyn alta...kävi tervehtimässä ..ja jatkaa uniaan uudestaan. Todella seurallinen paketti. Se herää joskus puolenpäivän aikaan, aamuruoka näet pitää sulatella rauhassa.



Palailempa taas tuonnempana.



murmeli ja vatsakohokas 32 +6 ihan kohta 33 :)

Vierailija
5/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ei ole ollut kuumotusta, joskus vaan tulee sellasia hikoilu-aaltoja, niitäkin tosi harvoin. Mut kuuluu varmaan tähän raskauteen kun ei mulla ennen ole ollu semmosia.



Hoksasin tässä juuri, että kaipa se minun tyllerö tuolla masussa on kasvanut aika tavalla, kun enää sieltä ei tunnu semmoista kunnon potkimista, vaan sellaista " tuuppimista" ja muljuamista, niin että koko masu hyllyy. Pitää muistaa ettei kirjota enää " vauva potkii" kun ei se tosiaan enää samalla lailla ole potkinut moneen päivään. Muilla tällaista? Kun aloin sitten tietenkin miettimään että onko normaalia..



Tänään taas perhevalmennukseen, annoin miehelle armahduksen siitä, kun ei se niin millään halua sinne tulla. Itse menen ihan mielellään vasiten kuuntelemaan ja kattelemaan, eikä haittaa oikeastaan vaikkei mies nyt tulekaan mukaan. Hmm, pitäisköhän ottaa sinne evästä.. vaikka suklaata..:)



Mulle on iskenyt järkyttävä himo ananasmehuun, -limsaan, ja -jugurttiakin ostin. Hassu juttu. Turvotusta ei edelleenkään ole, että ananaksella sitä poistelisin..:D

Nyt on pakko tunnustaa, että eilen ostin ensimmäisen vauvatavaran (siis paljon mulla on kasassa, mutta itse en ole niitä ostanut)! Tai oikeastaan vaatteen.. pikkuisen bodyn jossa oli vähän vaaleanpunaista..:) Olin jotenkin niin kamalan onnellinen etten voinut vastustaa kiusausta. Jos masuasukki onkin poika, niin ei se haittaa, eihän tuo yksi body niin kallis ollut! *vähän nolona* Hih..



+masu hyllyy, vauva selvästi yritti herätellä minua jo aiemmin

+aurinko paistaa

+alkaa taas uusi viikko



sämpyläinen 31 tasan

Vierailija
6/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keijo.annikki: tosiaan tekis mieli jotain omaa lomaa vielä saada. Ajattelinki miehen houkutella yheks yöks kylpylään. Poika saa mennä mummolaan.. =)



Sämpyläinen: ihan normaalit on vauvasi liikkeet. Kun se kasvaa niin tila käy ahtaaksi, ja se menee sitten muljuamiseksi.. Kaikki hyvin siis.. =)



Nyt mä nousen, laitan musiikit soimaan ja aloitan tekee.. jotain.. =)



m

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnea mukavasti menneestä ultrasta ja pienestä tytöntylleröstä SÄMPYLÄINEN:)



Onnea tytöstä myös ÄITE82:delle!



Kiva, että neuvolasi meni hyvin MURMELI! Mulla on tosi nuori, kokematon ja lapseton neuvolantäti, varmaan tuntisin oloni tosi epävarmaksi, jos olisin ensisynnyttäjänä tämän terkan käsissä, muuten on kyllä ihan mukava.



MIITU ei täällä kaikki ole energisiä. Musta ainakin tuntuu, etten saa juuri mitään aikaiseksi ja väsyttää vaikka nukun päikkäritkin useimpina päivinä. Lenkkeilyn tai muun kuntoilun olen jättänyt suosiolla hamaan tulevaisuuteen.



Oli pakko käydä hakemassa jääkaapista kokista, kun luin eilisiä kirjoituksianne simasta, saa nyt kelvata siman korvikkena. Muutenkin olen huomannut saman kuin TOYMAMA, että kun joku jostain herkusta kirjoittaa, niin sitä pitäisi itsekin heti saada. Olikohan eilen vai toissapäivänä kun luin ALPUKAN donitseista ja niitä oli sitten pakko käydä hakemassa. Simasta vielä, ostettiin sitä pullollinen muutama viikko sitten 9v:n pyynnöstä. Kotona vasta huomasin, että siinä oli (muistaakseni) 0,7 promillea alkoholia. Mahtaakohan olla mitään merkkiä ihan ilman alkoholia? En viitsisi sitä pojalle antaa, enkä itsekään välttämättä tässä tilanteessa juoda. Vaikka eipä kai noin pienestä määrästä mitään haittaa olisi. Esimerkiksi Saksassa asuvan ystäväni lääkäri oikein kehotti tätä juomaan lasillisen viiniä tai pullollisen olutta kerran viikossa odotusaikana (no ei kuitenkaan sitä tehnyt).



Tartteepi mennä miettimään lounasta. Palailen myöhemmin.



Kolmeplusyks ja 34+6

Vierailija
8/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä se kevät näyttää tulevan ja kaikilla meillä on pian oma käärö sylissä!!

Sämpyläiselle onnea tytöntylleröstä!

Meillekin selvisi että on poika tulossa, mikä on ihan kiva kun on jo kaksi prinsessaa!

Olin sitten eilen taas painoarviossa kun tuota vaavin kokoa on seurattu kun on niin iso!! Viikolla 32+5 oli arvio 2.3kg. No eilen saatiin painoarvioksi 3.2kg ja viikkoja eilen 34+6 ja lääkäri vielä lisäsi että otti niukat mitat että saattaa vaavi olla vieläkin isompi! Äippäpolilla sitten pohdittiin ja annettiin aika 16.4 ja jos vaavi on jatkanut tälläista kasvua niin sitten silloin käynnistellään!!! Eli voi olla että kolmen viikon päästä minulla on jo vauveli sylissä, ihanaa!!!

Ihan hirveitä liitoskipuja ja tuntuu että joka paikka naksuu ja paukkuu. Yöllä on ihan tuskaista sängyssä kääntyminen ja sängystä nouseminen...



Mutta keksin minä jotain plussiakin...

+ulkona ihana ilma ja kevättä rinnassa

+vaavi voi hyvin ja muljaa oikein kunnolla

+mies on ollut oikein ekstra ihana!!!



Mammuliini rv tasan 35

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

On taas pitäny jotain masis kautta ja en oo jaksanu paljon koneella pyöriä.....Tuota, monellekohan se pitäis nyt sit varata se virgin oil???? Voisin sen varata, et otanko suoraan 10 hengelle, jos tulee vielä muita halukkaita, mitä mieltä olette??????



HELSINKILÄISTEN JA MUITTENKIN TAPAAMINEN SIIS 4.4.07 VIRGIN OIL HELSINKI JA KELLO 18:00!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Eikös se näin ollut tyttelit?????



Kiirusta pitää, tulen myöhemmin uudestaan ja paremmalla ajalla!!!!!



Mukavaa päivää kaikille ja halauksia!!!!!



-Emunainen ja ludemus 32+3-

Vierailija
10/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmeen kaupalla jaksoin pukeutua ja pukea tyttelin lähipuistoreissua varten jo tuossa ennen klo 10.. Auringonpaiste on ihana ja mikäs siinä oli puistossa ollessa... Joka aamu vain ei todellakaan jaksa vääntäytyä puistoon asti.



Miitu: kiva, että on kohtalotovereita... Mä en ole jaksanut mennä minnekään tai pestä ja järjestää touhukkaana tavaroita tms...



Mä vasta eilen illalla tajusin, että mikä mua väsyttää niin älysti (siis tän raskaudentilan lisäksi... heh): Meilläpäin on aivan valtavat katupölymäärät ilmassa ja lisäksi on lepän kukinta alkanut. Mulle noi allergiaoireet aiheuttaa aina tosi ison väsymyksen. Ja kun ei voi muuta ottaa kuin nenäsumutetta niin se ei paljon helpota. Niin monta vuotta kuin toi allergia onkin ollut - niin joka ainut kevät se tulee ikäänkuin yllärinä..*höh*.



Kuumotuksesta: Mulla on normaalisti aina sormet ja varpaat jäässä kesät sekä talvet mutta raskaana ollessa ne on ihan tulikuumat.. Veri kiertää niin tehokkaasti... T-paita, shortsit ja paljaat jalat on illallakin ihan ok varustus kotosalla... :O)



Maha roikkuu tosi alhaalla. Katselin eilen kuvia edellisestä raskaudesta ja maha on nyt melkein yhtä alhaalla kuin rv 38+ otetussa kuvassa. Liikkeet on kamalaa muljaamista ja kantapäätä työnnellään niin kovasti, että melkein läpi tulee..



Perjantaina mulla on viimeinen neuvolalääkäri, ja siellä sitten arvioidaan, että onko tarvetta äitipolikäyntiin synnytystapa-arvioon. Olis kiva jos vielä pääsis ultraan... Sukupuolen voisin kyllä kysyä

- mutta jollei se näy niin ei silläkään ole niin väliä.



Gandalfiina rv 34+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hoh hoi..nukuimpas makeat 11 tuntia taas yöllä.. heräsin vessaan kun mies lähti seitsemän jälkeen töihin ja siitä sitten taas putkella yhteentoista asti:) Nyt on tosin vähän pökkelö olo...



KIITOS taas kaikille tsemppaajille!!! On mahtavaa kun on joku paikka johonka voi rehellisesti kirjottaa tuskasimmatkin jutut ja aina jaksatte piristää:) ISO HALI!!!!

KEIJO.ANNIKKI kyseli kilpirauhaskokeista..en muista yhtään milloin ois otettu, mutta kysäsempäs siitä neuvolassa kun torstaina aika on, että voiskos niitä ottaa. Kiitos neuvosta MAMA2006, taidampas hakea niitä kalaöljykapseleita apteekista samalla kun tuota rautalääkettäkin. Ei niistä taatusti haittaa ole..vielä kun en tykkää kalasta missään muodossa, joten sitä ei tule syötyäkään juuri koskaan. Mulla tosiaan on ylihuomenna neuvola, johon mieskin tulee mukaan jos vaan töiltään pääsee, ja mulle varattiin vähän enemmän aikaa, jotta voidaan puhua tästä masennuksesta. Mun mielestä on kanssa hyvä, että siitä tiedetään neuvolassa ihan vain synnytyksen jälkeistäkin aikaa ajatellen. Sitä masennustahan pelkään vielä ihan sairaasti...



KOLMEPLUSYKS: Kyllä täällä meillä ainakin otetaan vielä hemoglobiini sormenpäästä, ja se tietääkseni on ihan vielä yleinen käytäntö.. Teillä siellä voi olla jo jotain tällästä " kehittyneempää" tekniikkaa käytössä;)



SÄMPYLÄISELLE isot onnittelut tyttöuutisesta:D Ja tosiaan täälläkinhän se vauveli on tosi alhaalla, ja sen vuoksi sf ei oo kasvanut vielä juuri miksikään. Lääkäri ei antanut sen vuoksi mitään leposuositusta, ja soitin vielä neuvolaankin erikseen asiasta, ja ne sanoi ettei ennenaikaisuuden vaaraa ole. Vauvalla on vaan siellä lantiossa joku hyvä paikka, juuri siinä kohdin.. Pakkokai tähän on luottaminen...



Onnittelut myös ÄITE82:lle tytöstä:) Sullakin oli se pieni sf.. no onhan meitä sitten monia muitakin:) Mitä mittoja sulla on näyttänyt, kun oot päässyt ultraan sen vuoksi? Mä vähän haaveilin että olisin kanssa päässyt kun menee niin paljon alakäyrän alapuolella, mutta meidän neuvolassa se kuitattiin vaan sillä vauvan " matalalla ololla" . Pittää oottaa ensi kuun 18 päivään, jolloin on synnytystapaultra. Mulla oli viimeksi 31+5 viikolla 24cm.



MAMMULIINILLAhan on jo jännät paikat menossa:) Ajatella että sulla olisi enää 3 viikkoa h-hetkeen:) Alkoi ihan jännittää täälläkin päässä. Oletkohan ensimmäinen vauva kainalossa:)



( . ) Kuumuus on täällä edelleen sietämätön. Nämä aamupäivät ja iltapäivätkin menee vielä jotenkin, mutta illat.. Eilen oli koko illan parvekkeen ovi auki ja minä alusvaatteisillani hikoilin sohvalla kun mies veti villapaitaa päälle:) Tämä on ihan järkyttävää.. No tietääpä mitä on vaihdevuosissa tulossa:)

Täälläkin potkut on jo kaukaista aikaa.. Se on sellaista vännäämistä ja muljumista.. mahtavaa kun on jo pari kertaa nähnyt kun pieni jalka vääntää kyljestä:) suloista..



Nyt taidan alkaa pestä ikkunoita..ne mua vaivaa niin...

mutta sitä ennen plussat:

+mieli suht iloinen

+huomenna kampaaja

+tänään tulee kaveri käymään jota nään harvoin



Mirage 33+4

Vierailija
12/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulin justiin TAYS:sta, kun tädilläni oli eilen kohdunpoisto kasvaimen takia..kävin sitä sielä sitten kattomassa. Kyllä vähän alko jännittään, kun aatteli että kohta itekin on sielä potilaana. Jotenkin haluisin jo hirveesti päästä synnyttään ja sairaalaan nauttiin vauvan kanssa olemisesta..outoo. Synnytyskään ei pelota melkein ollenkaan, mitähän mulle on tapahtunu?



On tosiaan jännä odotella koska tänne alkaa tuleen ensimmäisiä vauvauutisia.



Ulkona on taas ihana ilma, mutta mä kökin täälä sisällä, täytys pikkusen siivota ja sit tehä ruokaakin.



Viime yönä heräsin outoon kylki/lantiosärkyyn, en tiiä mikä oli, kipu meni ohi vartissa. Vauva muljaa mahassa kivasti ja nykyään kun meen illalla nukkuun, niin vauvan mielestä on kiva potkia mua kylkiluihin, jonka takia en saa sitten nukuttua..no senkus melskaa, pääasia että liikkuu hyvin.



Esikoinen kovasti jo kyselee päivittäin, etä joko vauva otetaan pois :) taitaa olla yhtä malttamaton kun mekin.

+arska paistaa ja on lämmin

+toukokuu lähestyy

+tylleröinen muljaa mahassa

Päivänjatkoja

ÄITE tasan 34!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla sf oli 31+1 viikolla 23 cm, eli aikalailla sama kun sulla. Meille tuli neuvolaan uus terveydenhoitaja, ja se on aika uus tossa hommassaan. Ehkäpä sit lähettää herkemmin ultraan jos on jotain ihmeellistä. Se ei osaa oikeen sanoa käsin tunnustelemalla missä on vauvan pää ym.. mut voi olla että tääkin maha-asukas on aika alhaalla. Kontrolliultrasta se kumminkin puhu, että pitäs vielä mahd. pian käydä. Mutta ultraaja taas ei puhunu mitään viimeks kun kävin, sano vaan että antaa vauvan jatkaa kasvamistaan. Tiedä näistä nyt sitten..

Vierailija
14/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyy todeta, että ihanaa, kun on ystäviä ja vielä kivempaa, kun ne yllättävät. Ensin ilmesty ystävä Raumalta yllätysvisiitille ja vei mut lounaalle syömään thaimaalaista ja sitten toinen oli raapustanut mulle kolme sivullista synnärivinkkejä sähköpostilla:) Piristi kyllä tän mamman päivää!



Yöllä oli jotenkin taas niin tuskaista. Iski kauhee hiki ja kuumotus ja oli pakko vähentää vaatetusta. Mulla on siis kans tota kuumotusta ja kuljen ympäri asuntoa hokien huh huh ja mun laiheliini ukko palelee minkä kerkee:)



Jotkut oli valitellut vetämättömyyttä. Mulle iskee yleensä tossa klo 14 jälkeen sietämätön väsy, että vois vaan nukkuu monen tunnin päikät, mut ainakin multa se on sit pois yöunista, joten en viitti ihan monta tuntia maata. Eilen oli pakko vetää mustaamakkaraa ja täydentää rautavarastoja. Multa ei oo pitkään aikaan mitattu hb:a, kun meillä ei neuvolassa sitä oteta, vaan pitäis sitten mennä lähetteellä Tyksin labraan.



Sämpyläinen oli saanut tyttöuutisia ja joku toinen ainakin poikauutisia (sori nicki unohtu). Onnittelut! Mulla on kans sämpyläinen ananashimo, on ollut jo pidemmän aikaa. Tykkään ostaa tuoretta ananasta kaupasta ja vedellä sitä joko paljaaltaan tai sekoittaa muiden hedelmien kanssa salaatiksi. Tällä hetkellä se maistuu just hyvältä vihreiden granny smith omenoiden kanssa.



Eilen lupasin miehelle, että paistan sille silakkapihvejä. Nyt ei oikein nappais, kun niistä tulee kauhee käry (teen ne mummun ohjeen mukaan vanhanaikaisesti kunnon voissa pannulla paistettuna). Taidan keräillä vielä noin tunnin verran siihen voimia..



Plussia vielä:

+ystävät

+aurinko paistaa

+thai-ruoka oli just hyvää tähän mielentilaan



AE 32+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oltiin tuossa juuri 2,5 h lasten kans ulkona ihanassa auringon paisteessa:) Vitsit et on ihanaa kun on niin lämmin. Tekis mieli kulkee jo ilman takkia, mutta ei ihan viitti kuitenkaan.



SÄMPYLÄISELLE onnea tytöstä!! Ihanaa, nyt voi ostella pikku prinsessalle kaikkea kivaa:)



JANSKU: et ole ainoa joka ei tiedä sukupuolta. Me ei tiedetä,eikä haluta sitä vahingossakaan kuulevan:) Meillä kun onjo molempaa sorttia niin sinänsä on aivan sama kumpi tulee kun kaikki on jo valmiina tytölle tai pojalle... Tosi vahva tyttö tunne on kuitenkin...



MYLLERRYSTÄ on täälläkin suurin osa vauvan liikkeistä. Ei enään sillee napakoita potkuja, enemmän kyljen ja asennon vaihtoa ja venyttelyä:)



SIMAA piti munkin eilen sitten ostaa kun muutkin olivat niin jo kehdanneet tehdä... Ja hyvää oli:)



Ompas MAMMULIINILLÄ iso poika tulossa... Onkohan mulla menny ihan ohi,mutta onko siihen jotain syytä miten kasvaa noin paljon?? Onko sulla muut muksut olleet isoja??



EMUNAINEN saat mun puolesta varata sen virgin oilin. Mä tulen ainakin, ellei nyt ihan mitään katastrofaalista satu..



Mites muilla vauva vaihtaa asentoa? Meillä vauva oli viikonloppuna perätilassa, eilen poikittain ja tänään tuntuu taas olevan rt:ssä.. Siis mahoton venkslaaja.. Onko kellään muulla tälläistä? Vois jo asettua kiltisti siihen rt:hen pysyvästi ettei tarttis pelätä sektioon tai perätilasynnytykseen joutumista... Mulla kun viikkoja alkaa kuitenkin olemaan jo ihan kivasti niin luulis asettuvan.



Olen myös bongannu hengitysliikkeita masu läpi:) Ihanaa kun tuntuu selvästi kädessäkin kun vauva hengittelee:) samaa tunsin kaksosistakin:) Tunteeko muut? en vain ole koskaan kuullut kenenkään ainakaan mainitsevan asiasta..



Lapset meni just nukkuu ja tarttis varmaan lähtee itsekkin, että hengissä selviäis tästäkin päivästä. ja kun nyt mitään kirjoitettavaa ei muistu mieleenkään....



Plussat tosiaan:)



+ On niin lämmin että naurattaa

+ Tänään pääsen muutamaksi tunniksi omiin menoihin

+ Vauva on oikeinpäin mahassa, toivottavasti pysyykin siinä





martina 34+1 ja kaksi nukkuvaa 2v10kk rakasta:)

Vierailija
16/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aivan ihana ilma!!! =)

Oltiin neidin kanssa mummulassa käymässä, joten meni aamupäivä sukkelaan...

Takastullessa torkahti reppana autoon ja nyt ei meinannut uni enää tulla.. Onneks vihdoin nukahti tuonne vaunuihin..(Olis muuten tullut PITKÄ ja KIUKKUINEN ilta ;)



Sämpyläiselle onnittelut hyvin menneestä ultrasta! Ja onnea tietenkin tytöstä!!!



Jansku: Mekään ei tiedetä sukupuolta (tosin me oltais kyllä haluttu tietää) Mutta toisaalta on kivaakin että säilyy synnytykseen asti jännityksessä.. On varmaan metka tunne sitten kun vauva syntyy ja saa tietää kumpi siellä masussa köllötteli monta kuukautta!!!



Mammuliinillekkö (meniköhän nikki oikein) oli isoa poikaa arvioitu?? Ajatella, että oikeesti enää 3 viikkoa ja sulla olis käärö sylissä!! Ihanaa!



Nyt huilimaan!

-Alpukka rv34+2

Vierailija
17/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aurinkoista keliä pitää...ihanaa! :)

Ja koti kiiltää, muttei minun ansiostani! En kyllä ymmärrä miten jaksatte siivota itse tässä tilassa!!! Meillä käy siivoja...on jo käynyt piiiitkäään! Tää on yks mun miehen hemmottelukeinoista...enkä pistä hanttiin! ;)



Poitsu on just nyt päikkäreillä, niin kirjoittelenpa vähän minäkin. 16.4 alkaa äippäloma ja vasta tänään tuli KELAn paperit. Mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan.



Terkkari sanoi, että vauvat yleensä asettuvat " synnytysasentoon" n. rv36. Mut mä ite oli kuulemma vielä synnytyssairaalassa kääntänyt itseni--- joten kai niitä vaaveja on joka lähtöön! Itekin vähän jännittelen sitä, mihin asentoon vaavi itsensä parkkeeraa. Meillä kans tosi kova menemään tämä epeli. Eniten kyllä huolettaa se, ettei vaan laittaisi napanuoraansa kolmeen solmuun kuten isoveljensä!!! Toivottavasti meillä kaikilla toukoukuisilla menee synnytys hyvin ja saamme nuo tuhisevat nyytit syliimme! Aamulla olin just lajittelemassa vauvan vaatteita.....:)



Vielä 3 päivää niin mies jää puolentoistaviikon lomalle. Ahhh..sitä ihanuutta! Sitä odotelellessa!!! Aamulla nukuttiin pojan myötä puoli yhdeksään...taitaa esikko olla vielä " kesäaika" jetlaaaagissa. Hih! TÄytyy nyt yrittää ottaa rennosti ennen kuin vauvahulina taas alkaa.



Ihanaa tiistaita kaikille!

Mama2006 rv31+6

Vierailija
18/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävin kaupungilla maksamassa kuivausrummun..huomenna tuloo joten pölyn raivaus alkaa. No sitten mä menin raxiin kun ajattelin syöväni sopuhintaisen lounaan jossa voin itse lastata lautasen riittävällä salaatilla. Henkisesti olin käynyt keskustelua maks kahdesta pitsapalasta ja kahdesta ruokalusikallisesta lasagnea...pyäää..söin ainakin viisi palaa pitsaa ja törkeen paljo salaattia. Helekutti kun ei sais

Täällä itken kun ei sokerit pysy aisoissa..ja sitten syön pitsaa.



Auts ku muutenkin on koskenu mahaan eilisestä asti liikkuminen välillä niin auts aust kun menee ahtamaan liikaa ruokaa sinne. Auts..ja näin saa taas paha palkkansa.



Mammuliini mulla 32 +1 painoarvio 2130 g

Vierailija
19/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuli tänään aamupäivällä käytyä neuvolassa. Painoa oli tullut taas melkein kilo/ viikko. Kyllä kai tällä makean syömisellä. Tänään oli pakko tehdä pannukakkua kun joku (ÄITE82?) siitä täällä mainitsi yks päivä. Ihmeellisiä mielitekoja kun täällä joku mainitsee jonkun hyvän niin sitähän on itsekin saatava. Paitsi sima ei yhtään innosta.



Terkka olis mitannu hb:n mutta en suostunu kun en oo nyt " muistanu" syödä niitä rautatabletteja. Ens kerralla sit lupas mitata. Ja täälä Tampereella mitataan sormen päästä. Sf-mitta oli kasvanu sentin kahden viikon aikana mutta käyrä näytti selkeesti alaspäin. Mitta oli nyt 27 cm. Mullahan on se synnytystapa-arvio perjantaina niin terkka käski ottaa puheeks ton laskevan käyrän sit siellä.



Verenpaineet, pissa ja vauvan syke oli ihan ok. Terkka anto mulle kolme seuraavaa aikaa ja tyrkytti viä yhtä lääkäriaikaakin. Viimeks kyllä lääkäri sano ettei tarvi enää tulla kun kerran meen sinne äitiyspolille. Mutta katotaan nyt mitä ne siä sanoo.



Kaikilla tuntuu olevan tänään positiivinen mieli. Varmaan toi aurinko ja hyvä keli vaikuttaa paljon.



Plussia

+aurinko paistaa

+lumet sulaa

+pannukakku ja kahvi odottaa



pikahvi 33+1

Vierailija
20/31 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelin taas laittaa tilannekuvaa masusta tänne.. Kiinnostuneet käykööt kurkkimassa! :) Tämä kuva on otettu tänään.



http://www.aijaa.com/v.php?i=409516.jpg



Poikamasu se kaikkien mielestä on, mutta tyttö siellä vaikuttais olevan! Enpä minä kyllä noihin luotakaan noihin mahan muodosta arvailuihin.