Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Huulijänteestä kysymys

30.04.2008 |

Onko kenelläkään lapsella huulijänne liian kireä? Tarkoitan sitä jännettä joka on etuhampaiden ienrajassa kiinni ylähuuleen kiinnittyneenä. ( oliko vaikeasti kerrottu?? )

Meillä 2.6 v pojalla on melkoinen rako etuhampaissa ja hammashoitajan luona käydessä asia tuli esiin. Leikataanko se jossain vaiheessa pois? Hoitaja sanoi, että hammaslääkäri saa katsoa sitä sitten vasta 5 v iässä kun hammaslääkäriin tulee kutsu.

Olemme menossa kitarisoiden poistoon ja mietin,että pitäisikö siitä sanoa leikkaavalle lääkärille että napsauttaa sen myös pois..



Kipe

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
01.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastauksia en siis osaa antaa, mutta jos kokemuksia muilla niin myös minua kiinnostaisi! Meillä siis myös puoltoistavuotiaalla on ihoa siellä etuhampaiden välissä ja näin sitten jää kunnon ienpussit johon voi helposti jäädä ruokaa. Kai sen vanhempana voisi katkaistakin...

Vierailija
2/4 |
05.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heips,



meiltä tytöltä (1,5v) nipsastiin tuo jänne pois kitarisaleikkauksen yhteydessä. Itselle se tuli lähinnä yllätyksenä. Ihmettelin leikkauksen jälkeen et miks ihmeessä tytöllä huuli tuorvoksissa. Leikkaava lääkäri oli tehnyt päätöksen itse nukutuksen aikana kun oli todennut että jänne on niin tiukka etteivät etuhampaat pääse kasvamaan vierekkäin. Ihan hyvä et leikkas. Nyt vaan huomaa et etuhampaat ovat vähän vetäneet vinoon kun jänne on poistettu. Mut onneksi kyseessä vielä maitohampaat. jospa ne oikeat hampaat nyt pääsisivät kasvamaan suoraan ja vierekkäin.



Eli jos vaan mahdollista niin leikkauttakaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
05.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

on neljä lasta, joista KOLMELLA on tuo huulijänne katkennut itsestään kaatumisen yhteydessä parin vuoden iässä



eikä ole tarvinnut edes pahasti kaatua, pari viikkoa sitten tyttösemme 1v7kk kompuroi omiin jalkoihinsa ja tyyskähti nenälleen ja naps vaan poikki on !



Noinkohan neljäskin tulee aikanaan perässä vielä? ikää nyt 6kk

Vierailija
4/4 |
05.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neljännellä hammashoitaja totesi huulijänteen kireäksi. Voi joutua pesemään etuhampaita ensi toiselta puolelta ja sit toiselta. Huomasin, että isolla siskolla (kohta kuusi) sama juttu, mutta ei ole haitannut yhtään. Täällä operoidaan tokaluokalla, jos tarpeen. Samoin oikomishoidot.



Se suun loukkaaminen ja asian korjautuminen sillä ei lohduttanut yhtään, samaa hoitoa kerrottiin myös mulle.