Ultran jälkeen LA?
Kuinka teillä on muuttunut La aika ultrassa. Esim kuinka monen päivän muutoksesta aletaan muuttaan laskettua aikaa?Esim jos vaikka rv:t on ultran jälkeen 15+3 vaikka ne olis oikeasti ollut menkoista laskettuna 16+3 niin onko lähdetty muuttamaan La?
Lilli81 16+2
Kommentit (5)
muutetaan vasta jos heittoa on VIIKKO! Mulla muuttui edellisessä raskaudessa la 6 päivää, mutta ei muutettu, koska vasta 7päivästä muutetaan. Tässä tuoreessa la muuttuikin 10 päivää, joten muutettiin la;kin.
Menkat on aina olleet epäsäännälliset jos en oo käyttäny jotain hormonaalista ehkäisyä ja kun neuvolassa laskivat menkkojen mukaan LA:n oli se 20.3.2005, samana päivänä kävin ultrassa ja siellä LA:ksi sanottiin 11.4.05 eli 3vkoa myöhemmäksi. Loppujen lopuksi neiti syntyi ultran mukaisena laskettuna aikana!! Jos vielä lapsia saan niin varmastikin luotan enemmän ultraan kuin omaan kiertoon =)
mene niin että juuri neuvolassa eivät ota kierron pituutta huomioon vaan siellä lasketaan aina sen 28kp mukaan. Sillä se LA sitten monella onkin ultrassa eri, kun harvalla tuo kierto juuri on sen 28 päivää. Täällä Treella LA muutetaan jos heitto on 5pvä tai enemmän.
Nykki t05 & herne 15+2
Laskettuaika muutetaan, jos sikiö 4 päivää pienempi tai isompi ku LA menkoista 28 kiertopäivän mukaan. Mulla oli ultra rv12+0 ja sikiö vastasi kokoa 12+3. Ei muutettu la:ta, jos olisi ollut 12+4, olisi muutettu:( Älytön systeemi mun mielestä, kun ei oteta omien menkkojen pituutta huomioon. Tuntuu jotenkin tärkeältä toi muutaman päivän heitto lasketussa ajassa.