Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

1. neuvola

23.12.2005 |

Itselläni olisi eka neuvolakäynti edessä tammikuun alussa (nyt on menossa rv 7+3). Milloinkas te muut olette ottaneet miehenne mukaan? Itse ajattelin mennä yksin tuolla ekalla kerralla - vai milloin miehen kannattaisi tulla mukaan? Ja mitähän siellä ihan ekalla kerralla oikeen tapahtuu? Pystytäänköhän silloin jo kertomaan jotain vauvan voinnista tms? (Itselläni on silloin menossa rv 9)

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
23.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


[color=green]mulla mies ollut yhtä kertaa lukuunottamatta mukana kaikilla neuvola- ja lääkärikäynneillä (+ultrissa tietysti).



jos joku kerta tuota miestä siellä tarvii niin nimenomaan se eka; siellä täytetään esitietolomakkeet johon tiedot molemmista vanhemmista (suvun sairaudet, oma terveydentila yms.), lisäksi naisilta otetaan nuo mitat ja kokeet; paino, verenpaine, verikoe, pissanäyte yms.



mulla eka neuvola oli 9+1, eikä sikiön sydänääniä vielä yritetty kuunnella. eli mitään varmaa tietoa sikiön voinnista ei saatu tuolla ekalla kerralla (eikä muuten vielä toisellakaan, joka oli lääkäri rv 11+1, silloin sydänääniä yritettiin kuunnella muttei vielä kuuluneet). ekassa ultrassa 13+1 sitten saatiin eka konkreettinen varmistus että vauva oli ja kellui vielä oikeassa paikassa.



Caddie rv 28+3[/color]

Vierailija
2/6 |
23.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä mies ei ole ollut yhdelläkään neuvolakäynnillä mukana. Kerran piti tulla sydänääniä kuuntelemaa, mutta olikin sitten sairaana silloin. Ultrissa on sitten kyllä ollut joka kerta mukana. Ja meillä taas tuolla ensimmäisellä kerralla miestä ei olisi kyllä tarvittukaan kun esitietolomake lähetettiin kotiin ja täytettiin yhdessä kotona se. Kun muuten eka kerralla lähinnä vaan juteltiin terveydenhoitajan kanssa ja otettiin multa verikokeet, paino, verenpaine yms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
23.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei siihen mitään sääntöä ole, että koska kandee mies ottaa mukaan. Oma mieheni on ollut mukana jokaikisessä jutussa; neuvolakäynnit, synnytysvalmennus, ultrat ja ensi viikolla synnytyssairaalaan tutustuminen.



Ei kyse ole siitä, että mitä mies siellä voi tehdä. Jos totta puhutaan niin pääasiassahan mies istuu hiljaa ja kuuntelee -ei se raskauden seuranta neuvolassa sillai miestä ihan oikeasti paikalle vaadi.



Meillä se juttu on ennemminkin ollut niin, että mieheni haluaa olla mukana ja seurata raskauden etenemistä ja oman vauvansa kehitystä. Yhtä paljonhan se on miehen lapsi kuin minunkin ja ainakin itselleni on siunaantunut mies, joka on aivan tohkeissaan pienestä kääröstä.



Eli jos miestäsi ei hotsita lähteä mukaan niin tuskin kannattaa väkisin raahata kuin ehkä ultra-käynneille -ne on sillai konkreettisempia, mutta jos hän haluaa olla mukana niin heti vaan neuvolaan. Kuuleepa sitten kaikki samat ohjeet ja tietää missä mennään -ei siitä ainakaan haittaa ole.



Tsemppiä teille odotukseen... täällä vedetään jo loppusuoraa ekan lapsen kohdalla.



rv 33+3

Vierailija
4/6 |
27.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli mies mukana nimenomaan sillä ekalla käynnillä kun esikkoa odotin. Silloin kun kerrotaan raskauden kulusta yleensä ja voi kysellä kaikkea typerää :) Voi toki kysellä myöhemminkin. Sitten mies oli mukana ultrassa ja parilla muulla käynnillä kun pääsi. Jos mies haluaa niin ota ihmeessä mukaan. Minulla oli itsellä mennyt osa tädin sanomisista ohi korvien kun tuli niin paljon asiaa niin mieheni sitten paikaili tietojani. :) Niin siis nimenomaan sillä ekalla kerralla.

Vierailija
5/6 |
27.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä itse katson sen erittäin hyödylliseksi. Silloin mieskin tuntee olevansa mukana odotuksessa. Ja tosiaan terkkari kyselee myös aika paljon mieheltä suvun sairauksista ym. Lisäksi kun varataan seuraavia aikoja, niin onpahan miehelläkin kalenteri mukana. Terkkarikin sanoi, että jos esim. ultra-aika ei käy molemmille, niin sitten otetaan joku toinen aika. Suosittelen ottamaan miehen mukaan!

Vierailija
6/6 |
27.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ehkä se on mulle ainakin sellainen " oma" juttu tuo neuvolakäynti, saa jutella omista tuntemuksistaan siellä enkä usko että miestä kovin kiinnostaisi niitä kuunnella. Kuulee kotonakin tarpeeksi :) Tottakai mukaan saisi tulla jos niin haluaisi. Ekassa neuvolassa kävin rv 7+5.



Molemmissa ultrissa kyllä ollut mukana ja nyt loppuvaiheessa on tietenkin nämä synnärille tutustumiset, valmennus neuvolassa ja synnytystapa-arvio mihin hän itse on ilmaissut halunsa lähteä mukaan. Ja tietenkin sitten synnytykseen :).



Sasuliini 34+4