Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Olenko ensi -vai uudellensynnyttäjä?

20.03.2007 |

Olen jo muilla aihealueilla asiaa kysellyt, vastauksia ei juuri ole tullut, eli täytyypi vielä kysellä täällä odotus-puolella!

Esikoinen on siis syntynyt syksyllä -04 suunnitellulla sektiolla perätilan takia. Nyt odottelen toista sytyväksi toukokuussa, eli synnytys alkaa jo pyöriä mielessä..

Tarkoitan siis avautumisvaihetta, synnytyksen kestoa ym. asioita joissa on eroa ensi/uudelleensynnyttäjällä. Synnytys supistuksiahan minulla ei ole ollut, eli lähdenkö sairaalaan kun supistusten väli on 1 vai 10 minuuttia? Kestääkö avautuminen yhtä kauan kuin ensisynnyttäjällä? Esikoisen odotuksessahan toki jo oli paikat pehmenneet vähän jo viikolla 36, myös kohdunsuu oli 2cm auki tuolloin.

Kysyin asiaa neuvolalääkäriltä, mutta vastaus oli kyllä niin ympäripyöreä ettei kyllä tainnut lääkärikään tietää vastausta..

Itse pidä itseäni ennemmin ensi synnyttäjänä!

Asiahan kyllä selviää toukokuussa, jos ja kun pääsen synnyttämään alateitse, mutta olis kiva kuulla kokemuksia miten teillä on homma mennyt? Kertoilkaapas = )

-Elisabet-

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
20.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jouduin esikoiseni kanssa kiireelliseen sektioon synnytyksen pysähdettyä 5 senttiin. Kakkosen kohdalla olin synnytystapa-arviossa ja tuolloin minut luokiteltiin ensisynnyttäjäksi. Eli mitä minulle selvitettiin niin sen mukaan myös sinä olet ensisynnyttäjä.



Vanttu rv32

Vierailija
2/2 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän tapauksia, joissa esikoinen oli syntynyt suunnitellulla

sektiolla, ja sitten toinen synnytys alateitse oli todella rankka.

Synnytys lähtee kulkemaan ihan 0-tilanteesta, kun aikaisemmin

ei ole alateitse synnyttänyt. Avautumisvaihe ym. kestää

yleensä ekassa alatiesynnytyksessä pisimpään.



Eka alatiesynnytys on siis usein rankin kokemus, tosin ei aina.

Toisaalta se on myös kaikkein palkitsevin, kun vauvan

tultua ulos tietää todellakin tehneensä työtä. Tsemppiä tulevaan!



Tv. Sinilintu 20+ ja kolmas alatiesynnytys edessä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla