Miten lapsi selkäpuolelle kantorepussa?
Olen kantanut tyttöä puolivuotiaasta Patapumissa (joka siis vastaavanlainen kuin Ergo) edessä.
Kovasti olen yrittänyt yksin laittaa tyttöä (1v) selkäpuolelle mutta en onnistu millään konstilla. Toinen tarvitaan auttamaan.
Kenelläkään hyviä vinkkejä miten lapsen saa selkään?
Kommentit (4)
Testasin heti ja hupsista, sehän onnistui :) Ihan loistavaa!
Minä en saanut mukaan ohjeita, pyysivät katsomaan netistä. Patapumin sivuilla ne ovat mutta ei sielläkään ole ohjetta miten saat yksin lapsen selkään.
Tuhannet kiitokset neuvosta.
Z
Katso www.ergobabycarrier.com/support/instructions ja sieltä back carry position. En ole itse vielä kokeillut kuinka onnistuu, tosin tarkoitus olisi kun neitiä olisi jo mukavampi kantaa takana, mutta tähän asti mulla on ollut aina joku jolta pyytää apua. Tarvitsisi alkaa harjoitella tuota taakse laittamista, jotta onnistuisi ulkonakin yksin.
Kiinnitä lantiovyö, löysää olkahihnoja. Laita lapsi istumaan/seisomaan eteesi kasvotusten. Laita omat käsivarret ristiin (mulla oikea yllä, varmaan käy molemmin päin. olen oikeakätinen) ja käännä kämmenet niin, että pikkusormet osoittavat kattoon. Tartu näin lasta kainaloista ja nosta vasemman kylkesi ohi ja olkasi yli mahalleen selkäsi päälle, kumarru samalla itse eteenpäin. Laske lasta niin että peppu osuu lantiovyöhön ja nosta olkahihnat yksitellen pitäen lasta samalla kiinni toisella kädelläsi. Hölskyttele lapsen peppu pussin pohjalle ja kiristä olkahihnat.
Kuulostaa monimutkaisemmalta kun mitä on ; ) Toki kannattaa pari kertaa harjoitella ensin varmistajan kanssa, mutta yksinkin onnistuu varsin pian.
(siihen reunalle), lapsi istumaan repun päälle, mene itse seisomaan selin lapsen eteen ja siitä ensin lantiovyö kiinni ja sen jälkeen olkahihnat paikoilleen. Lapsi asettuu reppuun hyvin, kun vähän " heiluttelee" ja samalla oikoo hihnoja.
Olipas sepustus ;o) mutta näin toimii meillä. En nyt löytänyt niitä mun Patapumin ohjeita, niissä on ihan kuvien kanssa selitetty se selkään laittaminen, mutta tuo konsti toimii ainakin meillä.