Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Varhennettu äitiysloma ja sairausloma? Kellään tietoa korvauksista?
12.12.2005 |
Mitenkäs se meneekään, jos on hakenut varhennettua äitiyslomaa ja joutuisikin sairauslomalle sitä ennen? Jostain olen ymmärtänyt, ettei sairauslomakorvauksia ehkä saisi..? Siis mistä ei saisi? Töistä? Kelasta?
Tein aloituksen tänään tällä palstalla varhaisista kipeistä supistuksista (rv28) ja mietin mahdollista sairauslomaa. Tosin sillä ei ole mitään merkitystä saako rahaa mistään vai ei, koska jos on tarvetta sairaslomalle, otan sen varmana vastaan jos lääkäri näkee sen parhaaksi. Mutta ihan periaattessa kiinnostaa miten Kelan byrokratia tässä toimii.
t. Mikaela rv29+0
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
sen jälkeen kun palkanmaksuoikeutesi päättyy ja omavastuu on jotakuinkin 7-10 päivää, raha määräytyy 2003 verotuksesta, tai ehkä jo 04 verotuksesta en tiedä.
mutta työnantajasi lähettää alkuperäiset saikkulaput kelaan ja jotain muuta sälää ja sinä täytät hakemuksen ja odottelet rahoja tilillesi.
rahan saat aina äitiyslomaasi saakka.
just nimittäin itse täytin ne kelan paperit ja päätös tulikin viikossa,kelan ennätys varmaan!!
jos saikkusi jatkuu ennenkuin äloma alkaa,niin toimitat vaan uuden saikkulapun kelalle.
ja kannattaa ottaa saikku todellakin vastaan,itse olen ollut melkein 2 kk saikulla supistusten takia, ne ovat todellakin rauhoittuneet...muuta voivottelua on kyllä tullut. niin ja saikku mulla on ihan loppuun saakka,enkä miettinyt hetkeäkään jäänkö saikulle vai en.
kuumetta 32+3