inkiväärikapseleita pahoinvointiin?
kuulin jostain joskus, että olemassa olisi jotain inkiväärikapseleita, jotka tarkoitettu nimenomaan helpottamaan raskauspahoinvointia. onko joku kokeillut? olo on ihan hirveä vuorokauden läpensä ja yksin pitää arjet selviytyä 2v.n kanssa, kun mies pois viikot. mikään syöminen tasaisin väliajoin tms. mitä aina neuvotaan, ei auta. tuntuu, että tulee hulluksi tän oksettavan olon kanssa..ekassa raskaudessa pahoinv.ei ollut mitään tähän verrattuna..
Kommentit (15)
veivät sen pahimman olon pois eli ruoka pysyi sisällä. Jos en olisi noita syönyt olisin oksentanut päivät läpeensä. Suosittelen kokeilemaan! apteekista ostin raskaus inkivääri kapseleita.
Niiloakseli rv 20+0
Heippa
Kirjoitinkin tästä jo kesäkuisten pinoon, mutta vastaan sinullekin kun aihe on ajankohtainen.
Mulla on myös koko ajan oksettava olo ja esikoinen hoidettavana, eli lepäämään ei kerkiä. Kävin viime viikolla yliopiston apteekissa etsimässä noita kapseleita eikä löytynyt. Kysyin sitten farmaseutilta, niin kapselit oli laitettu takahuoneeseen piiloon (!) koska eivät suosittele niitä raskaanaoleville kuin ns. viimeisessä hädässä ja lääkärin suosituksesta. Tämä siksi, että valmistetta ei ole testattu tarpeeksi eikä ainakaan raskaanaolevilla.
Inkiväärihän voi aiheuttaa raskaanaolevalle/sikiölle ongelmia, siitä löytää lisätietoa esim. täältä: http://www.digipaper.fi/terveydeksi/1409/index.php?pgnumb=42 tai ihan googlettamalla ja valitsemalla omasta mielestään luotettavan lähteen.
t. piirakka 7+1
onneksi en sitten ehtinyt käydä niitä ostamassa! onpa kumma, että niitä sitten yleensäkään on markkinoilla ja " kaupataan" nimenomaan raskauspahoinvointiin, jos kerran turvallisuudesta ei ole takeita! kiitos sinulle tiedosta!
...sekä neuvolassa että apteekissa.
Minulla on myös älytön raskausajan pahoinvointi ja apteekissa suosittelivat Multitabs-raskausinkivääriä. Auttaa sen verran, että ei tarvitse oksentaa joka päivä. Neuvolasta suosittelivat myös B6-vitamiinia.
Aika outoa, jos alan ammattilaisilla ei ole viimeisintä tietoa pahoinvoinnin helpottamisesta ja siihen käytettävien valmisteiden turvallisuudesta raskausaikana. Myös neuvolalääkäri suositteli ennemmin käyttämään inkivääriä ja B6-vitamiinia kuin pahoinvointilääkkeitä., jotka seuraavana tulisivat kohdallani kysymykseen...
En osaa sieltä suoraan pätkää kopioida, mutta tämä lause on ainut jonka löydän asiaan liittyen: " Eräät asiantuntijat katsovat ettei inkivääriä tulisi kuitenkaan käyttää raskauden ja imetyksen aikana enempää kuin normaalisti mausteena ruuassa."
Ei mitään perusteluja tms. Lisäksi on kohta 2 vuotta vanha materiaali, käsittääkseni tämä multitabsin raskaus-inkivääri on melko uusi tuote, enkä usko että saisi myyntiluvan jos voisi olla haitallinen... Toki vahinkoja aina voi sattua, mutten kyllä tuon linkin perusteella alkaisi huolta kantamaan!
Mitähän nämä " eräät asiantuntijat" ovat? Kyllähän maailmaan mielipiteitä mahtuu...
rv 35+, käytin 1,5 pakettia inkivääriä lkuraskaudessa, eikä kyllä hirvitä yhtään. Ei kukaan sattuis tarviimaan sitä ylitse jäänyttä puolikasta pakettia ;)
Tuon linkin takaa tosiaan oli vähän epämääräiset perustelut. Etsin tässä pikaisesti muuta tietoa inkiväärin käytöstä raskauden aikana, ja melkein joka kirjoituksessa luki että ei suositella raskauden aikana, muttei kerrota mitä se voi aiheuttaa (?).
Itse kuitenkin pidin yliopiston apteekkia luotettavana tietolähteenä, eli jos he ovat sitä mieltä että tuohon valmisteeseen kannattaa ensin kysyä " lupa" tai suositus lääkäriltä (varmaan sairaanhoitajakin osaa neuvoa). Eli en itse henkilökohtaisesti uskaltanut tuota tuotetta ostaa ja alkaa käyttämään. Jokainen voi mielestäni vapaasti itse kohdallaan miettiä käyttääkö vai ei :) Minä vaan olen semmoinen, että jos sitten sattuisikin jotain niin miettisin että johtuikohan se nyt tuosta.. Vaikkei johtuisikaan.
Löysin nyt vielä tällaisia juttuja, laittakaa ihmeessa linkkejä semmoisiinkin tietoihin missä tuota suositellaan raskaana oleville, minä löysin sellaisen vaan Pampersin sivuilta.
Eli YA:" Inkiväärivalmisteita ei suositella
raskausajan pahoinvointiin
Inkivääristä on levinnyt julkisuuteen
tutkimustulos, jonka perusteella se
vähentää raskauden ajan pahoinvointia.
Inkivääriä on tarjolla muun muassa
ravintolisävalmisteena.
Asiantuntijat suhtautuvat inkiväärivalmisteisiin
edelleen varovaisesti. Inkivääriä
sisältävien luontaistuotteiden
laadusta ja valmisteiden yksityiskohtaisesta
koostumuksesta on liian vähän
tietoa, jotta niitä voitaisiin suositella
raskauspahoinvoinnin hoitoon. Myöskään
valmisteiden turvallisuudesta ei
ole riittävästi tietoa. Inkiväärivalmisteita
ei siis pidä käyttää omatoimisesti
raskauden aikana.
Raskauden ajan pahoinvointiin
suositellaan edelleen ensisijaisesti
B6-vitamiinia (esim. Heksavit 20 milligrammaa).
Annosteluksi suositellaan
enintään 25 milligrammaa kolmesti
päivässä." Lähde: http://www.yliopistonapteekki.fi/magazine/AHLEHTI2-06.pdf
Ja Wikipediasta: " . Sitä on käytetty myös pahoinvoinnin estämiseen niin merimatkojen kuin raskaudenkin aikana. Nykyään inkivääriä ei suositella raskauden tai imetyksen aikana."
Lähde: http://fi.wikipedia.org/wiki/Inkiv%C3%A4%C3%A4ri
Ja Tohtori.fi: " Inkiväärivalmisteita ei tulisi käyttää raskauden ja imetyksen aikana." Lähde: http://www.tohtori.fi/?page=5184117&id=6819266
Jos nämä suositukset on siis jo kumottu uudemmilla ja luotettavammilla lähteillä, niin olisiko jollain laittaa tänne siitä tietoa? Mielelläni itsekin noita kokeilisin tähän pahoinvointiin, jos ovat oikeasti turvallisia.
-piirakka
Onpas kiva kuulla tällaisesta näin keskustelupalstalta, kun kukaan " ammattilainen" ei puhunut mulle mitään inkiväärin haitoista... Minä siis aloitin Multitabsin Inkiväärivalmisteen syömisen (joka on siis nimenomaan raskaanaoleville tarkoitettu ?!) n. rv8 tienoilla, kun pahoinvointi äityi kovaksi. Ehdin niitä sitten popsia tietämättömänä tällaisista yhtään mitään tuonne rv 11+0 asti, jolloin saimme kuulla, että vauvamme oli kuollut kohtuuni. Joten väkisinkin nyt, kun luen tällaisia tietoja täältä (ja joista ei kukaan minulle maininnutkaan!!!) tulee aivan kaamea olo! Minkä pirun takia tuollaista tuotetta on markkinoilla - raskaana oleville kohdistettuna - jos ei ole tarkkaa tietoa miten vaikuttaa raskauteen tai sikiöön??? Minä kun luotin, että Multitabs ei markkinoille päästä tuotetta, jota ei ole 100%:sti testattu! Eli minäkö nyt sitten olenkin aiheuttanut noilla kapseleilla vauvamme kuoleman..??? Kauheaa, että joutuu tuollaista edes miettimään!!! Tämä vuodatus ei nyt siis ole ketään teitä kohtaan :), vaan lähinnä katkera tilitys siitä, miten tuollaisia tuotteita voi myynnissä (ja suosituksissa) olla jos ei tarkkaan tiedetä kuinka vaikuttavat!
Nyyh...
Ihan ensinnäkin Osaanotto ja Pahoitteluni, halaus vielä päälle!
Uskoisin kuitenkin vielä enemmän tuotteen turvallisuuteen kuin vahingollisuuteen ja niin typerältä kuin se varmasti kuulostaakin, rauhoittaisin sinua ettet varmasti ole vauvasi kuolemaa aiheuttanut.
Kysy asiaa joltakin lääkäriltä, niin saat rauhan mielellesi. Voimia suruun ja älä suotta itseäsi (ja inkivääriä) syytä.
Naksu, olen todella pahoillani menetyksestäsi :( Kuten edellinen kirjoittaja, en minäkään usko, että inkivääri aiheuttaisi sikiön kuolemaa. Muita sivuvaikutuksia sillä voi kyllä hyvinkin olla (tietoa noista haitoista olen tässä yrittänyt metsästää, kovin on niukasti tietoa) mutta tuskin noin vakavia vaikutuksia inkiväärillä kuitenkaan on. Ei tästä varmaan ole kauheasti apua, mutta yritä olla syyttämättä itseäsi asiasta. Olet varmasti halunnut vain toimia parhaimman mukaan.
-piirakka
Väsyneenä minulla on hieman epämääräisiä sanavalintoja, mutta siis tarkoitin tuolla viimeisellä lauseella että parhaasi olet varmasti tehdyt äläkä syytä itseäsi koska siihen ei ole mitään syytä!
-piirakka
On käsittääkseni tehty ainoastaan inkivääristä, eli siihen ei ole käytetty mitään tuntemattomia lääkeaineita tai muutakaan epämääräisiä ainesosia.
Ihmetyttää vain, että jos YA kerran ei rohtoa suosittele, niin miksi ihmeessä siellä sitä myydään? Tai miksi ylipäätään koko tuotteelle on annettu myyntilupa? Haiskahtaa vain " ylivarovaiselle" suhtautumiselle: " me kyllä myymme, muttemme ota tuotteesta vastuuta, jos vaikka jotain sattuisikin" ...
Itse olen sitä mieltä, että jos jotain on pieleen mennäkseen, se menee, eikä sille voi itse mitään...
Jos kolmannen kerran sais viestin lähtemään..
Siis inkiväärikapseleista.. Söin voin paremmin, sairaanhoitajan mukaan niiden haitta vaikutus voi olla, että keräävät kuona-aineita maksaan. Kävin labrassa eikä itselläni ollut mitkään maksa-arvot koholla. Joten jtakoin syömistä kunnes olo parani eikä enään tarvinnut niitä.
Aani 17+3
aani08:
Jos kolmannen kerran sais viestin lähtemään..Siis inkiväärikapseleista.. Söin voin paremmin, sairaanhoitajan mukaan niiden haitta vaikutus voi olla, että keräävät kuona-aineita maksaan. Kävin labrassa eikä itselläni ollut mitkään maksa-arvot koholla. Joten jtakoin syömistä kunnes olo parani eikä enään tarvinnut niitä.
Aani 17+3
Juuri tällaisia " sivuvaikutuksia" olen yrittänyt selvitellä, kiitos! Ehkä juuri tämän takia ya suositteli, että lääkäriltä olisi tullut neuvo käyttää noita niin käytössä olisi jonkinlainen seuranta?
-piirakka
Eli itse soittelin Teratologiseen tietopalveluun, jonka tärkeimpiä tehtäviä on sikiövaurioiden ennaltaehkäisy. Palvelusta saa tietoa myös terveydenhuoltohenkilökunta, joten tämän luotettavampaa " tietotoimistoa" on kai vaikea tästä maasta löytää.
Minulle suositeltiin juuri tuota Multi tabsin Inkivääri -valmistetta. Myös Heksavit B6 -vitamiini on ok. (Soittoni syy oli juuri tuo Heksavit, jota olin ottanut - apteekin ohjein - yli nelinkertaisen annoksen päivässä verrattuna raskaudenaikaiseen suositukseen. Teratologisen palvelun mukaan tuosta ei ole kuitenkaan vaaraa, joten sain mielenrauhan.)
Itse siis suosittelen kyselemään tuolta, jos jokin askarruttaa: http://www.hus.fi/default.asp?path=1;28;824;2049;2265;2260;3437