Hormonikierukka synnytyksen jälkeen?
Kuinka pian synnytyksen jälkeen voi asettaa hormonikierukan? Äitiysneuvolan terv. hoitaja sanoi, että vasta puolen vuoden päästä, mutta olen muistaakseni lukenut jostain, että voi laittaa jo jälkitarkastuksessa.
Kommentit (7)
Silloin kierukan saa nimittäin laittaa vasta puolen vuoden päästä synnytyksestä.
mulle sanoi ehkäsy neuvola 4kk synnyttyksestä,no luotin siihen.
meni muuta kuukaus ku tuli tarkastus lankoja ei näkyny joten sairaalaan sain lähetteen et kattoo ultralal et kierukka paikallaa. no en jaksanut odottaa kutsua joten menin yksityiselle ja gyne katto ultral ja ei nähnyt koko kierukkaa eikä naruja. no joudun silti menemään sairaalaan ja ens viikolla on sairaalas röntken ja jos ei siit selvii nii joudun tähystykseen. voi olla et menny vatsaonteloon. ja gynegologi sainoi et hän suostuu laittaa vats kierukan 6kk synnytyksestä ettei näitä sattuisi...
oon niin raisvoissaini et ette uskokkaan jos oisin kuulut et vast turvallisempaa 6kk pääst ni ehdottamasti sillon vats oisin laittanu. mulla siis ehkä kierukka läpäissyt kohdun seinämän ja mennyt vatsa onteloon koska kohdun seinämä ei ollut vielä kunnolla palutunut......
mut jokainen omat päätöksensä, tää oli vaan mun kohtalo
Täällä meillä ainakin on sellainen tapa eikä muuta edes mainittu etteikö voisi laittaa.
Olen ollut tosi tyytyväinen, alussa tietenkin tiputteli varmaan yli kuukauden ajan joka päivä, mutta sitten se loppui vaan jossain vaiheessa.
Kuukautiset tuli normaalisti joka kuukausi, olin ihan pettynyt kun olin kuullut, että useilla ne jää kokonaan pois. No nyt mullakin on jäänyt, niitä tuli varmaan 3 tai 4 kertaa ja sitten loppui eikä oo mitään vuotoa enää ollut.
Voin suositella, se on vaan sitten huonoa tuuria jos jotain käy.
Olen asiaa kysellyt kahdelta kokeneelta naistentautien erikoislääkäriltä ja molempien vastaus tähän kysymykseen oli:
Periaatteessa hormoonikierukka voidaan laittaa jälkitarkastuksessa, mutta painava suositus olisi odottaa että ainakin yhdet kuukautiset olisivat tulleet synnytyksen jälkeen. Molemmat lääkärit vielä sanoivat, etteivät asennusta minulle tee ennen kuukautisten alkamista, koska kohtu yms. eivät vielä ole muutaman viikon kuluttua synnytyksestä palautuneet ja tulehdusten yms. riski on silloin suuri.
No, sitä en sitten tajunnut kysyä, että mitä jos ekat kuukautiset alkavat jo muutaman kuukauden kuluttua synnytyksestä...
Itselleni hormoonikierukka laitettiin yhdeksän kuukauden kuluttua synnytyksestä, toiset synnytyksen jälkeiset kuukautiset olivat juuri loppuneet.
Kierukka ollut paikallaan nyt reilun kuukauden. Itselläni ainoana sivuoireena on tiputtelu, jota on ollut koko ajan. Huonolla tuurilla sitä voi lääkärin mukaan jatkua puolikin vuotta, mutta tod.näk. ensimmäisetn neljän kuukauden aikana ongelma katoaa.
Tuo tiputtelu on ollut tosi minimaalista, eikä ole lainkaan ainakan vielä häirinnyt.
Tällä lyhyellä kokemuksella olen kierukkaan tyytyväinen. Pääsimme eroon tuskastuttavasta kondomien kanssa räpeltämisestä + raskaudenpelko on poissa. Meillä on nyt kaksi alla 3-vuotiasta ja sen verran kovilla noiden kullannuppujen kanssa olemme, että ainakan tähän hässäkkään emme uutta raskautta + vaavia toivo.
Ekat kuukautiset kierukan kanssa olivat vuodoiltaan ihan normaalit (tämä voi muuttua ajan mittaan, kuulemma melkein kaikilla vuoto niukkenee ja joka viidennellä se katoaa vuoden sisällä kokonaan), mutta yllättäen täysin kivuttomat. Ei meikäläisellä koskaan mitään kamalan kivuliaita kuukautisia ole ollut, mutta nyt ei tuntunut minkäänmoista jomotusta tms.
kahdet menkat ehti tulla. laitettiin niiden toisien menkkojen aikana.
soitin asiasta äitipolille ja keskustelin yksityisen lääkäriaseman kanssa siitä milloin voi kierukan laittaa sektion jälkeen, ja yleinen mielipide oli että kun yhdet menkat ovat tulleet niin voi laittaa, jopa jälkitarkastuksessa.
MUTTA: kohtu pitää ultrata ennen ja jälkeen laiton, koska sektiohaava voi vaikuttaa asennukseen, ja haava voi kinnata kohtua " huonoon asentoon" ym. Näitä ei näe pelkässä sisätutkimuksessa.
tämä on syytä ottaa huomioon valittaessa lääkäriä joka kierukan laittaa, sillä mulle neuvolantäti kauppas ihan pokkana tk-lääkäriä asentamaan kierukan, ja täällä ei tk:ssa ole ultraa. en onneksi suostunut vaan tilasin ajan yksityiseltä. sain muuten kela-korvauksen, runsaiden ja kivuliaiden kk:n hoitoon... ja oikeasti menkat ovat runsastuneet synnytysten jälkeen.
neuvolantäti kuitenkin kauppasi vielä itseään tarkistamaan sitten muutaman kuukauden päästä onko kierukka paikallaan, mutta kierukan asentanut gynekologi sanoi sen olevan turhaa, sillä voihan sen itsekkin kokeilla tuntuuko langat, toisaalta leikkasi niin lyhyeksi ettei tunnu kovin herkasti. ja ultra kyllä kertoi kierukan olevan oikealla paikallaan asennuksen jälkeen.
toki jos itseä askarruttaa tai tulee kipuja tms. on mentävä tarkistuttamaan, mutta mieluiten paikkaan jossa on ultra.
olen ollut tyytyväinen kierukkaan, tiputtelua on ollut jonkin verran ja muutamat menkat, mutta selvästi ovat vähentymään päin.
Mulla oli hormoonikierukka. ekat 3kk vuosin koko ajan, siis ei tiputellut vaan tuli kunnolla.
Pahempi ongelma oli ihon akne, joka ilmaantui.Mulla on aina ollut posliini-iho, jopa teininä, joten olin aivan järkyttynyt.Syviä paiseita tuli poskipäät täyteen.
Menin tietenkin lääkäriin joka rauhoitteli ihon rauhoittuvan siitä pikkuhiljaa.Myös hiukset rasvoittui sekunnissa.
Puolen vuoden päästä akne alkoi levitä selkään ja pakaroihinkin eikä ollut yhtään helpottanut.Kosmetologini kehoitti hankkiutumaan kapistuksesta eroon, ettei jäisi pysyviä arpia.
Jouduin suunnilleen pakottamaan tk-lääkärin poistamaan kierukan, niin vastahankaan hän jostain syystä oli.
Kierukan poiston jälkeen kävin vuoden ajan joka toinen kk kosmetologilla ihoa puhdistuttamassa ja hoidoissa. Arpia on jonkin verran vieläkin. Söin 2v Diane Novaa korjaamaan ihoa. Ojasta allikkoon, sillä olin halunnut mahdollisimman pienet hormoonimäärät ja kierukanhan piti erittää hormoonia varsin paikallisesti.
Pienempinä ongelmina oli järjettömät ovulaatiokivut, jotka tulivat hormoonikierukan myötä.
Toki tunnen monia joilla ei ole ongelmia, mutta toisaalta aivan yhtä monia joilla on, esim.kystia kohdussa ym.
Mulle sanottiin neuvolassa että 4 kk synnytyksestä voisi laittaa. Itse harkitsen sitä tällä hetkellä, joten kirjoitelkaa kokemuksianne hormonikierukasta! Hyviä/huonoja puolia? Itseäni pelottaa se alkuvaiheen naamankukinta ja tiputtelu josta neuvolatäti mainitsi mutta joka kuulemma menee parin kuukauden päästä ohitse. Mulla kun on jo valmiiksi rasvaisuuteen taipuvainen iho, onkohan sitten ihan hirveännäköinen? Kiitos jo etukäteen!