Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

sf-mitasta ja mahan ympäryksestä???? gallup!!!

11.02.2007 |

eli kävin rv 25+6 neukkarissa ja sf mitta oli 27cm eli ylärajahan on 26cm mahan ympäryskin on jo 100 cm.... Miten teillä muilla.



Ruumiinrakenteeltani olen pitkä ja aika normaalivartaloinen eli 172cm on pituus ja 75 kg on paino tällä hetkellä. Kiloja raskausaikana tullut noin 3-4kg.



Nyt huolestuttaa nuo mitat, kun nuin isoja!!!!! Lääkäri ei kyllä vielä sanonut mitään.



t. Mimais

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
12.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla rv 31 ja sf mitta 24... Tosin mä oon siitä toisesta ääripäästä, vähän alle alarajan. Mahanympärystä ei oo tullut edes mittailtua, vois kokeilla =)

Vierailija
2/4 |
12.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli viikoilla 23+1 sf-mitta 25, eli reippaasti yli ylemmän käyrän. Vatsan ympärystä en oo mitannu ollenkaan. Mutta ole huoleti, se sf-mitankin kasvu tasoittuu varmasti. Mullakin oli seuraavalla (27+3) mittauskerralla kasvanut vain sentillä, joten pääsin keski- ja yläkäyrän väliin, missä se mitta on muutenkin mennyt koko raskauden ajan --oli siis vain tuo yksi ja ainoa " kasvupyrähdys" , ja näin olen kuullut monella käyvän. Eli ei hätää! :)



Pi-Ki rv 39+0

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli viime viikolla rv20+1 sf-mitta 20 ja mahan ympärys 112 cm. Olen sellanen 170cm pitkä ja painoa tällä hetkellä 75 ja rapiat. Kiloja tullut 4-5 raskauden aikana. Neuvolan tätin mielestä vatsa oli ihan tavallinen uudelleensynnyttäjän vatsa, eikä vauva tuntunut käsikopelolla mitenkään isolta. Yksilöllistä tämä paisuminen:-)

Vierailija
4/4 |
12.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

noiden viikkojen kieppeillä sf-mitta oli 26 cm, eli ihan siinä yläviivalla. Mahan ympärys kuitenkin oli " vain" n. 86 cm (lähtötilanne about 70cm). Myös aiemmilla kerroilla tuo sf-mitta oli huidellut ylärajalla



Viime neuvolakerralla tuo sf-mitta oli laskenut siihen keskikäyrälle ollen vain 27 cm. Viime viikolla jouduin liikkeiden vähyyden vuoksi ultrattavaksi (ja sydänkäyrälle), siellä paljastui, että muksun paino on n. 1500g. Eli parisataa grammaa vähemmän kuin " keskivertosikiöllä" tässä vaiheessa. Eli meidän jättivauva muuttuikin minivauvaksi :D



Joten ei kannata stressailla turhia ainakaan vielä noista mitoista. Kyllä siellä neuvolassa puututaan asiaan jos se on tarpeen.



Coltsfoot ja Elsa 32+1