Kaksiosaisen kohdun vaikutuksista raskauteen?
Mulla siis ilmeisesti kaksiosainen kohtu. Aikaisempien raskauksien ongelmat on ollu sikiön pienipainoisuus ja supisteluherkkyys. Googlaten sain selville, että ne ilmeisesti on tyypillisiä ongelmia jos kohtu ei oo ihan " tavallinen" . Lapset syntyi kuitenkin 39+2 ja 40+2, toisella ei lapsivesiä. Molempien synnytyksissä heikohkot supparit ja viime synnytyksessä laiskan kohdun takia runsas verenvuotokin. Ilmeisesti nämäkin tyypillisiä oireita?
Ois kiva kuulla muiden kokemuksia tästä aiheesta. Kolmatta ootellaan rv22+.
Kommentit (3)
Minulla on kohtalaisen vaikea kaksiosainen kohtu, jota on vähän leikattukin normaalimmaksi. Minulla se aiheutti myös pienipainoisen lapsen. Kärsin ensimmäisessä raskaudessa supisteluista jo viikolta 15 alkaen. Synnytys kesti kauan, ja huonosti jaksoi kohtu supistella. (Välillä vain toinen puoli kohdusta supisteli). Joka tapauksessa lapsi syntyi alakautta. Menetin synnytyksessä paljon verta. Minä olen tullut raskaaksi erittäin pitkän yrittämisen jälkeen ja olen kärsinyt myös keskenmenoista.
Mutta tuo oli uutta, että pienipainoisuus ja synnytyksen hidas eteneminen saattaisi johtua kaksiosaisuudesta. Nyt tässä raskaudessa käynkin seurattamassa lapsen kasvua.
Mä oon menossa parin viikon päästä erikoislääkärille pienipainoisuuden takia ja lupasivat siellä myös miettiä käynnistyksen ajankohdan koska mitä pidemmälle viikot etenee, sen laiskempi kohtukin on synnytyksessä. Rv 37-38 siis olis turvallista synnyttää. (Kohtu ei ehtis NIIN pahasti väsyä)
Ois kiva kyllä kuulla jo etukäteen, että auttaako tuo aikaisempi synnytys näissä tapauksissa missä supisteluherkkyys johtuu vääränmallisesta kohdusta.
hidastunut kasvu. Painoi syntyessään vain 2 kg. Kerrothan mitä sinulle sanottiin tuossa lääkärin tarkastuksessa. Itse odotan nyt toista ja olen vasta viikolla 10. Tässä raskaudessa mulla on ylimääräinen ultra viikolla 28, jossa arvioidaan sikiön kasvua. Aion myös pyytää käynnistämistä aikaisemmin. Sairaalamme ylilääkäri suositteli mulle sektiota synnytystavaksi ensimmäisessä raskaudessa mutta raskauttani muutoin seurannut lääkäri ei sitä halunnut. On kuulemma pieni kohdun repeämisvaara.
Nyt muuten selittyy keskeytynyt keskenmenokin. Edellisessä kohtu supisteli kaksi päivää mutta mitään ei tullut ulos. Lopuksi jouduin kaavintaan. Jos tämä menee kesken tiedän, että lääkkeellistä tyhjennystä tällä mahalla ei tehdä.
t. Miikkis1