' ' ELOkuun eloisten ma-ti viikolla 6 **
Uusi viikko ja uudet jutut. Palailen hetken päästä itsekin kertomaan kuulumisia.
Kommentit (28)
Ultrakuulumisia: tänään oli niska-poimu-ultra ja siellä kaikki oli hienosti. Vauvan erotti hyvin. Koneen mukaan laskettu aika olisi 11.8, mutta en usko sitä. Ovulaation tunnistin niin hyvin ja aikaisemmassa ultrassa viikolla 8 tehdyn mukaan LA olisi 15.8, joka on mielestäni se oikea. Laskettu aika pysyy silti täällä hitaassa Hämeessä 17.8. Oli kivaa nähdä, että kaikki on hyvin ja ihmisentaimen siellä liikuskelevan ja ojentelevan raajojaan. Virtsarakkokin oli kehittynyt, mikä ei useinkaan vielä näy ja kaikki muukin oli oikein hyvin. Mies oli mukana ja miestä jännitti taas tosi paljon. Nyt ehkä miehellekin asia on todellisempi, kun tällä kerralla ei tule kanssani neuvolakäynneille, ellei satu olemaan vapaata. Illalla sitten kerrotaan tulevalle isosiskolle, joka varmaan sitten hoitaa tiedottamisen muille.. ;)
Loppupäivä pitäisi keskittyä töihin. Voi olla hiukka vaikeaa.
Mukavaa uutta viikkoa kaikille!
Västis ja Taimi 12+3 (tai 12+5 tai 13+2)
Kipeänä täällä myös. Kova flunssa ja kurkkukipu on käynyt nyt koko perheen läpi ja itselle tuli sitten viimeiseksi.
Kävin myös katselemassa mammafarkkuja mutta en vielä ostanut. Pitäisi kyllä koska ainoastaan yhdet housut menee jalkaan niin ettei liiemmin ahdista. Nykyään on kyllä parempi tarjonta mammafarkuista kuin esikoista odottaessa mutta silti en löytänyt oikein sellaisia kuin haluaisin, plus että kaikissa on nykyään sellainen koko mahan päälle tuleva venyvä kaistale, viimeksi odottaessa oli sellaiset farkut joiden mittaa sai vyötäröstä säädettyä kuminauhan kanssa ja jotenkin tykkäisin kyllä sellaisista enemmän nytkin.
Kiloja on tullut jo ihan kiitettävästi mutta tulee kyllä sitten syötyäkin. Ja kaikki ylimääräinen näkyy heti takamuksessa ja reisissä joista niitä on myös vaikeampi saada pois. Viime raskaudessa hoidin meidän koiran lenkitykset ihan viime hetkiin asti ja toivottavasti pystyn tekemään nyt samoin. Säilyy edes jonkunlainen kunto ja koiruudetkin pääsee kunnolla ulkoilemaan (mies on vähän laiska niitä lenkittämään...) Mitään himomarsseja ei tietenkään pystynyt tekemään mutta sen verran kuitenkin että tuli jaloiteltua.
No mutta, jos linnottautuisi hetkeksi sohvalle kirjan kanssa. On meinaan niin harvinaista herkkua kun ehtii joskus kirjan kannen avaamaan että täytyy nyt oikein nautiskella (Vaikka sitten pää täynnä räkää ;)
Jav@ 11+0
Eilen illalla oli alaselässä inhottavaa kipua ja todella jännitti tänä aamuinen ultra! Kaikki oli peloista huolimatta hyvin! Kohdusta löytyi neljä senttinen pikku papu!! Siellä se kiemurteli ja syke kuului ja näkyi. Mies oli mukana ensimmäistä kertaa, ei tuon esikoisen ultriin ikinä päässyt. Eipä se oikein mitään osannut sanoa, ajattelin että tulee hänellekkin enemmän todeksi tämä raskaus kun näkee pienen!
Kysyin kätilöltä näistä supistuksista ja selkävaivoista, niin hän sanoi että voi vaikuttaa se, että synnytyksestä on vasta 7kk aikaa. Ja että tämä raskaus saattaa sen puoleen olla vaikeampi. Jos kivut tai supistukset jatkuu niin pitäisi mennä tarkastukseen. Lääkäri minulla on 16 tätä kuuta, eiköhän me siihen asti sinnitellä!
Viikkoja on nyt kasassa 10+6 ja uusi LA 28.7!
Onnittelut taas kaikille hienoista ultrakuulumisista, ihan riittävästi onkin jo tullut niitä ikäviä. Toivottavasti lopuillakin kaikki on hyvin!
Minua täällä huolettaa jatkuva alavatsakipu. Minusta ei supistele, nukkumaan pystyn mainiosti, mutta näin päivisin alamasu kipuilee. Kivut ei ole repäisykipuja, voivat tietty olla kasvukipuja, mutteivat kivoja kuitenkaan. Kävin perjantai-iltana jopa päivystyksessä, ei ainakaan ole mitään tulehdusta, mutten tiedä, onko vauvalla kaikki hyvin, kun eivät ultranneet. Ajattelin neuvolantätsyä rukoilla sydänääniä kuuntelemaan, jotta saisin jonkinlaisen mielenrauhan. Yksi asia, mikä on kyllä tullut mieleen mahdollisuutena, on jo plussauksesta asti vaivannut ummetus, joka ei lääkityksestä ja ruokavaliosta huolimatta ole helpottanut. Inhottavaa, kun ei voi nauttia odotuksesta, viikko sitte np-ultrassa kaikki oli kuitenkin hyvin.
Aikaisempiin gallupeihin: minä olen sokerirasitustestiin menossa painoni takia. Kohtua en tunne, on sen verran noita pehmusteita, ja kohtuhan on vielä niin pienikin ;) Kyllä se sieltä rupeaa tuntumaan, kun tuohon kunnolla kasvaa!
Tälläisiä pohdintoja täällä, hyviä vointeja kaikille! Emma 13+3
Minullakin on edelleen kivuttomia supisteluja ja jonkin verran myös alamahalla kipua, venymiskipuja ja sellaisia, joista ei osaa itsekään sanoa mitä ovat. Äitiyspolilta ei ole kuulunut, ultrataanko myoomaepäilyn vuoksi ennen rakenneultraa. Olen muutaman kerran meinannut jo soittaa itse sinne, mutta jotenkin ei kehtaa kun ei ole kulunut kuin muutama päivä edellisestä käynnistä (jolloin lääkäri ei ollut paikalla). Minua kun juuri huolestuttaisi, etteivät nämä supistelut ja kipuilut siitä johtuisi... maha tuntuu muutenkin olevan isompi kuin aiemmin näillä viikoilla, sängyssä kääntyminen on tullut vaivalloiseksi (sitä varten täytyy herätä) ja kävellessä puhalluttaa. Myös alaselkä on kipuillut, samoin kuin lantio ja lonkat.... kyllä sitä on tullut miettineeksi että miksi ihmeessä tähän tilaan piti taas tieten tahtoen hankkiutua, kun edellisetkään raskaudet eivät ole olleet helppoja :D
Tervehdys!
Eipä tänne mitään uutta. Etominen jatkuu ja syön aika vähän. :-p Lähinnä keittoja ja salaatteja tulee syötyä. Ainakin on raskausoireita. ;-) Se tässä keskiraskauden alussa on rasittavaa, kun ei tunne liikkeitä ja raskausoireet eivät ole enää niin vahvat kun alkuraskaudessa. Luotan, että kaikki on hyvin. Tuntis jo ne liikkeet... :-)
Huomenna on esikoisen 3v. neuvola ja ajattelin pyytää, että mun masusta kuunneltaisiin sydänäänet. Ois vaan niin helpottavaa kuulla pienen syke.
Mutta nyt kuopuksen kakkavaipan vaihtoon....
T: Ona rv 13+3
Päätin viimein raahautua tänne vauva-lehen sivuistoille. Alkaa olla jo viikkoja mukavasti kasassa. Viime viikolla oli niskapoimu-ultra ja kaikki oli hyvin. Kävi ilmi että istukka on edessä, ja kuulema sitä seuraillaan sitten. Olisiko sen takia että se voi laskeutua vai minkä... en tullut kysyneeksi.
Vointi on ollut koko ajan ihan hyvä. Edellinen lapsi syntyi sektiolla 3/04 ja nyt on ollut tuossa sektio arven ympärillä jatkuvasti kipuja. Kuulema kiinnikkeitä siellä ja kun kohtu venyy niin siitä johtuu kivut. Välillä on kieltämättä ollut aika kivuliaita vihlomisia ja nipistelyä.
Huomenna olisi ensimmäinen lääkäri neuvola. Sydänääniä tuskin kuuluu tuon istukan takia, ainakin ultrassa sanoivat että ei tule huolestua jos dopperilla ei sitten sydänäänet kuulu. Istukka kuulema vaimentaa niitä.
Meillä esikoinen innoissaan odottaa vauvaa ja kesää :)
Rv 14+1 mennään nyt. La siis 5.8.07
Enpä ole hetkeen taas kirjoitellut, olo on ollut sellainen, ettei koneen äärelle ole jaksanut raahautua, paitsi pakolliset jutut töissä hoitamaan.
Pahoinvointi jatkuu edelleen ja paino jatkaa laskuaan. Mä niin toivon, että tää olo jo helpottaisi. Puolitoista kuukautta olen oksentanut joka ikinen päivä, alkais jo riittää...
NP-ultra mulla on 14.2, sinne ei onneksi ole enää pitkä aika. Taitaa tää odotusaika olla sellaista, että odottaa aina pääsyä seuraavaan ultraan ja neuvolaan. :)
Pikaista parenemista flunssaa poteville ja hyviä vointeja muillekin!
Ja anteeksi tämä negatiivisuus, yritän ensi kerralla olla hieman hilpeämmällä mielellä.
/ Johku rv 11+4
Minua vaivaa nyt todellakin raskausmasennus :o(. En oikein osaa nauttia tästä olotilastani yhtään : pelottaa vietävästi ja kävinkin jo viime maanantaina rv 12+6 kuunteluttamassa sydänääniä ja ne kuuluivatkin vaikka istukka edessä ja on noita masumakkaroita...
Kaiken huippu on se että lueskelen täällä teidän kuulumisianne " kateellisena" kun " kaikki" tuntuu saavan vauvan ja olette vielä niin pitkälläkin. Sitten muistan että joo, minähän olen viikolla 13+6 ja samassa tilassa teidän kanssanne, mutta tuntuu olo ei-raskaanaolevalta :o/
Huomenna ois oikee neuvola, vähän lievittää pelkoja. Tilasin kotidopplerinkin että ei tarvitsisi rampata 2xviikko kuunteluttamassa ääniä kuten edellisessä raskaudessa. Ja viime kerralla sydänäänet olivat reilu 170, joten pelkään että vauvalla on joku hätä :o(
Nää viikot ovat erittäin raskaita : menetimme ekan yhteisen vauvamme rv 16 joulukuun eka päivänä 2003 ja se jätti jälkensä...
Hirveän masentava viesti tällä kertaa. Kovin on omanapainenkin. Ehkäpä tämä " avautuminen" toisi helpotuksen tilanteeseen, ainakin toivon niin.
Hyvää alkavaa viikkoa kaikille
Rapuäiti ja rakas Lahjamme 13+6
Tosiaan meillä oli myös tänään se kauan odotettu np-ultra..Hiukan jännitti ja miestä alko aamusella pelottamaan ku kerroin mitä varten tää ultra on, no jännitys hiukan laukes ku meillä oli neuvola aamulla ennen ultraa..mies oli neuvolassa 12 vuoden jälkeen ekaa kertaa ku ed. ei töiden takia ollu mukana lainkaan..
Siispä kätilö ei " löytänyt mitään moitteen sanaa" niinkui asian ilmaisi, niskapoimu oli 1mm, lapsosen perä-lakimitta oli 5cm ja vastasi viikkoja 12+1 eli päivän heitto..kätilön mielestä 18.8 kuulostaa paremmalta kuin 19.8 joten ei lähteny muuttamaan :) vauveli nukkui alussa oikein käsi otsalla mutta heräsi ku siinä kätilö sillä vehkeellä tökki ja sitte alkoiki oikein kova meno ei meinannu kaveri pysyä paikoillaan ollenkaa ja onkin tän päivän jälkeen nimetty Vilperiksi vaikkei sukupuolesta ole vielä tietoakaan :) kyllä siinä tippa tuli linssiin ku oli niin hellyyttävää katella pienen menoa omassa kohdussani
Hassua miten kätilö sai tarkemmat kuvat vatsanpeitteitten päältä ku emättimen kautta..ihmetteli itsekkin miten ei tullu tarkkoja kuvia tuolta " röörin" kautta..ihmettelen kyllä minäkin on nähkääs tossa vatsanpeitteitä jonkin verran kertyny..
sen se kätilö vielä mainihti että tulee kutsu sitten synnytystapa-arviontiin, mikä oli mulle yllätys, ku olin ajatellu alakautta tämän pienen pyöräyttää ku mulla tuolta ainaki mahtuu tulemaan isompiki versio..mutta ilmeisesti tuon sektion takia se tehdään mikä toisen lapsen kans tehtiin..onko teille muille tuota samaa sanottu??
Sitte neuvola kuulumisia..öhöm painoa kertyny taas 400g per viikko (osasyyllinen on tuo alkanu ummetus..mihinkäs ne suuhun lapatut ruuat menekään jos ne ei tule sieltä oikeaa kautta ulos :)..hb 132..verenpaine oli 130/82 (viimes 126/68) eli hiukan kohonnu..taidan käydä ostamassa sen mittarin kotiin ku mullahan edellisessä raskaudessa oli tuo raskausmyrkytys..eli rupes asia jo mielessä kummittelemaan..:/ Vilperin sydänäänet kuului tosi hyvin ja oliki hyvät äänet, mieski kuuli ne ekaa kertaa..;) verikoe otettiin tällä kertaa..
Västikselle: en tiedä kysyitkö itse tai tuliko asia esille tänään..mutta Lahdessa ei tehdä rakenneultraa koska ei ole verorahoja tarpeeksi ainakaan vielä...
Kysyin kätilöltä siitä 4d ultrasta, että voisko aatella rakenneultran sijaan ku eikö siinä kaikki mahdollinen selviä..niin sanoi siihen että on vaan viihdettä, mutta jos päätätte sellaseen mennä niin kysykää sellanen ultraaja joka tekee samalla rakenneultran.
Oiskohan tässä tarpeeksi omaa napaa täksi kerraksi, mutta suokaa anteeksi sillä tänään oli meillä tapahtumarikas päivä!
Hauskaa pakkasviikon alkua!
Nani76 ja Vilperi 12+2
Eli tervetuloa vaan mukaan Amadelia!
Kirjoittelin viestiäni niin kauan ja monen häiriötekijän kanssa että Rapuäiti oli käynyt laittamassa omansa sillä välin..yritän lähettää paljon jaksuja täältä päin ku kerranki ois tätä virtaa ja iloa vaikka muille jakaa joten osan voin täältä laittaa eteenpäin..toivottavasti olosi paranee huomisen jälkeen db db kummasti ne sydänäänet helpottaa kuulla mutta se on niin kamalan lyhytaikainen ilo ja tämä meidän odottavien äitien mieli niin ihmeellinen..
Tilasitko dopplerin kuuntelevauvaa.fi kautta?
Ja kun omassa onnen huumassa leijuin jäi sitten onnittelematta muita ja suokaa sekin minulle anteeksi..Eli ONNEA kaikille utrassa käyneille ja oikein paljon jaksamista muille siihen odottamiseen..
Ja onnea tosiaankin taas niin mukavista ja hyvistä ultrakuulumisista.
Tervetuloa uudelle elokuiselle! Unohdin jo nimimerkin..
Rapuäidille jaksamista! Varmasti suurimmalla osalla odottajista on myös niitä huonoja päiviä. Teillä on sentään sen verran hurja kokemus taustalla, ettei ihmekään ole, jos pelottaa.
Onnea ultrakuulumisista!!
Olikohan Nani meillä sama kätilö. Meille nimittäin puhui rakenneultra-asioita, vaikka ei otettu niitä puheeksi, ihan samalla tavalla (siis 4D:stä). Me tuskin mennään rakenneultraan, ellei taas jotkut kauhut nosta päätään. Edellisen synnytyksen vähän karmeidenkin muistojen vuoksi pääsen pelkokätilön juttusille joskus rv20-24. Tämä ultraaja kätilö myös kyseli esikoisen vointia, koska esikon pisteet olivat 8/3. Onneksi tuo neiti on kehittynyt ihan hyvin, vaikka alku olikin dramaattinen.
Tänään kerrottiin tytölle vauvasta. Oli kyllä aika innoissaan. Ihmeellisen paljon riitti kaikkea kyseltävää. Nyt jo mietti, tuleeko tyttö vai poika ja minkä niminen ja missä vauva sitten nukkuu jne. Paljon piti kertoa ja selitellä. Tyttö halusi kokeilla äidin mahaakin. Silitteli mahaa ja leperteli mahalle ja sitten totesi, että äidin maha on vähän lötskä. :D Totuuden torvi meillä.
Västis ja Taimi 12+3
Häiriköin vielä hiukan..
Voipi Västis olla että sama kätilö meillä oli..oltiin ensimmäisessä huoneessa labrasta päin tullessa kello 11 ja te ootta ilmeisesti ollu jonkin verran ennen meitä.. :) kätilön nimi ei jäänyt mieleen ja ei ole kirjannutkaan sitä korttiin ollenkaan ku siitä tsekkasin..sellanen mukavan oloinen ruskeatukkainen kätilö meillä oli..
me ei olla edelleenkään kerrottu pojille tulevasta pikkusisarestaan..tuo rakas ukkoni mun haluaa vielä asian kanssa odotuttaa..mutta mää en jaksais enää millään pitää tätä yksin sisässäni olen tätä niin kauan saanu odottaa..voih..sanokaa miten mää kestän pitää suuni kiinni??? Itse asiassa olemme joutuneet parille ulkopuoliselle asiasta kertomaan ku teen kesäisin ulkohommia ja tän kesän joudun/SAAN pitää sapattia niin olen siis kieltäytynyt hommista mahdollisille asiakkaille ja heille sitten olen raskaudesta maininnu etteivät ihmettele syytä ku ei hommat kelpaa...
Hyvät yöt! Lähden tekemään iltapalaa uintireissulta palaaville miehilleni!!
täällä nukuttu ihan hyvin,ihanaa kuin esikoinen on ruvennut nukkuu omassa huoneessa ja heräämättä ikää hänellä nyt 2v 1kk saan itse uni velat takaisin ennen seuraavaa ;) tosin vessas joudun yöllä käymään mut unet kyllä jatkuu heti.
eilen tuli pitkästä aikaan kaupassa tosi huono olo oksetti ja pyörytti ja varsinki ku kassa jono ei liikkunu ollenkaan,ihanan huolehtiva mies mulla. anto juotavaa ja koko ajan kyseli et tarviiko mennä ulos kaupasta,no mä sinnittelin.
joku oli pistänyt tuolla otsikon et jääkö isukki lomalle kun vauva syntyy,meillä ei isukki pidä mitään lomia mies kumminkin kotona aika paljon ja ihan hyvä kun välillä käy pistäytyy töissä. ;) mites muilla elokuisilla? ja mikäs teillä tulee ikäeroksi lasten välillä? meillä se 2v7kk me ei aijota hankki kaksosten rattaita,on sen verran esikoinen jo pitkä et ei varmaan mukava enään rattaissa istua kesällä ja muutenkin kävelee mielellään. täytyy hankkia se joku lauta siihen rattaisiin.
mut täällä voidaan hyvin,paitsi välillä!!!
kivoja ultra kuulumisia ollut kaikilla. ihana on välillä käydä katsomassa masukaverin kuvaa lompakosta. ;)
no palailen taas nyt aamupalalle!
mukavaa päivää kaikille!
ankka 13 tasan
Pino valahtaa alas nopeasti.
Meillä tulee ikäero neidin ja vauvan välille 4v3kk. Rattaisiin ostetaan seisomalauta, kun tyttö kuitenkin tulee haluamaan kyytiin välillä. Pyörällä tyttö kyllä kulkee varmaan syksyllä ihan mielellään myös. Ihanaa, että odotettavissa ei ole suurempaa uhmaikää ensi syksyllä, vaikka varmasti jotain kiukkua asiaan voikin liittyä. 2-ja 3-vuotisuhmat olivat aika pitkät ja rankat, kuten voi odottaakin vahvatahtoiselta tytöltä.
Nyt syömään.
Västis ja Taimi 12+4
Kamalan kylmä ulkona -26,ei voi tuon esikon kanssakaan lähteä ulos vaikka mieli tekis. Meillä tulee ikäeroa 1v6kk.Esikko täyttää ensi sunnuntaina 1v,joten pirskeet on tiedossa :)
Mulla on pahoinvointi helpottanut. Loppunut miltein kokonaan. Ainakin kaks viikkoa on ollut jo tosi vähäistä etomista. Väsytäkään ei enää juuri paljon.
Ens tiistaina 13.2 on seuraava neuvola mulla ja samalla on esikon 1v neuvola ja poika rokotetaan. Kiva,kun kuulee taas sydänäänet.
Tuntuu vauva sitten taas todellisemmalta.
Mulla on alkanut maha tulemaan näkyviin. Edellisessä raskaudessa rupes vasta 6kk jälkeen huomaamaan jotain va nyt tulee tuo masu näköjään aiemmin esiin.
Nyt pitää mennä antamaan tuolle pojalle ruokaa,kun heräsi päiväunilta.
Kivoja ultra kuulumisia oli ja kiva,kun vielä uusiakin tulee mukaan!
-Mirjami ja masuasukki 12+6-
täällä sitä ollaan edelleen kipeänä. Poskinontelontulehdus ja kuumetta. Soitin lääkärille ja se määräsi koko viikon sairaslomaa. Sanoi, että nyt kannattaa ottaa varman päälle, kun on kerran raskaanakin.
Ostin viime viikolla ensimmäiset mammafarkut. Ai että ne on ihanat laittaa jalkaa, kun ei paina mistään. Niissä on sellanen kuminauhajuttu, että menee varmasti ihan viime metreille asti.
syömiseen ja liikuntaan pitäisi alkaa kiinnittämään meikäläisen enemmän huomiota. Tai liikkuminen tulee sitten kuvioihin, kun pääsen tästä taudista eroon. Jos muutaman sentin saisi kiinteytettyä reisiä kävelyllä. näytän meinaat kohta elefantilta;o) Onko teillä jotain hyvin jumppavinkkejä?
Hyvää alkanutta viikkoa eloisille!!!
esmaralda rv 13+4