Minulla on ollut kaksi keskenmenoa 04 nyt uutta yritystä mutta
Nyt alamme yritään uudestaan. Meillä on kolme lasta ennestään , nuoriin 03. Ensimmäinen tuli 11vko ja toinen 15 vkolla kun olimme jo käyneet ultrassa ja kaikki oli silloin hyvin. Kuulin että jollekin oli suositeltu syödä asperiiniä raskaus aikana , autto kiinnitymään tai jotain sinne päin. Tietääkö joku asiasta tai mistä voin lukea enemmän. Pelottaa jo etu käteen .
Kommentit (3)
Itselläni on kaksi lasta (-99 ja -02). Kolmas haluttiin saada hiukan pienemmällä ikäerolla, mutta se menikin kesken (11/04). Keskeytynyt keskenmeno, joka rv 12+5 kaavittiin. Menin aivan tavallisesti np-ultraan edellispäivänä, jossa nähtiin, ettei vauva enää elä, oli kuollut noin 11-viikkoisena.
Toinen raskaus sujui jälleen ihan mallikkaasti. Kävin varmaan nelisen kertaa ultrassakin alkuviikkojen tuhruvuodon takia ja joka kerta kaikki oli kunnossa, sikiön koko vastasi viikkoja jne.
Np-ultrassa kaikki oli myös hyvin, koko vastasi jopa muutamaa päivää isompaa. Ultran päätteeksi (erittäin pätevä gynekologi) sanoi vielä, että kyllä se keskenmenoriski nyt on jo ohi.. Vauva kuoli tästä ihan muutaman päivän sisällä. Koko vastasi 13-viikkoista, kun omien epäilysteni takia kävin kuunteluttaan sydänäänet, joita ei siis kuulunut. Tämän vauvan jouduin synnyttämään 08/05 rv 14+5.
Minulle ei tehty kaikkia varsinaisia tutkimuksia, koska keskenmenoja oli takana vasta kaksi. Katsottiin kuitenkin ne toksoplasmoosi, listeria- jutut ja se SPR:n tukostaipumustutkimus. Muut oli ok, mutta minulla oli koholla fosfolipidivasta-aine. Kolmen kk kuluttua uusintakoe, jossa sama arvo edelleen koholla. Tämä täytti pysyvän tukostaipumuksen kriteerit ja minulle määrättiin seuraavaan raskauteen lääkitys. Oletetaan siis, että tällainen tukostaipumus voi aiheuttaa mikrotukoksia istukkaan ja se tappaa vauvan.
Nyt kun raskaustesti näytti plussaa, varasin ajan äitipolille ja sain reseptit samantien. Pistän mahaan kerran päivässä 0,2ml (nyt loppuajasta 0,3ml) Fragminia (toinen vastaava on Klexane) ja syön 100mg minidisperiiniä, eli ASAa päivässä. Näillä eväillä ilmeisesti on nyt tähän asti päästy. Toivottavasti myös loppuun saakka!
Kyllä tuo tilanne on aivan kamala, kun on kaksi keskenmenoa noinkin myöhäisillä viikoilla takana ja varsinkin, kun on oletettavaa, että menehtyneet sikiöt ovat olleet muuten täysin terveitä! Silti pitäisi uskaltautua kolmanteen yritykseen.. Itse en olisi siihen pystynyt, vaan vaadin päästä tutkimuksiin heti. Omin päin ei tietystikään tuota disperiinin syöntiä pidä mennä aloittamaan.
mami, 36+1 (jolta nuo kaksi ikävää kokemusta veivät uskon raskauden onnistumiseen täysin :( )
Kiinnittymiseen tuo Disperin ei tietääkseni vaikuta, mutta se ohentaa verta, ettei noita tukoksia syntyisi.
Mutta täällä Englannissa suositellaan c-vitamiinia semmoisille joilla keskenmenoja. Ihan uusi tieto ainakin minulle. Täällä uskotaan muutenkin enempi esim foolihappoon kuin Suomessa. Ei varmasti haittaa kokeilla kun c-vitamiini on vielä vesiliukoinen.