♥HEINÄSIRKAT tiistaina♥
Kommentit (39)
niin tosiaan huomenia kaikki:)
mä en oo muutamaan päivään käyny kirjottelemassa.lukemas oon kyl käyny.tänää ois kouluu ja töitä.alko jo koulu,mut on sen verran huono olo etten pystyn viel lähtee.menin pihalle ja käännyin takas sisälle.
lisää omasta navasta..väsymys on ihan älytön.voisin varmaan nukkuu kaikki päivät vaan kokonaan.ei ees 10 tunnin yöunet riitä. tänää pitäs mennä suoraan koulust viel töihin,pääsen pois vast,20.30. en tiiä miten muka jaksan..
huono olo,mut ei onneks viel oo lentäny laatta.
viikonloppuki meni niin nopeest,et hyvä ku kerkes kylkee kääntää sängys makoilles..hohhoi.
vois varmaan lähtä valmistelee jotain aamupalaa,jos vaik sais alas.
iloa kaikille tiistaipäivään! :) ja masuasukeille kasvuniloa!
itseasias vähän sama juttu kävi mulle.tai mul ei tullu mitää ihan hirveit kipui,mut kävi koskee sillee menkkamaisesti mahaa.ihan ku ois vähä o
" poltellu" ..pelästyin ihan hirveesti.ja siis samas tilantees.mul on kyl ollu noit tollasii kipui koko ajan,mut se oli outoo,et se alko tollee samantien seksin jälkee.
ei saa tarkottaa mitää pahaa..pelottaa vaan.uskaltaako täs enää ees harrastaa seksii?
[color=purple]En löytänyt tän päivän pinoa, joten aloittelen sitten uuden... Olen juuri ilmoittautunut Heinäsirkkoihin, joten pieni esittely paikallaan.[/color]
[color=plum]Olen 30 v. [b]Sinda[/b] Oulun seudulta, mukavaa että täältä löytyy näin paljon oululaisia! Varmaan treffit paikallaan jossain vaiheessa :) En ihan heti plussattuani uskaltautunut joukkoon mukaan, kun on yksi km takana viime kierrosta. Olen ollut melko aktiivi-kirjoittelija tällä vauvapalstalla jo noin 2 vuotta. Nyt vasta sain miehen mukaan. Meille muodostui tuolla Vauvakuume-palstalla tosi mukava Lokapöksy-porukka (lokakuussa 2004 yrityksen aloittaneet) ja olemme jatkaneet kirjoittelua omalla keskustelupalstalla Yahoossa. Monien vaiheiden jälkeen yritykseni alkoi kuitenkin vasta nyt, siitä ensin km lokakuun alussa ja sen jälkeen ei menkkoja tullutkaan. Silti pieni pelko jyskyttää takaraivossa...[/color]
[color=deeppink]Plussan sain tällä kertaa tosi vahvan (viimeksi haamuja) ja se vahvistettiin vielä YTHS:n labrassa. Olen ehtinyt muutamien riskijuttujen vuoksi kaksi kertaa jo ultraankin. Rv 4+6 onneksi poissuljettiin kohdun ulkoinen raskaus ja kohdussa oli hyvänpaksuinen 18 mm:n limakalvo ja oikeassa munasarjassa keltarauhanen. Sitten eilen, rv 6+1, ultrassa näkyi vasemassakin munasarjassa keltarauhanen, eli siltäkin oli irronnut munasolu! Ja kuinka ollakkaan kohdussa oli kaksi sikiöpussia, mutta ei sikiötä. Luultavasti hedelmöitys on kaikkien viitteiden perusteella tapahtunut myöhemmin ja sain vielä kontrolliajan ultraan viikon päähän torstaille, jolloin rv 7+4 ja sikiöt ainakin pitäisi jo näkyä.[/color]
[color=maroon]Kuitenkin pieni pelko on koko ajan, sunnuntaina minulla alkoi rusehtava tuhruvuoto ja heti pelkäsin pahinta, km alkoi juuri samalla tavalla. Nyt se kuitenkin on loppunut ja tulee vaan kirkasta vuotoa. Taisin päästä säikähdyksellä, kuten sinäkin [b]Niinaemo[/b]. Lueskelin vanhoja viestejä ja ruskea tuhruvuoto on ällistyttävän yleistä. Mulla oli kyllä toinen sikiöpussi puolet toista pienempi, joten voi olla että toinen on mennyt kesken heti alkuunsa ja siksi tuhruttelee. Voi, kunpa edes toinen pysyisi kyydissä mukana loppuun saakka!! Onneksi ei tullut punaista verta ja menkkakipuja ei oo yhtään, niinku viime keskenmenon aikaan. Lisäksi pelottaa täysi
oireettomuus
. Mulla ei oo mitään oireita, ainoastaan rinnat vähän hellänä. Pelottaa tuulimua, kun sitä sikiötä ei vielä näkynyt. No, päivä kerrallaan...[/color]
[color=fuchsia]Nyt kuitenkin rohkenin tänne ilmottautua, tulkoot vastaan mitä tahansa. Eipä sille sitten mitään mahda. Mukava kuulla muiden samassa tilanteessa olevien kuulumisia myös!
Terkuin Sinda rv 6+2[/color] [color=red][size=2]♥
...hyvä että löysitte pinon ennekuin edes ehdin oman juttuni liittää pinon jatkeeksi ;) Tulikin melkein romaani tosta mun jutusta... :)
♥Sinda
Äitykille: voihan noita vatsakipuja tulla muuhunkin liittyen kuin raskauteen ja raskauteenkin voi liittyä erilaisia alavatsa kipuja, ihan ilman yhdyntöjäkin, että en sinuna olisi kovin huolissani pelkän hetkittäisen kivun vuoksi! Jos runsasta veristä vuotoa tulee, niin silloin kannattaa huolestua, mutta luulisin, että jos se mahakipu olisi jotain pahempaa tarkoittanut, vuoto olisi kyllä jo alkanut.
Mulla on tänään ihan hyvä fiilis, sillä tasan 7 viikkoa täynnä :) Kivaa vaihtaa uudelle viikolle. Toiset täällä tuskailee, kun pääsevät ultraan vasta joulukuulla, mutta minulla on ek nuvolakin vasta 14.12 jolloin minulla on jo rv 10. No, kolme viikkoa vielä, tai enää. Mutta mielelläni kyllä kuulisin ne sydänäänet jo aikaisemminkin... Ultraan luulen että pääsen varmaan aikaisintaan ens vuoden puolella, ellei sitten onnista.
Tänään tiedoss pakkailua laivareissua varten. Seuraavan kerran kuulette minusta vamaan aikaisintaan lauantaina.
Niinaemo rv7+0
Täällä jaksellaan hyvin.Etova olo kolkuttelee ovella koko ajan enemmän ja enemmän. Lievää pyörryttävää oloa on ollut mutta erittäin hyvin pärjäillään.Mutta joka kerta kun vessassa käy,on kurkattava siihen paperiin ja tehtävä varmistus..silly me!
Mutta,olen hieman ihmeissäni että kuinka nuo raskausviikot tai itseasiassa ne päivät lasketaan.
Itselläni on viimeeksi ollut menkat 21.10 ja ajattelin nyt olevani rv 4+2 mutta mistäs päivästä se tosiassa lasketaan? Kierto on ollut 28 päivää.
Eihän sitä siitä lasketa.Tarkoitan aloitetaanko laskeminen siitä päivästä kun kuukautiset ovat myöhässä..apua miten minä tämän nyt selittäisin niin että joku saisi jotain tolkkuakin...kääk.
Oumai ja ilmeisesti rv 4+2
Kirjoittelempa taas pitkästä aikaa... Tai ehkä siitä ei olekaan niin kauaa, kun viimeksi teitä terrorisoin:) Olen vain ollut niin tiiviisti töissä kiinni, että en ole ehtinyt kuin lueskelemaan juttujanne. Nyt onneksi monta vapaapäivää.
Surullisia viestejä eilen - ja niin pelottavia:( Mutta koska olen päättänyt suhtautua positiivisesti tähän raskauteen, suljen korvani km mahdollisuudelta. Voimahalit teille km kokeneille.
Täällä odotellan kovasti lunta. Mietin, pesisinkö esikoisen rattaiden kankaat jo nyt. Jos kurakelit taas palaavat, rattaat on heti uudestaan sotkussa... Turhauttavaa!
Oma olotila alkaa ihan pikkasen kohenemaan. Tuntuu, että pahoinvointi olis ainakin pikkasen hellittänyt. En tiedä johtuuko Berokasta vai viikkojen kertymisestä, mutta tyytyväinen olen. Onneksi vieläkin tulee välillä pahanolon kohtauksia. Varmistuu oma tunne, että raskaana vielä ollaan.
Haluaisin mennä katsomaan uusimman Harry Potterin miehen kanssa, mutta lapsenlikkaa on vaikea saada... Tai olisihan niitä, mutta luotan vain siskooni ja se ottaa aika hintsusti esikkoa hoitoon:( En halua viedä lasta jollekin puolitutulle ja miettiä koko ajan itkeekö se raukka peräämme. Harmi, kun lapsen isovanhemmat asuvat niin kaukana.
Nyt ulkoilemaan. Jos sitten painuis esikon viereen päiväunille, sais univelkaa hieman lyhennettyä. Ihanaa päivää kaikille!
t.murmeli + pikkarainen 8+2
Olin tämän vuoden heinis, siksi kiva lukea teidän juttuja. (Meille syntyi kaksostytöt 06.07.2005, suunnitellulla sectiolla kun olivat perätilassa kumpikin.) Ajattelin vaan kertoa että minullakin oli jonkin verran tuhruvuotoa juuri viime joulun aikaan, eli n. rv 8-9. Silloin en vielä tiennyt odottavani kahta, huolestuin tietysti kamalasti ja jos ei olisi ollut joulupyhät, olisin rynnännyt lääkäriin. Vuoto loppui muutaman päivän kuluttua, odottelin sitten vielä pari viikkoa ennenkuin tilasin ultran. Rv 12 kävin sitten ultrassa ja kaksi sikiötä löytyi. Silloin sanoi lääkäri minulle että sellainen rusehtava vuoto on todella yleistä, ja kaksosraskaudessa vielä yleisempää. Eli koita ottaa rauhallisesti, ja onnea odotukseen!
Pikainen pinoutuminen ja sitten vaakatasoon;) On nimittäin täälläkin alkanut tämä lähes ympäri vuorokauden jatkuva kestokrapula:) Välillä syöminen helpottaa oloa, mutta välillä ei ja siis syön melkein koko ajan, jos se vaikka helpottaisi oloa... Onneksi minulla ei ole koskaan ollut mikään herkkä oksennusrefleksi, muuten melko varmasti halailisin jo pönttöä. Eilen sain elinikäisen kammon Valion sokerittomaan glögiin, joka alkoi yhtäkkiä tökkimään niin, että jouduin nielaisemaan " oksut" takaisin sisälle. Huh huh! Mutta, tätähän minä toivoin ja kyllä kestän vaikka seuraavat 8kk, jos vaan lopputulos on terve vauva:)
Uusia oli tullut taas joukkoomme, kivaa ja tervetuloa! Toivotaan, ettei yhdenkään enää tarvitse tippua joukosta, vaan pääsemme kaikki muut nyt kasvattelemaan tuota vatsaa ja saamme ensi heinäkuussa sen palkinnon.
Oumai kyseli noista viikoista. Se lasketaan siis sen 28pv:n kierron mukaan. Eli kp 28/28 on rv 4+0 ja jos sinulla siis alkoi viimeiset kuukautiset 21.10 niin sinulla olisi rv 4+4 nyt meneillään. Nuo la voivat muuttua paikasta riippuen ultran perusteella, mutta esim. täällä eivät muuta aikaa, jollei ultrassa ole yli viikon heittoa.
Jaja ja pikkarainen rv 6+1
Milloin teillä on alkanut pahoinvointi yms.? Onko alkanut samoihin aikoihin kaikissa raskauksissa? Mulla nyt rv 5, eikä mitään heikotusta, vaikka (muistaakseni) aiemmissa raskauksissa olin pää pöntössä jo rv 4. Toivottavati masussa elinkelpoinen kaveri... Niin, minäkin olen uusi täällä, ja toivottavasti täällä pysynkin!
Heipä hei, laitanpa minäkin tänne tiistaikuulumisia...
Pirpana75: tiedustelit milloin pahoinvointi on alkanut...? En osaa sanoa muiden kohdalta, kun itselläni on siis vasta elämäni ensimmäinen raskaus kyseessä, mutta nyt on menossa 6. raskausviikko ja tällä viikolla on alkanut kuvotus, ei siis varsinainen pahoinvointi. Sehän on ihan hienoa, jos sinulla ei ole pahoinvointia, kun sen voimakkuus näköjään itsekullakin vaihtelee niin suuresti, että toiset ovat aivan vuoteen omia. Voimia teille, ketkä olette niin heikossa kunnossa.
Itseäni vain kuvottaa tällä hetkellä. Eilen illalla, kun alettiin miehen kanssa nukkumaan, nousi iltaruuat kurkkuun, mutten oksentanut. Tiedän, että pitäisi syödä pienin väliajoin, mutta ruoka ei maistu. Olin omasta kahvinjuonnistani joku aika sitten huolissaan, että juonkohan liikaa kahvia, mutta kätilö naurahti, että:" aikaa myöten kahvinjuonti jää pois..." En oikein uskonut, että se pitäisi paikkaansa, mutta tuossa aamukahvin yhteydessä jäi suuri osa kahvista juomatta. Se ei maistunut pahalle, mutta ei vaan tehnyt mieli.
Missä raskauden vaiheessa te ette enää nouse lentokoneeseen? Voiko alkuraskauden aikana vielä matkustaa lentokoneessa...? Millaisia ohjeistuksia asiaan liittyen olette saaneet?
Jeps. Nyt pitäisi jatkaa hommia, mutta oikein kaunista tiistaipäivää teille kaikille!
Mäkin oon varsinainen kahvikissa, mut niin vain meni aamun kupillisesta puolet viemäriin. Väkisin sit söinkin jotain. Tuossa ennen lounasta olin jo varma, että joudun minäkin nöyrtymään vessanpöntön edessä, mutta syöminen auttoi.
Aamulla ei tee mitään mieli, aamupäivällä huutava nälkä. Mikäköhän logiikka siinäkin on...
Tsemppiä ja vointeja meille kaikille!
Silmu 5+1
Olen tässä tovin pohtinut, miten pääsen listautumaan heinäsirkkojen la-listalle. No, mulla siis viides raskaus, kaksi lasta ennestään. Olen 31-v mies 34-vja asumme pk-seudulla. La on 23.7. ja rv 5+3. Tuosta lentokoneessa matkustamisesta: olen itse lähdössä keväällä reissuun, lentoyhtiö päästää koneeseen muistaakseni 36.raskausviikolle asti. 28vko:n jälkeen tarvitaan lääkärintodistus. Sitten vielä ruskeista tuhruista. Luulin kuukautiseni alkaneen, kun tuli kolme päivää ruskeaa tuhrua. Kaikenlaisia hormonivaivoja alkoi kuitenkin ilmaantua ja tein vähän " turhaan" raskaustestin. Se näyttikin todella voimakasta plussaa, ennen on näyttänyt vain haamua(samoilla viikoilla). No nyt on sitten mielessä, että onko sieltä tulossa kaksi... Hyvää päivänjatkoa kaikille!
Pääset listalle mukaan, kun lisäät tietosi Heinäsirkkojen LA:t ja synnärit -pinoon. Nostin sen tuohon näkyville. Jaja tai Nellariina niitä tietoja sitten päivittää listaan.
En ole yli viikkoon pystynyt kirjottelemaan,en edes palstaa lukemaan...
Niin on kauhee pahoinvointi iskenyt.Tai olo on 24 tuntia pahimmanmoista oksennustautia!!!!Mitään ruokaa tai juomaa ei tee mieli!Hedelmä autaa 5 min ajan ja ruoka max puolen tunnin ajan ja taas tulee kauhee kuvotus.Aamuyöstä herään pahaan oloon ja vain kieriskelen sängyssä,et millon pitäisi vessaan juosta.Oksennus lentää tosi herkästi!
Olo on kauhee ja alko tasan 6+0.Raskaudesta en ole pystynyt nauttimaan paitsi yhdestä ajatuksesta:niin kauan tätä kestän,kunhan pienellä kaikki on hyvin.Armoa pikkuselta kyllä rukoilen vähän väliä...vielä ei ole armahtanut.
Tämä on ensimmäinen raskauteni,joten kyselen,että koskakohan tämän luulisi helpottavan?!Olo on sen verran kauhee koko ajan,et en tiedä kauanko kestän tolpillani...
Keskenmenon kokeneille toivon paljon voimia ja kaikkea hyvää ja surua helpottavaa :(
T:PauliNea Rv7+1
Kävin listautumassa. Kiitos vinkistä. Varasin muuten ajan alkuraskauden ultraan. Reilu kaksi viikkoa pitäisi odotella. Onko kaikilla näkynyt silloin jo syke? Mulla siis silloin rv 7+6. Etten hätäile liian aikaisin...
[color=darkorange][b]Vipsilä[/b]Mulla tuli kans ruskeaa vuotoa jo menkkojen alkamisaikaan noin 3-4 päivää ja olin ihan varma et menkat alkaa. Sitten se hyytyi ja tein testin, minäkin " turhaan" kun oli km alla. Ja sain kaksi tasavahvaa viivaa!! Ja kaksi sikiöpussia on ainakin tällähetkellä, joten you never know....vaikka ois sullakin.. Meillä on kaksosia kummallakin puolella, miehellä ja mulla, joten suuret mahikset on. Ja mulla siis todettiin munasolun irronneen kummastakin munasarjasta.[/color]
[color=navygreen][b]PauliNea[/b]Yleensä paha olo helpottaa rv 12 jälkeen, mutta joillain se voi kestää pidempäänkin. Ole kuitenkin hyvilläsi, kun sulla on oireita! *kateellisena* Mua pelottaa tuulimuna(t) tosi kovasti, kun ei oo mitään oireita. Vain arat rinnat, kun ne hölskyy. Sitähän sanotaan et pahoinvoivilla olisi pienempi mahis keskenmenoon, mutta eihän sekään tietysti mikään tae ole.[/color]
[color=mediumvioletblue]Vielä tosta rask.viikkojen laskusta, [b]Oumaille[/b]. Raskausviikot lasketaan vikojen menkkojen alkamispäivästä eli kun menkat alkaa esim. sunnuntaina, se ois 0+0 ja seuraava sunnuntai 1+0. Eli viikko vaihtuu ja laskettu aika on samana päivänä kun viimeiset menkat alkoi. Joskus se kyllä muuttuu esim. pidemmän/lyhyemmän kierron vuoksi, mutta on sovittu että ovulaatiopäivä olisi aina 2+0. Luteaaliaikahan on kaikilla sama 2 viikkoa, mutta aika ennen ovulaatioita vaihtelee kierron pituuden mukaan. Mutta jos siis sulla kierto 28 päivää, silloin ovulaatio tasan 2+0 kierron alusta laskettuna. Itsekin aiemmin laskin menkkojen alkupäivän edelliseen kiertoon, mutta täällä olen oppinut että se on jo kp 1 uutta kiertoa eikä lasketa vanhaan kiertoon mukaan. Siten jos sulla on kierto 28 päivää, sulla pitäis alkaa menkat kp29, jolloin edellinen kierto jää 28 päivän mittaiseksi. Toivottavasti en sekoittanut sua enempää, pointti on siis että viikot aletaan laskemaan viimeisten menkkojen eka vuotopäivästä. Monissa laskureissa saattaa olla päivän.parin heittoja, riippuen miten sen laskee ja loppujen lopuksi se vauva syntyy sitten kun se on valmis, lask.ajasta piittaamatta ;) Mutta onhan se hyvä tietää esim. just äitiysloman alkamisen suunnittelun vuoksi. Meilläpäin la tarkentuu nt-ultrassa noin rv 12-13.[/color]
[color=pink]Sinda[/color]
Tajusin nyt.Mutta tuosta kierron laskemisesta olen hieman erimieltä,milloin menkat pitäisi alkaa.
Itse olen ymmärtänyt että kierto lasketaan viimeeksi alkaneista menkoista seuraavaan aloituspäivää ja siitä tulee kierto.Eli jos minulla kierto 28päivää,niin menkat alkavat sinä päivänä eikä vasta kierron 29päivänä,koska 29.päivähän periaatteessa on on kp1/28.
Näin minä sen olen käsittänyt mutta kiitos noista rv-laskumenetelmästä.Olin jotenkin ajatellut sen ihan väärin.
Oumai rv 4+5 (
Heissuli vei!
Minä kaipailinkin muutama päivä sitten muita, joilla on kaksi pussia kohdussa.. .
Meillä on SINDA ihan sama tilanne, eli viime viikolla ultrassa näkyi kaksi pussia, muttei sykettä. Sain uuden ajan 1.12. Viimeiset kuukautiset minulla on oleet 2.10, joten sen perusteella olisi sykkeen luulut jo näkyvän. Tänään olis siis 7+2. Toivottavasti ovulaatio on ollutkin vain myöhemmin kuin luulin. Toivon kädet kyynärpäitä myöten ristissä, että kaikki olis hyvin.
Tosi kiva kun meitä on kaksi jännäämässä ja kiva oli lukea kaksos-konkari-TVILLINGIN juttua.
Testailin muuten alussa tosi himmeitä viivoja ja oireetkin rintojen kipeytymistä lukuunottamatta ovat olleet aika vähäisiä. Vatsa on kyllä
valtavan turvoksissa ja tiukat housut tuntuu inhottavalta.
Keskenmenon kokeneille myötötuntoa ja onnea uusiin raskauksiin.
Pitää mennä, palaillaan..
eipä ole kovin onnellinen olo tänään...
eilen illalla touhuiltiin miehen kaa ja yhtäkkii mua alko koskee aivan julmetusti vatsaa.aivan kuin olis krampannu koko vatsa.sitä kesti jonkin aikaa ja sit se meni ohi ja mä kävin nukkuun...
nyt päässä pyörii vaan keskenmenot sun muut kummitukset. mitään muuta ei ole ollut ja nyt olo normaali.
mietin vaan et koskahan pääsis ultraan yksityiselle tai kuinka aikasin siellä jotain näkyy? olis kiva käydä kattoo vaik parin viikon päästä onko kaikki hyvin...
katjuska rv 5+3