Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Millä saa peukun imemisen pois (vauva 3kk)?

30.05.2006 |

Meillä vauva ei ole tuttia huolinut, kovasta yrityksestä huolimatta.

Nyt hän on ruvennut lutkuttamaan peukkua, nyt jo huolettaa miten tuon tavan saa sit joskus lopettettua, ettei hampaat väänny vääriin asentoihin?

Nyt ois hyvät vinkit arvokkaita, saisko tuon peukun imemisen lopetettua jo näin alkuunsa jollain keinolla?

Ja oisko jotain takuuvarmaa konstia millä sais tutin kelpaamaan?

(Ollaan yritetty useamman mallista tuttia, mutta ei olla ainakaan vielä sellaista löydetty joka pysyis suussa)



Nette ja poika 3kk

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
30.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillää alkoi ihan sama juttu tossa oisko ollu reilun kolmen kuun iässä, yhtäkkiä tutti ei enää kelvannut vaan tilalle tuli peukalot ja välillä koko nyrkki. Minäkin kokeilin vaikka mitä tutteja, mutta edes pieni ensi tutti joka oli pienenäkin kelvannut ei auttanut enään. Sitten ostin Nuk merkkisen huvitutin joka oli tarkoitettu 0-6 kk ikäisille niin sitä sentään rupesi imeskellä tutin pienen koon takia. Mutta nyt siis tyttö pian 5 kk:tta ja kyllä se peukalo kuitenkin sinne suuhun aika useasti eksyy... koittaa vain aina ottaa se sormi suusta pois ja laittaa vaikka tutti tai pururengas tilalle...meillä ainakin tyttö väsyneenä ja varsinkin yöllä laittaa aina peukalon suuhun ja imeskelee sitteb sitä...

Rianna

Vierailija
2/10 |
30.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin kävi meillä. Peukku oli juuri tuossa vaiheessa paljon suussa, tuttia ei huolinut. Mutta ajan myötä " tapa" jäi pois. Nyt kun hampaita tulee, vauva pureskelee ja imeskelee lelujaan. Peukku ei mene enää suuhun edes nukkumaan käydessä. Eikä tuttikaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
30.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

..älä ainakaan hampaiden takia. Itse en vauvana koskaan huolinut tuttia, vaikka sitä oli kuinka koitettu - vain peukku kelpasi. Vanhemmille oli kanssa joka tuutista kerrottu miten hirveät hampaat mulle tulisi, mutta täysin suora ja virheetön hammasrivistö tuli. Ja siskolla sitten taas on hiukan vinot, vaikka hän imi tuttia. Serkku oli myös peukkuilija, ja hänellä on myös nätit hampaat. Joten en usko, että peukku niitä hampaita pilaa, vaikka en toki mikään alan asiantuntija olekaan. Peukku jäi multa sitten pikku hiljaa eikä vanhempieni mukaan tuottanut missään vaiheessa mitään ongelmia, paitsi juuri tuon ihmisten voivottelun niiden hampaiden takia. Jos oma poikani (2kk, ei vielä lutkuttele vielä tuttia eikä muutakaan) päättäisi sitkeästi ruveta imemään peukkua, niin en asiasta kyllä ottaisi mitään ongelmaa, se olisi sitten hänen valintansa.



Mutta tämä siis minun mielipiteeni omaan kokemukseeni pohjaten :)



Mangolia

Vierailija
4/10 |
31.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

hampaille vahinkoa, varsinkin jos se jatkuu liian pitkään! Lisäksi peukalon syönnistä on isommankin lapsen kohdalla vaikea päästä eroon, sormet kun kulkevat aina mukana.....

Vierailija
5/10 |
31.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni olisi ehkä kuitenkin järkevämpi sanoa SAATTAA aiheuttaa hampaille vahinkoa, sillä mulla nyt edelleenkin on ne tosi suorat ja nätit hampaat, kuten myös serkullani. Yhtään vinohampaista tai purentahäiriöistä peukunimijää en tunne. Ja mäkin kyllä imin sitä peukkua melko pitkään, illalla tai esim. satutuokiossa, mutta ihan täyspäinen ja suorahampainen musta kuitenkin tuli.

En missään nimessä ole tässä promoamassa peukun puolesta, mutta haluaisin ehkä hiukan hälventää tuota kauhua peukun imemisen ympärillä. Ei sen nyt kuitenkaan ihan niin hirveä kohtalo lapselle ole ;)



Mangolia

Vierailija
6/10 |
31.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tyttö imi myös peukkua ihan pikkasena (ei syö tuttia), mutta se jäi itsestään pois ilman mitään vippaskonsteja muutamassa kuukaudessa.



PURENTAVIRHEESTÄ: Pitkään jatkunut peukalon imeminen( yli 3 vuotiaaksi), samoin kuin tutin tai tuttipullon imeminen aiheuttanee avopurentaa eli hampaat kyllä voivat olla kauniissakin rivissä, mutta purenta avoin (eli alaetu ja yläetuhampaat eivät mene purtaessa yhteen).Usein korjaantuu itsestään, jos peukalo,tutti,pullo saadaan ajoissa käytöstä pois!!!Mutta toisinaan joudutaan myös oikomaan oikomiskojeilla, jotta purennasta saadaan toimiva.

Ja tosiaankin suositellaan mieluummin tuttia imettäväksi kuin peukkua, mutta vaikeahan se on toteuttaa, jos pikkunen ei kelpuuta tuttia.



t.hope-a ja typy pian 9kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
31.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se piti vielä sanoa, että ihan hatusta tietoja en vedä. Työskentelen lasten hammashoidon parissa. Mutta riitelemään en aiheesta ala.



t.edelleen hope-a

Vierailija
8/10 |
31.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä kaks plus -lehden (6/2002) lääkärinvastaanoton kysymys ja vastaus:





Tyttärellämme oli maaliskuussa 2002 hammashoitajan tarkastus 2-vuotisneuvolatarkastuksen yhteydessä. Hammashoitaja totesi tytöllä olevan ns. avopurenta, joka viittaa liialliseen peukalon imemiseen. Hoitaja kyseli tytön peukalon imemisestä: kuinka usein, missä yhteydessä jne.Peukalon imeminen liittyy tyttömme kohdalla yö- ja päiväunien aikaan. Joskus kun olen joutunut herättämään hänet kesken unien, olen tavannut hänet peukalo suussa. Päivällä (vauvanakaan) en ole koskaan nähnyt hänen imevän peukaloa (esim. keskittyessään kirjan selailuun tai tv:n katseluun, jolloin useat lapset hammashoitajan mukaan huomaamattaan alkavat imeä peukaloaan). Tuttia tyttö ei ole syönyt ollenkaan, ja tuttipullosta luovuimme yhden vuoden iässä. Ensimmäinen hammas puhkesi seitsemän kuukauden iässä ja nyt 2-vuotiaana puuttuu enää yksi takahammas.Tyttö on ollut lähes alusta alkaen todella hyvä nukkuja. Useimmat yöt hän nukkuu heräilemättä ja herätessäänkin hän yleensä nukahtaa hyvin pian itsekseen. Samoin sujuvat päiväunet. On siis todella vaikea arvioida, kuinka runsasta hänen peukalon imemisensä on, varsinkin kun tyttö nukkuu omassa huoneessaan.Haluaisin tietää, miten peukalon imeminen tulee vaikuttamaan lapsen suun ja hampaiden tai esim. puheen kehitykseen? Pitäisikö siihen nyt puuttua jotenkin ja miten? Unileluna tytöllä on ns. unirätti. Olemme puhuneet asiasta ja nukkumaan käydessä muistutamme häntä siitä, että ei laiteta peukaloa suuhun. Tyttö kyllä ymmärtää asian, mutta liekö tapa niin piintynyt, että viimeistään unissaan peukalo kuitenkin kulkeutuu suuhun automaattisesti?Täytyykö meidän alkaa tehdä tarkastuskäyntejä hänen luonaan ja tarvittaessa ottaa peukalo pois suusta aina uudestaan ja uudestaan? Loppuuko peukalon imeminen jossain vaiheessa, vai täytyykö siihen puuttua " pakkokeinoin" ennen kuin mitään peruuttamatonta vahinkoa tapahtuu, vai onko jo tapahtunut?



Eroon peukusta



Olette toimineet toistaiseksi oikein, koska lapsenne on vasta 2-vuotias ja sen ikäisellä on vielä luonnollinen lohdun tarve imemisen kautta. Pysyvää haittaa kaksivuotiaalle ei vielä purennan kehitykselle tule. Jos imemistapa loppuu 3-4-vuotiaana, avopurenta useimmiten paranee itsestään. Tästä johtuen onkin hyvä vähitellen vähentää lapsen peukalonimemistä 2-3 vuoden ikäisenä, juuri niin kuin olet pyrkinyt tekemään. Olet ymmärtänyt aivan oikein lapsen tarvitsevan unilelun lisäksi turvallisuudentunnetta, jotta lapsi ei stressaantuisi, kun peukalon imemistä pyritään vähentämään.Mikäli avopurenta ja väärä nielemisliike eli kielen työntöliike on havaittavissa vielä 3,5-4-vuotiaana, suosittelen, että käännytte asiantuntijan puoleen. 3-4-vuotiaalle voidaan aloittaa leikinomainen kielen sekä huulten lihasten voimistelu.Kun pysyvät etuhampaat sitten 6-7-vuotiaana puhkeavat, tulisi varmistua siitä, että peukalon imemistä ei enää esiinny. Lapset ovat silloin kyllin vanhoja ymmärtämään, että muutkaan lapset eivät ime peukaloa. Mikäli näin iso lapsi ei ole lakannut imemästä peukaloaan, peukalon päälle voidaan laittaa samaa pahanmakuista liuosta, jota käytetään kynsien puremisen vähentämiseen. Tämä tehdään yhteistyössä lapsen kanssa, koska hän siinä vaiheessa itsekin haluaa päästä ongelmasta eroon.



Barbara Wasz-Höckert-Liebkind



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
31.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä onkin kokeilematta vielä tuo Riannan suosittelema tuttimalli, jospa se kelpaisi.

Kiva kuulla, että vättämättä tuosta peukun imemisestä ei tule mitään pysyviä haittoja, kunhan sais sen lopettettua sit hyvissä ajoin.

Vierailija
10/10 |
31.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

paremmin, ja siitä luonnonkumitutti. Pienempänä tuo Nukin tutti oli meilläkin suositumpi, kuin muut. Herra (5kk) kyllä imee tehokkaasti peukkua ja muita sormiakin. Toivon, että lakkaa itsestään imemästä hiukka vanhempana, eikä tartte miettiä " vieroitusta" . Tyttö söi tuttia 1v3kk ikäiseksi ja vieroittaminen oli helppoa, kun yksinkertaisesti piilotti tutit... :)