Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

miten 7kk vauva ja 3v isoveli saadaan nukkumaan samassa huoneessa?

09.03.2008 |

meillä menossa poikien (7kk ja 3v) totuttaminen nukumaan yhteiseen huoneeseen....miten olette muut onnistuneet? Vinkkejä?



Vauva on heräillyt koko vauva-ajan useaan otteeseen yössä. Itsekin olen todella herkkäuninen ja yöt alkoivat mennä hulinaksi kun reagoin jokaiseen ähkäisyyn ja neuvolasta ehdottivat tällaista ratkaisua öiden rauhoittamiseksi. Kolmas yö nyt menossa. Ensimmäisen esikoinen nukkui meidän välissä kun pikkuveljen nukkuminen kuulemma niin häiritsi (taisi häiritä enemmän ajatus oman huoneen " menettämisestä" ), mutta olemme sinnikkäästi jatkaneet kokeilua. Esikoinen on kyllä sikeäuninen kunhan vaan saa unen päästä kiinni ja vauvakin nukkuu nyt noin yhdellä-kahdella heräämisellä yön läpi (10h) eli järjestely on selvästi tehonnut, mutta nukkumaan meneminen on rauhatonta venkoilua. Herättelevät molemmat toisiaan eikä nukkumaanmenosta saa rauhallista millään.



Onko vinkkejä nukkumaanmenoon? Esikoiselle luetaan satu, nuorempi juo maidon, sitten suukot ja valot sammuksiin. Jään myös itse yläkertaan odottamaan siihen saakka, että molemmat ovat unessa. 3v juttelee ja herättää uneen päässeen vauvan, sitten vauva alkaa ähistä ja 3v ei saa unen päästä kiinni vaan kommentoi kuinka vauva on hereillä johon vauva taas innostuu vastaamaan...noidankehä!!!! Nukkumaan menevät molemmat hyvin samaan aikaan 20-21. Omaa huonetta molemmille ei ole mahdollista järjestää, enkä haluaisi siirtää vauvaa takaisin meidänkään makuuhuoneeseen nyt kun olen " eroitkut" itkenyt ja järjestely on osoittanut öiden osalta toimivansa.



miten olette siis muut saaneet nukumaanmenon toimimaan?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla