Lue keskustelun säännöt.
Näppylöitä auringosta? Aurinko ihottumaako?
24.03.2006 |
Onko kenenkään lapsi tai oletteko kuulleet jonkun saavan punaisia kohollaan olevia näppylöitä auringosta?
Meidän poika on nyt kolmena päivänä tullut hoidosta naama täynnä tälläisia näppylöitä ja ne häviävät itsestään yön aikana. Muualla niitä ei ole ja en keksi muutakaan, mistä ne voisivat tulla.
Ne ei kutia tai haittaa poikaa muutenkaan. Koskaan aikaisemmin ei ole tällaisia näppylöitä naamaan ilmestynyt ja poika on jo 5-v ja ruskettui ainakin viime kesänä ihan normaalisti.
Tietääkö kukaan millaista on aurinko ihottuma?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Mulla ihottuma on ollut pientä punaista näppylään joka KUTIAA! Joskus kun ihottumaa on paljon, niin alue on yhtenäinen punainen läntti. Pahin paikka on mulla on rintakehä. Kortisoonilla olen hoitanut. Kesällä pitää välttää auringossa olemista. Melkein pitää olla aina pitkähihainen päällä. Se siitä rusketuksesta.