yhdistelmärokote yksittäisinä?
onko jollakulla käytännön kokemusta asiasta?
meidän vauva tänään 2 kk ja ensimmäiset rokotukset lähestyy siis varmaan tuossa kuukauden päästä... silloin muistaakseni annetaan se viitosrokote, jossa on siis viisi eri rokotetta ympätty samaan piikkiin. itse olen saanut suosituksia, että se olisi hiukan turhan rankka pienelle vauvalle. joittenkin uusien tutkimusten mukaan saattaisi lisätä riskiä allergioihin, atooppiseen ihottumaan, autismiin. tutkimuksista riippumatta kyllähän se omaan korvaankin aika rajulta kuulostaa näin pieneen ihmiseen viisi rokotetta laittaa samaan aikaan.
onko joku laittanut niitä rokotuksia yksittäisinä? pitikö taistella asiasta neuvolassa? miten se käytännössä onnistuu, piikkien määrähän lisääntyy huomattavasti jos ne annetaan erikseen?
t. rokotusasioita pohtiva gerda
Kommentit (15)
vastauksia ihan tarkkaan lukemaan, mutta minä olisin halunnut rokotteet yksittäisinä. Olisin siis mielelläni ostanut rokotteet itse ja käynyt neuvolassa pistättämässä ne, mutta ei kuulemma enää edes saa kyseisiä rokotteita yksittäisinä. Meillä terveydenhoitaja siis soitti KTL:n ja siellä oli sanottu, ettei ole mahdollista saada yksittäisinä. Tytölle sitten laitettiin tuo yhdistelmä, eikä mitään oireita eka piikistä tullut, toisen jälkeen oli kärttyinen (tiedä sitten johtuiko rokotuksesta vai oliko jotain muuta).
Sen verran vielä rokotuksista, että meillä on isommille lapsille annettu ensimmäset rokotukset vasta puoli vuotiaina, kun en ole ihan pienelle halunnut annettavan. Meillä th suhtautui ainakin asiaan tosi kivasti. Siis voit jutella asiasta neuvolassa jos tuntuu pahalta antaa rokotus noin pienelle. Itse olisin tämän nuorimmaisenkin kohdalla siirtänyt rokotusten aloitus ikää tuonne puoleen vuoteen, mutta olimme lähdössä ulkomaille, ja halusin kuitenkin rokotukset ennen sitä.
Pipsa
Moi!
Niin moni on ollut sitä mieltä, ettei tuosta uudesta rokotteesta ole haittaa, että oli pakko laittaa oma kokemus asiasta. Meillä ensimmäinen rokotuskerta 3kk vanhana aiheutti pientä lämmön nousua ja vähän kiukkuisuutta, mutta ei muuta. Toisella kerralla 5kk vanhana vauva sai rokotusiltana kouristuskohtauksia muutaman ja niitä tuli vielä seuraavana aamunakin. Kohtaukset ei ollu periaatteessa " voimakkaita" , mut selvästi huomattavia ja aika älyttömän pelottavia. Kuumetta kouristuksiin ei liittyny.
Neuvolan täti luki sit tuoteselostetta hyvin tarkkaan ja siellä oli maininta tällasista mahdollisista sivuvaikutuksista!
En halua ketään pelotella, mut tällastakin siis on. Nyt meillä harkitaan, mitä tehdään seuraavan rokotuksen kanssa, joka on onneks vasta, kun lapsi 1v. Ainakin ennen on kuulemma ollu mahdollista saada rokotteet erillisinäkin, neuvolassa ei oltu varmoja, kuinka tän rokotteen kanssa on.
Kaikkia ei ole ainakaan mahdollista saada yksittäisinä. Esim. pelkkää jäykkäkouristusta ei saa yksittäisenä vaan samassa tulee myös kurkkumätä. Muista en minäkään tiedä, mutta aion harkita todella rokotusten ottamista, koska calmette märkii edelleen ja nivustaipeessa imusolmukkeet TODELLA turvoksissa ja tämähän on normaali reaktio...
Täysin erillisinä niitä ei saanut. Lääkäri kirjoitti reseptin hinkuyskä-jäykkäkouristus-kurkkumätä-rokotteeseen, jota saa Infanrix-nimisenä. Vanhan rokotusohjelman aikana tätä rokotetta annettiin allergialapsille, koska se on kai jotenkin erityisen " puhdas" lisäaineista.
Infanrix laitettiin 3 kk, 4 kk ja 5 kk neuvoloissa. Polio- ja Hib-rokote 6 kk ja 8 kk ja kai 12 kk (se vielä tulossa). Neuvolan täti oli ensin kummissaan, mutta homma hoitui kaikin puolin hyvin. Infanrixista tuli ekan rokotuksen jälkeen pientä itkuisuutta illalla, mutta luulen, että se oli vain kankun kivistystä.
En tiedä, onko tästä mitään hyötyä, mutta maalaisjärkeni mukaan ei pitäisi olla ainakaan mitään haittaa. Jokainen äiti tekee kuitenkin omat ratkaisunsa.
p.s. Kannattaa käydä netissä Rokotusinfon nettisivuilla, joskin niitä juttuja kannattaa lukea terveellä kriittisyydellä... ; )
kiva kuulla että on onnistunut noin jakaa tuota yhdistelmää. ja mukavaa, että laitoit vielä noi kuukaudet minkä ikäisenä mitäkin ootte antaneet.
oon lueskellut sekä rokotusinfon että ktl:n nettisivuja, siellä olikin mainintaa tuosta infanrix-rokotteesta, että on reseptillä saatavissa. Samoin löytyy DiTe-rokote, jossa jäykkäkouristus ja kurkkumätä samassa, mutta on ilmeisesti kurkkumädän osalta " pienempitehoinen" kuin tuossa infanrix:ssa.
oliko ne polio ja Hib sitten erilliset piikit, eli kaksi piikkiä per rokotuskerta?
Mun käsityksen mukaan siinä uudessa coktailissa (tarkoitan just sitä viitos -tms. rokotetta) on mukana se infanrix, minkä ennen on saanut yksittäisenä erityistapauksissa tai reseptillä. Meidän esikoinen reagoi rajusti rokotuksiin. Synnärillä en sitä vielä tajunnut, mutta myöhemmin yhdistin vauvan itkuisuuden lähteneen käyntiin heti eka yöstä lääkärintarkastuksen+calmeten jälkeen, kun en nukkunut yhtään vaan ravasin pitkin sairaalan käytäviä huutavan 3vrk ikäisen lapsen kanssa joka ei rauhoittunut millään. Tälle tulokkaalle ei sitten pistetäkään calmettea sairaalassa. Ehkä vasta myöhemmin. Mutta eikös siitä tänä vuonna olla muutenkin luopumassa?
Varsinaisen rokotusohjelman olen ajatellut aloittaa myöhennettynä. 6kk iästä aikaisintaan. Meillä esikoisella oli vielä vanhan ohjelman mukainen PDT, josta 3kk rokotuksessa tuli 3 tunnin vaahtosuussasinipunaisena-huuto, 5kk se kesti kellon ympäryksen ja seuraavaana päivänä puhkesi nokkosrokko. Sen jälkeen ei rokotettu mitään ennen kuin oltiin käyty testeissä, jotka näyttivät negaa, onneksi KTL:ltä tuli kuitenkin infanrixiin oikeutus. On reagoinut myös polioon ja hibiin. MPR:ää ei olla vielä edes annettu, on nyt 2v. mutta voi olla että odotetaan vaikka 3v. asti. Jonkun käsityksen mukaan vasta 3-vuotiaana lapsen elimistö pystyy vastaamaan rokotteiden aiheuttamaan immuunijärjestelmän " uhkaan." Mutta tosiaan täysin tuohon rokotusintoilijoiden matkaankaan en lähde, mutta maalaisjärkeä aion käyttää enemmän nyt toisen lapsen kohdalla.
Vielä tuosta nykyisestä monirokotteesta, että esikoisemme sai sen 1-v. neuvolassa ja se oli kaikista rokotteista AINOA; josta ei tullut yhtään mitään oireita. Sitä en ymmärrä, miten sitten on voinut reagoida niihin yksittäisiin niin kovasti, vai onko kyseessä sitten säilöntäaineet tms. jotkut muuttuneet ainesosat.
Rokotusohjelmahan muuttui viime vuoden alussa, jos en ihan väärin muista. Ja sen myötä entinen kolmoisrokote muuttui ns soluttomaksi eli vapaaksi elohopeasta. Sitä ennen kys rokote (annetaan 3kk, 4kk, 5kk ja 2v nlassa) sisälsi elohopeaa eli tiomersaalia.
Meillä jo 4v3kk esikoinen sai kys rokotteet soluttomina, saimme ne kun pyysimme reseptin lääkäriltä ja maksoimme itse, kustansivat 22¿/kpl. Kuopus sai osan niistä ilmaisina juuri tuon rokotusohjelman muuttumisen myötä.
Ja rokotteen kauppanimihän on juuri tuo Infanrix.
Me päädyimme myös siihen että annamme mpr-rokotteen vasta myöhemmin kuin 1½v nlassa, se on meistä turhan iso satsi tuupata niinkin pienen vielä kehittymässä olevaan puolustusjärjestelmään.
Siinäkään mielessä kys rokotteen antamisella ei ole ollut niin hoppua että kys sairaudet ovat kutakuinkin maastamme hävinneet ja lapset ovat kotihoidossa.
Vesirokkorokote on sellainen jonka voi antaa kun lapsi täyttänyt 1v, maksaa n.55¿/kpl.
Jeps. Olisko jollakin tästä tietoa, koska ottaisin itsekkin ne pikkuiselle mielummin erikseen? Onnistuuko helposti?
Tiesitkö, että tämä systeemi on ollut Keski-Euroopassa käytössä jo vuosia, lisänä vielä B-hepatiitti rokote. Jos otat yksittäisinä rokotteina, vauvasi saa enemmän rokotteen säilöntäaineita, jotka voivat olla allergisoivia. Autismi-riskin lisääntymisestä puhuttiin MPR-rokotteen kohdalla, josta tuli dokumentti televisiosta. Myöhemmin todettiin koko jutun olleen roskaa, ja Lancet-lehti julkaisi totuuden tutkimuksesta.
Takana oli ollut toive saada joukkokanne, mutta tutkimusotos oli kaksitoista lasta ilman verrokkiryhmää.
terv. terkkari-äiti
kiitos vastauksesta. löytyiskö vielä lisää tietoa/mielipiteitä/käytännön kokemuksia asiasta??
mutta kahden aikaisemman lapsen kohadalla muistan ne jokakuiset rokotuskerrat. ja jalka oli aina pari päivää kipeenä plus vielä lämmöt päälle. Nyt poika on saanut 3kk rokotteen ja 5kk rokotteen ja seuraava tulee vasta vuoden ikäisenä. Mitään reaktioita ei rokotteesta ole tullut. Tietenkin voit asiaa kysäistä mutta olen todella helpottunut että rokotusasia hoitui tällä kertaa näinkin hyvin!
eikä mitään haittavaikutuksia tullut ja oli tosi näppärää kun yhellä piikittämisellä ja yhellä pikku itkulla selvittiin.
Esikoisella eka yhdistelmäpiikki nosti vähän lämpöä ja sekoitti yöt hetkeksi(tiedä nyt sitten johtuiko se tuosta piikistä vai jostain muusta).
Mutta helppoa kaiken kaikkiaan.
eikö kukaan ole siis antanut rokotteita yksittäisinä??
Tälläistä lähdin kysymään kun saimme kutsun Pediacel ja Infanrix rokotteiden tutkimukseen, tässä ilmeisesti tutkitaan immuunivastetta ja turvallisuutta. Onko muille tätä kutsua tullut?
Kannattaako tähän osallistua?
tarkennus vain, etten viitannut tässä tuohon MPR-rokotukseen saatikka telkkuohjelmiin, vaan DTaP-IPV rokotukseen joka saadaan jo nuoremmalla iällä, eka vauvan ollessa noin 3 kk. siitä lääkärituttava kertoi olevan uusia tutkimuksia ja minulle suositteli että ottaisin vauvalle ko. rokotteita yksittäisinä. tarkemmin en osaa valitettavasti tutkimuksista kertoa/mulla ei oo niistä tarkempaa tietoa. täytyypi koittaa ottaa selkoa... :)
ja edelleen jos joku on ottanut yksittäisinä, niin kertoilkaa toki kokemuksista!!