Mitkä näistä viimeisiksi+kommentteja vielä etunimistä, kiitos
Etunimiksi meillä on yhä ehdolla Menni (mies on melkeen hyväksynyt), Eerika ja Saaga. Sandrakin ois mieleinen, mut mietityttää just se, et miten helposti lapsi sen oppii.
Näitä viimeisiä nimiä ollaan mietitty, minkä etunimen näille laittaisitte. Viimeiset nimet on aika "lukkoon lyötyjä" eli ei varmaankaan enää vaihdu. Kertoa toki saa, jos jotkut muut nimet ehdolla olevista viimeisistä nimistä sopis paremmin yhteen kun miten niitä nyt on yhdistelty. Jotain on saattanut jäädä huomaamatta.
_____ Sofia Annastiina
_____ Viola Annastiina
_____ Sofia Maijastiina
_____ Fiona Maijastiina
_____ Julia Maijastiina
_____ Fiona Annaliisa
Lisäksi nämä on ehdolla
Eerika/Saaga/Sandra Menni Annastiina
Eerika/Saaga/Sandra Menni Maijastiina
Eerika/Saaga/Sandra Menni Annaliisa
Nämä kolme vaihtoehtoa olisi siis ns. kompromissi mikäli mies ei Menniä etunimeks hyväksy, sama linja siis jatkui kun Ronjankin nimi on kompromissi. Isosiskon koko nimi siis on Ronja Lumia Eveliina. Minä oisin halunnu Lumian etunimeks ja Ronjan toiseks kun mies ei Menniä sillon hyväksyny ollenkaan. Nyt mies sano, et Menni vois olla ainakin toinen nimi, etunimeksi ei vielä varmaks luvannu/hyväksyny.
Kommentit (6)
Eerika Sofia Annastiina
Saaga Sofia Annastiina
tai
Eerika Menni Maijastiina
Eerika Menni Maijastiina.
Tai sitten Saaga Menni Maijastiina
Saaga Menni Annastiina
- Tämä olisi minusta kaikkein kaunein yhdistelmä, ihanat nimet Saaga ja Menni molemmat mukana.
Muita mukavia:
Saaga Sofia Annastiina
Menni Sofia Maijastiina
Kommenteerasin tuohon toiseen ketjuun eilen, mutta täällä onkin jo jatkoa!
Näistä miettimistänne etunimistä ehdottomasti parhaat Ronjan siskolle minun mielestäni ovat Saaga ja Eerika! Menni ei ole minun makuuni tarpeeksi "oikea nimi ihmiselle" ... :O/ Valitan. Se on liian hentoinen, ja varsinkin kun siskolla on niin ihana ponteva nimi!
Mutta, tämä on vain mielipiteeni, ja jos tyttö näyttää Menniltä niin sitten hän varmaan on! :o)
MENNI EERIKA ANNALIISA
Siinä olisi kaunis ja sointuva yhdistelmä. Itse laittaisin tosin ihanan Eerikan ensimmäiseksi, kutsumanimeksi. Eli EERIKA MENNI ANNALIISA.
Vähän kommenttia noista miettimistänne välinimistä: Sofiasta en tykkää yhtään. Käsittämättömän yleinen ja suosittu tuo Bulgarian pääkaupunki?? Viola nimestä tulee mieleen ranskan sana "viol" joka tarkoittaa raiskausta :o(
Fiona on todella kaunis nimi, mutta kovasti (liian) ulkomaalainen Saagan, Eerikan tai minkään muunkaan miettimänne kanssa.... Julia on kiva nimi, mutta ei minusta sovi parhaalla mahdollisella tavalla ainakaan tuplavokaalietunimien perään.
Mutta, nämä on tällaisen ulkosuomalaisen mielipiteitä, Suomessa ei ehkä sillä ole niin väliä tarkoittaako nimi raiskausta ranskaksi vai ei?!
Joka tapauksessa, oikein paljon onnea oikean nimen löytymiseen ja onnea kahdesta tyttösestä! :O)
PS. UPEA ihana vanha löytö tuo Annaliisa!! <3
Meillä sukulaisperheessä on Menni-tyttö, ja oikein topakka leikki-ikäinen neiti onkin! Kun eka kerran kuulin hänen nimensä, oli vähän maksuteleminen, mutta nyt se on minusta oikein hyvä nimi; hieman erikoisempi, mutta kirjoitus- ja äänneasultaan ihan suomalainen nimi, joka kuitenkaan ei ole vaikea ulkolaisellekaan sanoa.
Noista toisista nimistä mun suosikkeja on Sofia ja Viola, ja kolmannesta nimistä Annastiina. Siis; MENNI SOFIA ANNASTIINA tai MENNI VIOLA ANNASTIINA.
Eerika nimi on myös nätti ja kivasti kansainvälinenkin, mutta itse vähän vieroksun nimiä joita joutuu selittelemään, eli tässä tapauksessa tulee varmasti useassa yhteydessä kysymys, että "kirjoitetaanko yhdellä vai kahdella e:llä?". Kumpikin kirjoitustapahan on ihan vakiintuneita ja kuitenkin lausutaan samalla tavalla.
Saaga on myös sievä, vähän eksoottinen ja lappilainen nimi. Näistä vaihtoehdoista Mennin jälkeen minusta toiseksi paras. SAAGA SOFIA ANNASTIINA olisi tosi nätti! Myös SAAGA MENNI MAIJASTIINA olisi ihan nätti.
Sandra on vaikea nimi lasten suuhun. Vaikka tyttö itse oppisi nimensä aikaisinkin sanomaan, niin leikki-iässä ainakin kavereista löytyy sellaisia jotka ei osaa s:ää tai r:ää (tai kumpaakaan) sanoa. Mielestäni tämä on näistä huonoin vaihtoehto.
Saaga Sofia Annastiina
Saaga Viola Annastiina
Eerika Viola Annastiina
Nämä saavat minun kannatukseni.