Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Äiti valvoo-vauva nukkuu

16.01.2006 |


Hei!



Onko kellään muulla ollut sellaista ongelmaa,että oma unirytmi on kadonnut tyystin vauvaheräilyjen myötä? Itselläni uniongelmat alkoivat siten, että saatoin valvoa yösyötön jälkeen muutaman tunnin ja nyt tilanne on mennyt jo niin pahaksi, etten saa oikeastaan koko yönä unta, vaikka vauva olisi muiden hoidossa, jopa eri asunnossa. Olen joutunut syömään unilääkkeitä, mutta niidenkin kanssa nukun levottomasti, enkä voi popsia niitä loputtomiin. Koska valvon yöt, olen päivällä jännittynyt, väsynyt ja ahdistunut, eikä vauvanhoitoa meinaa jaksaa. Minulla on kyllä hyvät tukijoukot; mies usein kotona koko päivän ja vanhemmatkin auttavat auliisti. Ongelma on kuitenkin siinä, etten millään saa unta, vaikka minulla olisi siihen täydet mahdollisuudet. Myöskään päivällä uni ei tule. Epätoivoisena siis kyselen, että onko joku muu kokenut samaa ja selvinnyt tästä??



Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
16.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään menee niin että kun poika (3kk) nukahtaa,äiti pyörii ja hyörii,ajatukset lentää ja uni ei tu millään!!Väsyttää mutta ei kuitenkaan... aattelinki huomenna kun on piikitys ja lääkäri pojalla,pyytää samalla nukahtamislääkkeitä..eihän siitä mitään tu ku ei päivällä jaksa sitte kiinnittää lapseen tarpeeksi huomiota ku väsyttää ja kärtytyttää koko ajan! Jos ei lääkkeet auta ni sitte aattelin hakea ihan apua,koska äitin väsystähän kärsii sitte koko perhe=) Kannattaa sinunki harkita jo apua, ei ihminen loputtomiin jaksa ja ei ole hyvä jos palaa loppuun...Tsemppiä kuiten kauhiasti ja haleja=)

Vierailija
2/6 |
16.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä huomasin, että kun univelkaa on tarpeeksi kerääntynyt niin uni ei enää vain tule! Itsekkin lääkäriltä jälkitarkastuksessa kyselin noista unilääkkeistä, muttei imetyksen takia voinut niitä kirjoittaa. Meillä tilanne ratkaistiin niin, että mies hoiti yösyötöt muutamina öinä niin että itse sain rauhassa nukkua toisessa huoneessa. myös päivisin koitin nukkua mahdollisimman paljon. Muutama yö meni sängyssä kierien, mutta aika pian helpotti! Nykyisin tiedän jo koska on tullut yöllä nukuttua liian vähän. Näinä päivinä " pakotan" itseni nukkumaan päiväunet (vaikkei päivällä enää kauheasti väsyttäisi ja vaikka olisi ihana viettää omaa aikaa vauvan ollessa päikkäreillä).

Kannattaa myös kokeilla iltalenkkiä, kunnon löylyjä ja rauhoittumista ennen nukkumaan menoa!



-Alpukka

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
16.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli juttu vanhempien unihäiriöistä vauvaperheissä. Löysin sen lehden ja siinä oli ohjeita, jolla helpottaa nukkumistilanteita



1. Harrasta liikuntaa, mutta vältä fyysistä ponnistelua iltaisin

2. Hanki kunnollinenpatja ja tyynyt

3. Huolehdi, että nukkumispaikassa on raikas ilma ja n 20-22 asteen lämpötila

4. Pidä yöllä jalassa kiristämättömät sukat

5. Karsi sähkölaitteita makuuhuoneessa (esim televisio, tietokone)

6. Käytä pimennysverhoja

7. Jos olet herkkäuninen, nukuta lapsi omaan sänkyynsä, joka voi sijaita myös eri huoneessa

8. Jos lapsi nukkuu samassa huoneessa, voit kokeilla korvatulppien käyttöä

9. Pyri rentoutumaan ja rauhoittumaan illalla. Mieti, mikä rentoutuskeino sopii parhaiten sinulle.

10. Taaperoikäisen nukkumaanmenorutiinit ovat tärkeitä. Käytä niitä itsekin hyväksi: vessassakäynti, hammaspesu, yöpuvun vaihto ja suukko aina samassa järjestyksessä.

11. mene sänkyyn vasta, kun olet unelias

12. Älä yritä nukahtaa väkisin. Jos et saa unta nouse ylös ja tee jotain rauhoittavaa. Kun tunnet väsyväsi, mene sänkyyn uudestaan.

13. Jos unettomuus jatkuu ja voimasi hiipuvat, ota yhteys lääkäriin. Unettomuutta voidaan hoitaa lääkkeillä.

14. Unettomuuteen voi hakea apua myös vaihtoehtolääketeiteestä, kuten vyöhyketerapiasta, akupunktiosta, hypnoosista ja homeopatiasta.



Toivottavasti apua löytyy jokaiselle väsyneelle äidille :) Tsemppiä!

Vierailija
4/6 |
16.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap:n kirjoitus osuu täydellisesti meikäläiseen! Vauva on hieman yli 6 kuukautta ja nukkuu kuin tukki, mutta äippä ei. Meillä syödään vain kerran yössä 6-7 aikaan aamulla, joten yöllisiä ravaamisiakaan minulle ei tule, joten käsittämätön nukahtamisongelma pysyy ratkaisemattomana. Kävin verikokeissa, joissa tarkastettiin kilpirauhasten arvot -> olivat normaalit. Nyt olen hankkinut läjäpäin erilaisia rentoutuslevyjä, joita kuuntelen iltaisin (lisänä Atarax nukahtamiseen). Näistä on ollut hiukka apua ja nyt oon nukkunut kaksi yötä hyvin (koputtaa puuta).



Mielestäni olen jaksanut tehdä kotihommia kiitettävästi vauvan hoidon lisäksi. Tiedä sitten käykö kroppa ylikierroksilla vai mistä johtuu. Toivottavasti nyt ollaan cd-levyjen ansiosta menossa parempaan suuntaan.



-marimekko



Päivisin olen ollut yllättävänkin virkeä ja jaksan tehdä mi

Vierailija
5/6 |
16.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen käynyt pariin otteeseen ensi-ja turvakodilla nukkumassa kuopuksen kanssa, ja se on ollut vähän niiku äidin unikoulua..



Se että et saa nukuttua on jo oire jostakin, varsinkin jos se on kestänyt pitempään, ja nukahtamis/unilääkkeet ei auta.



Ota yhteyttä neuvolaan ja käy keskustelemassa asiasta ajan kanssa.

Taustalla voi olla myös fysiologinen vaiva.



Itselläni oli osin vika korvien ja " korvien" välissä, eli mulla oli lievä kilpirauhasen vajaatoiminta, ja baby blues. Nyt kun kilpirauhasta lääkitään, on unen laatu jo muuttunut huomattavasti.



Voimia, ja hyvä että tukijoukot on mukana, rohkeasti eteenpäin hakemaan apua kunnolla ( verikokeet+yms kehiin)



Muoriska

Vierailija
6/6 |
16.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika valvotti ekat ½ vuotta ja imetin yöllä 8,5kk ikään,kunnes lopetti itse yösyötöt (onneksi). vaikka yösyöttöjä oli enää 1-2 viimeiset 2,5kk, nukuin silti tosi huonosti. en saanut heti unta (siis yleensä 2-4h tein unta),ja imetyksen jälkeen valvoin taas. aamulla ois nukuttanu,mut vauva herää 7-8 aikaan.

joulun jälkeen olin jo ihan puhki,kun vaikka mies oli " yövuorossa" (nukuin yksin makkarissa korvatulpat päässä),en silti saanut nukuttua kuin 1-2h yössä. menin lääkäriin joka määräsi Tenoxia, nukahtamislääkettä ei kuulemma määrätä kun imettää joten sain (vahvaa) unilääkettä. lääkäri antoi lisäksi hyviä pohjeita joista paras on että MENE NUKKUMAAN HETI KUN VÄSYTTÄÄ eli klo 20-22 aikaan.

sanoi että tässä menee 2-3kk että saa rytmin kuntoon. nyt siis 3 viikkoa olen ottanut lääkettä 2-3 iltana viikossa (kun mies " yövurossa eli hoitaa pojan rauhottelut jos tarvii) ja muuten nukkunut aika paljon vauvan huoneessa (miehen kuorsaus näet häiritsee). on helpottanut,mut ei vieläkään ihan tolkku olo.

päiväunia kannattaa nukkua aina kun voi,tänäänkin otin kahdet kun huomenna tiedän ettei voi ottaa yhtään (ollaan reissussa).

tämä on kauhea,ärsyttävä ja turhauttava vaiva,mut onneks se yleesnsä jossain vaiheessa helpottaa.

tsemppiä kaikille kohtalotovereille!