Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

järki lähtee, aikaiset aamu!

14.05.2006 |

Tilitystä näin äitienpäivän kunniaksi! Huono fiilis, oli juhlapäivä tai ei : (

Poika 7 kk ollut koko elämänsä rasittavan huono nukkuja ja tuntuu, että loppua ei näy! Olen aivan romuna. En jaksa enää tätä surkeetakin surkeempaa nukkumista. Jonkun aikaa kellojen siirron ansiosta poika heräsi vasta 6.00. Nyt taas lipsuu kohti aikaisempaa eli tänään päivänvietto alkoi 4.50! Olen niin raivona, että halkean liitoksista. En jaksa sopeutua enää pätkääkään! Nyt alkoi rytmin muutos vaikka huudattamalla väsynyttä lasta iltaisin, koska tähän on tultava loppu.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
14.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän juuri miltä toi tuntuu. Kahdeksan kuukautta herättiin

puolen tunnin, tunnin, kahden tunnin välein. Aamulla ylös kuudelta.

Kun uni yhtenäistyi, nyt on kolme kuukautta herätty aamulla

klo 4.45-5.15. Välillä hermot meinaa mennä niin, että tärisee,

mutta kun ei mitään voi. Olen miettinyt, että kyllä kasvattaa

luonnetta. Omaan huoneeseen siirtyminen auttoi unia venymään

välillä jopa parina yönä lähemmäs kuutta, mutta taas oli aikainen herätys. Eli pääsääntöisesti herätään viideltä.



Tapasin yhden tutun kaupungilla, joka hehkutti, kuinka ihanaa

heillä on ja kuinka kiltti vauva. Eihän mullakaan mitään muuta

valittamista ole ollu koko aikana kun noi nukkumiset. Mutta

jotenki vaan alkaa ärsyttämään tietyt ihmisten lauseet, kuten

hoh hoh kun väsyttää, heräsin jo seitsemältä vaikka on lauantai

(joo, saispa nukkua jopa seitsemään, meillä mennään ekoille

päikkäreille seitsemältä..)..



Mutta vielä jaksan toivoa parempia unia ja meillä jo alkaa näyttää

paremmalta, kun joskus venyy jopa sinne kuuteen. Sehän olisi

jo tosi inhimillistä. Toivottavasti teilläkin alkaa mennä siihen suuntaan!



Hyvää äitienpäivää!

Vierailija
2/12 |
14.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molemmet nuorimmaiseni ovat yöriekkujia, ja tuo edellinen kuvaus sopii meidän tapaukseen. Kuopus on tietty tällä hetkellä pahin. Hänen yönsä alkaa 21.30- 22. 30 ja siitä sitten tunnin puolentoista välein pärähdettään soimaan. Aamu koittaa viimeistään hieman vaille kuutta. Ja joo itse olisi juuri siinä vaiheessa vasta vaipumassa uneeen.



Meillä nukutaan siis koko yö huonosti: Odottelen mitä mahdollinen unien yhtenäistyminen tuo tullessaan. Rytminsiitoa en harkitse sillä jo nyt vauva valvoo omasta mielestäni turhan myöhään. Esikoisella aikoinamma siirsimme hänen sisäistä kelloaan. Silloin noudatimme Auroran sairaalan unikoulun neuvoa: hiljakseen hyvä tulee. Toivottavasti ap: kaan ei tavitse pientä huudattaa vaan valvottaminen myöhempään tapahtuisi pikkuhiljaa huijaamalla. Ensiksi yöpuulle käydään vartti myöhemmin .. vaikka iltatoimia venyttämällä.Sitten valvoskellaan ja seurustellaan aktiivisesti puolituntia kauemmin.Pikkuhiljaa hivutetaan nukkumaan menoa ja tosiaan ennen yöpuulle käyntyiä paljon syliä ja suukkoja.



Mutta tosiaan.. . voi kun kaikki olisi käytännössä niin yksinkertaista. kuultuna ja kirjoitettuna rytminsiirrot, unikoulut ja lastenkasvatus kaiken kaikkiaan on niin pirskatin helppoa.





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
14.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä koht 3,5kk poika, kokoajan ollut kans levoton nukkuja, ensin mahavaivoja nyt en tiedä mitä, herää yöllä useaan otteeseen rinnalle ja sit jos sattuu havahtumaaan kunnolla hereille esim. vaippa niin märkä et pakko vaihtaa ni ei meinaa millään uudestaan uinahtaa.. Ei auta tissittelyt ei mitkään, tuttia ei ole päivääkään syöny.. Sit jos sattuukaverille sanomaan et on vähä väsy kun 6-7 mais sit noustu, ni tulee ain toi " meil niin kiltti vauva.." kommentti et alkaa rasittaa.. Oma lapsi on kuitenki rakas vaik ois millanen ja en ite pidä hyvin nukkumista kiltteyden merkkinä... T: yks vähän väsynyt äiti

Vierailija
4/12 |
14.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsi herää aikaisin siitä huolimatta mihin aikaan laitat nukkumaan. Minä selvisin aikaisista aamuista laittamalla lapsi nukkumaan ajoissa, joskus jopa klo 18. Menen itsekkin nukkumaan jo ennen pääuutisten ;D.

Meidän esikoinen joka heräsi siinä vuosikkaana klo 5-6 välillä, herää nykyään klo 9 aikaisintaan. Menee nukkumaan heti seiskan jälkeen. Kuopus menee myös ajoissa nukkumaan ja herää aikaisin, tänä aamuna klo 4.58. Onneksi nukahti uudelleen tissittelyn ansiosta ja heräsi sitten vasta klo 6.07.

Kestän tämän vaiheen, tiedän ettei se kestä ikuisesti.

Tsemiä!

Vierailija
5/12 |
14.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä poika 9 kk ja herää myös aikaseen, yleensä klo 6, joskus klo 5 jälkeen. Muutaman kerran on erehtynyt nukkumaan vaille 7..

Meillä nukkumaan käydään klo 20-21.



Esikoinen oli tässä samassa iässä ihan samanlainen aamuherääjä, joten mujeritan tavoin, tiedän tämän olevan vain yksi vaihe vauvan elämässä. Eli lohdutukseksi kaikille, tämä menee ohi!



Tiedetään, ei paljon lohduta aamulla nousta 5 aikaan, vaikka kuinka tietää että ' tämä on vain vaihe' ;).. järki se meinaa lähteä mullakin. On todella ärsyttävää nousta klo 5 jälkeen, varsinkin kun poika on myös väsynyt, ylös vaan pitää myös kammeta! Argh!



Tänään meillä oli herätys iloisesti äitienpäivän kunniaksi klo 5.30. Yö meni huonosti muutenkin, hampaita taas tulossa, eli kitinää oli pitkin yötä. No, mies otti pojan aamulla ja meni puuronkeittoon, äiti sai jäädä nukkumaan. Klo 7.30 tulivat sitten herättämään. Juotiin kakkukahvit ja sitten kohta mies lähtikin töihin. Se siitä äitienpäivästä sitten juu... :(



Mutta tsemppiä vaan kaikille, muistakaa aamun aikaisina tunteina, meitä on täällä monta jo puuronkeitossa! ;))))

Vierailija
6/12 |
14.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on, ei olla yksin vaan muitakin on.. ja jos töissä olis niin alkaishan se aamu silloinki kuudelta viimeistään, oli nukkunu yönsä tahi ei... sitä tuleekin hoettua et mikä ei tapa se vahvistaa.. ja koettaa taas jaksaa vaan päivän touhut, kunnes onkii taas ilta. minäkii usein punkassa jo ysin aikaan et jaksas paremmi..ei tartte paljoa tv tä katella..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
14.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika on mennyt pääsääntöisesti nukkumaan 19.30 paikkeilla. Eilen tosin simahti jo 19.00 aikoihin eli nukkuhan tuo 10 tuntia joten kuten, vaikka alkuilta varsinkin oli levotonta itkeskelyä. Hänellä on vaan sisäinen kello säädetty niin, että meni nukkumaan 19.00 tai 21.00 niin aina samaan aikaan ylös. Korjaa sitten pidemmillä päiväunilla huonoja yöunia : (



Tänään laitoimme vielä illalla unille, joilta heräsi 18.00. Koetamme siirtää nukkumaanmenoaikaa tuonne 21.00 paikkeille, jos vaikka vähitellen älyäisi nukkua aamusta. Pakko yrittää jotakin. Koko päivän harmittanut vietävästi.



Niin ja minä en kyllä noussut työ-aamuisin kuudelta ylös. Pääsääntöisesti kello herätti 6.45 ja se on ihan eri asia kuin nousta 4.50 tai jotain.

Vierailija
8/12 |
14.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tyttö 9 kk menee nukkuun näin kahdeksalta. Herää myös noin klo 5 joka aamu tissille. Aikaisemmin nukahti uudestaan ja jatkoi unia pari tuntia, eli heräsi ihan inhimillisesti klo 6.30-7.00. Nyt viikon verran ei oo enää nukahtanut, mutta oon päättänyt että meillä ei päivä ala ennen kuutta. Laitan tytön syönnin jälkeen omaan sänkyynsä (samassa huoneessa meidän kanssa) johon jää leikkimään. Noin 20 min tyytyväisenä " juttelee" ja kävelee sänkyä ympäri, sitten tulee väsy ja kitinä. Otan sitten tytön viereen johon nukahtaa yleensä lähes heti ja nukkuu vielä pari tuntia. Tänään herättiin vasta 8.00.



Odottelen nyt, että päästäis takas siihen entiseen kun tyttö nukahti syönnin jälkeen. Tai nukkuis sen tunnin lisää. Onneks mulla itsellä on hyvät unenlahjat ja nukahdan ton 1/2-1 tunnin valvomisen jälkeen helposti uudelleen.



Näin meillä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
14.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähinnä kai itseäni lohduttelin tuolla kuudelta töihin nousemisella...:)

Mut kyllähän se totta on et eroa jo parin tunnin heräämisissä, saa nähdä moneltako meillä siten syksyhämärissä heräillään kun ikää tuon verran kuin ap:llä, nyt vielä jaksaa virkoontua jotenkin kun aurinko paistaa ainakin useimmiten.

Vierailija
10/12 |
14.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kukonlaulun aikaan. Meillä nukkumaan mennään 19-19.30 ja poika herää kuin nakutettuna 5-5.30 eli nukkuu tasan 10 tuntia yössä + päikkäreitä kahdessa erässä yhteensä 2-3 tuntia eli kokonaismäärä päivässä on 13 tuntia unta. On yritetty pitää hereillä myöhempään, mutta se ei meillä auttanut. Poika nimittäin herää joka tapauksessa viimeistään 5.30 ja ottaa sitten pidemmät päikkärit. Ja toisaalta on mukavaa, kun illalla jää omaa aikaa. Yösyöttöt lopetin, kun useamman viikon ajan söi klo 4.30 ja sitten heräsi jo tunnin päästä uuteen päivään. Tosin edelleen pitää 1-2 kertaa yössä käydä taputtamassa pepulle, lapsi kun on siinä ihanassa eroahdistusiässä (8,5kk) että luulee äidin yön pimeydessä hiipivän pois kotoa.



Olen kuullut että on sellaisiakin vauvoja, jotka nukkuvat 12 tuntia yössä putkeen ja sen lisäksi muutaman tunnin päikkäreitä...kadehdin niitä äitejä kovasti:-) Lohduttaudun sillä, että tuollaiset vauvat ovat varmasti urbaanilegendaa :-) :-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

No niin..uusi päivä on koettanut. Saimme pojan nukkumaan 21.30. Oli jo tuossa 21.00 paikkeilla isän sylissä sänkyvalmista kamaa, mutta sitten alkoi yskittämään ja maito pulputti pyjamalle...siinä pyjamaa vaihdettaessa virkistyi.



Suurena plussana tuli, että poika nukkui tuonne 3.00 saakka heräämättä kertaakaan. Yleensä nukahtamisen jälkeen pari ekaa tuntia on kovin levoton ja vähän väliä saa ravata nostamassa tuttia ja taputtelemassa.



Sitten alkoi 5.00 huoneesta kuulua jokeltelua, haukottelua ja muita " aamuääniä" . Isä sai kuitenkin pojan vielä tainnutettua takaisin uneen ja tänään aamu alkoi sitten vasta 6.20!



Jatkamme siis tällä uudella rytmillä eli vielä alkuillasta pikku nokosille ja nukkumaan 21.00 paikkeilla. Eiköhän tuo jossain vaiheessa pääse yli tuosta 5.00 heräämisestä, toivon todella...

Vierailija
12/12 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän poikamme oli kymmeneen kuukauteen saakka aivan mahdoton nukkuja/kukkuja. Huonoimpina öinä herättiin 20 kertaa ja parhaimpinakin useamman kerran. Aamuherätys oli aina ennen kuutta. Minä olin aivan rikki ja puhki heräämisistä, kun ei missään välissä saanut kunnolla nukuttua (viikonloppuisin nukuin pois univelkaani, kun mies katsoi poikaa). Nyt poika on 11 kuukautinen ja kuukausi ollaan nukuttu koko yöt ja kas, aamuherääminenkin on siirtynyt kuuden jälkeen. joskus nukutaan jopa seitsemään!



Jaksamisia pienten kukkujien kanssa. toivottavasti myös teillä helpottaa pian!