1v10kk vanhan rajut raivarit keskellä yötä!!
Meillä on nyt heräilty kuukauden verran tytön kanssa raivokohtauksiin keskellä yötä ja melkein joka yö. Herää,ja sitten se alkaa,huuto joka on niin hysteeristä ja kuulostaa siltä kuin laps parkaa kidutettais. Hyppii,pomppii,hakkaa seinää,hakkaa päätään ja huutaa. Mihinkään ei rauhoitu,ei syliin,ei sänkyyn,vain tosin meidän sänkyyn kyllä:) Ja siinä nukkuukin sitten tyytyväisenä aamuun asti. raivareiden rajuudesta voi ehkä kertoa jotain se että paksun patjan alta löytyi kaksi katkennutta pohja sälettä,on siis hyppinyt niin kovaa että nekin ovat katkenneet,ovat kuitenkin puusta ja tyttö painaa vain 12 kiloa.
Mitä hittoa voin tehdä,kaikki on jo kokeiltu muttei mikään auta. En viitsis joka ikinen yö ottaa viereenkään kun kohta huomaa,ellei jo ole huomannut että kun tarpeeks sitkeä on niin pääsee meidän väliin.
Raivaria kestää 1-1,5h,joka on ihan oikeasti liioittelematta pelkkään kiljumista,välillä ehkä vetää henkeä.
Uhmaa on todellakin muutenkin alkanut olemaan,raivareita saadaan monta kertaa päivässä milloin mistäkin. Tytön kaksosveljellä tälläistä ongelmaa ei vielä ole,onneksi.
Alkaa olemaan hieman jo pinna niin sanotusti kireällä tässä perheessä,ja varmaan jo naapurissakin.
Kommentit (5)
Meidän Perhe-lehdessä oli tän vuoden ekassa numerossa 2-4v yöllisistä kauhukohtauksista. Artikkelissa myös jossain perheessä oli auttanut väliin otto. Siitä oltiin opeteltu sitten pois nukuttamalla joka toinen yö omaan sänkyyn ja joka toinen yö vanhempien väliin ja heräily oli vähentynyt. Kauhukohtauksissa lapsi saattaa huutaa ja silmät auki huitoa ja vaikka mitä, mutta lapsi ei tosiasiassa ole edes hereillä. Näistä kohtauksista ei tulisi myöskään herättää, vaan ne loppuu paremmin, jos saa lapsen unessa rauhottumaan. Lapsi ei välttämättä kohtauksen aikana paljoa reagoi puheeseen tai mihinkään.
Artikkelissa jollain perheellä oli myös auttanut se, että oltiin havaittu kohtauksen tulevan tiettyyn aikaan nukahtamisen jälkeen (yleensä 1-1,5h) ja sitten lapsi oli herätetty vähän ennen sitä ja kohtaukset oli alkaneet vähentyä.
Kauhukohtaukset ja painajaiset ovat eri asia, se kannattaa huomioida. Ehkä netistä löytyy tietoa yöllisistä kauhukohtauksista, jos tuntuu, että ne vois olla sellaisia.
Tsemppiä! Hurjalta kuulostaa!
T: Yniäinen
niitä oli ehkä kuukauden verran epäsäännöllisen säännöllisesti. kai ne kuuluu ikään. jäi pois. mutta on sylitelty enempi ja annettu se maitopullo öisinkin silloin useammin, ja potatus keskeytettiin kokonaan, ja alettiin pitää lasta enempi " pikkuvauvana" jälleen. Se auttoi. Meillä siis toinen vauva syntyi ja sitte alkoi nämä kauhukohtaukset. Nyt on uhmaa ilmassa kunnolla ja ne " pikkuvauvatavat" ei käy enää ollenkaan, että parissa kuussa se tilanne muuttui kun ensin yöt rauhottui.
Myös TV:tä ja sen semmoista on tarkkailtu, ettei katso vaikkapa uutisia tai muita pelottavia juttuja. Jos niistä saa vaikka jotain painajaisunia.
Meilläkin oli noita hepuleita öisin suurin piirtein samassa iässä. Meillä oli kaksi asiaa joilla hepulit sai parhaiten poikki, toinen oli nokkamukista vettä jos kelpasi, toinen se, että otin syliin ja menimme (pimeässä) olohuoneen sohvalle hetkeksi köllöttämään, lapsi minun vatsan päälle ja silittelin. Hetken kun sai siinä kölliä niin monesti jo itsekkin sanoi sitten että mennään sänkyyn. Tuntui että meillä tilanteen sai nopeiten poikki kun lähdettiin hetkeksi pois makuuhuoneesta.
saatiin kauhukohtaukset kuriin kun alettiin ennen nukkumaanmenoa painia esikoisen kaan ja kutitellaan ja halitaan. Ihan selvästi tyttö oli yöllä paniikissa ettei pystyny vastaanottamaan kontaktia kohtauksen saadessaan. Vietiin toiseen huoneeseen jottei pikkusisko heräis, muuten alko kauhee duetto. Huusi haluavasa potalle muttei mitään sit koskaan tullu yöllä. Kun heräs niin sit rauhottu ja mentiin uudestaan untenmaille.
Moi , kannatta käydä tarkituttamassa lääkärissä että ei olekorvatulehdus.
Meillä poika heräsi yöllä huutamaan kun oli sairastunut korvatulehdukseen. Päivällä oli yllättävän normaali ja jaksoi hyvin leikkiä.
Voivat olla myös kauhukohtauksia, jotka ovat vaarattomia ja menevät itsestään ohi.