Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Biophilus-maitohappobakteerit (muutkin)

13.01.2006 |

Elikkäs kuinka noita mhb kapseleita annetaan? Mulla nuo on noita kapseleita mitkä voi avata, mutta kuinka paljon sitä annetaan ja kuinka usein? Mulla kaksostytöt 1kk ja ajattelin ne nyt aloitella, ite oon niitä syönyt synnytyksestä lähtien (ennen sitä join gefilustuotteita).

Jelppikääs te jotka noita käytätte;) kiitti!



r-p ja kaksostytöt 1kk

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että YKSI kapseli päivässä esim. rintamaitoon sekoitettuna. Mä aukasen kapselin ja kaadan sisällön mukiin (jonka olen puhdistanut kiehuvalla vedellä). Sitten lypsän käsin vähän maitoa mukiin ja sekoitan hyvin. Tämän jälkeen hörpytän sen vauvalle (tai annan lusikalla). Teen tämän joka aamu säännöllisesti.

NYTHÄN apteekissa on myytävänä myös maitohappobakteeritippoja, jotka on varmaan kätevät.



t. Viikunapuu ja neiti 3kk

Vierailija
2/4 |
13.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja vertaa jatkossa hintoja kapseleiden ja tippojen välillä, joku sanoi että tipat tulis halvemmaksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
14.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkuun annoin kapselin niin, että laitoin ruiskuun (neulattomaan :o) maitoa ja avasin kapselin ja kaadoin jauheen sinne. Siitä ruikin hyvin pienissä erissä vauvan suuhun.



Nykyään lypsän hiukan maitoa teelusikkaan ja sekoitan jauheen sinne. Kapselin avaan jo ennen kuin lypsän maidot lusikkaan, muuten menee maidot seinille jos yritän avata kapselia ja pitää maitolusikkaa samaan aikaan... Koko lusikallista en työnnä kerralla suuhun, vaan muutamassa erässä.



Annostus on ollut koko ajan kapseli/päivä.



Niin ja Rela-tippojakin kokeilin, mutta en tykännyt. Pullosta ei meinannut saada niitä tippoja ulos, ja pulloon taisi jäädä aika paljon ainetta sitten kun se oli niin loppu, ettei enää ulos tullut (eli se siitä halpuudesta, kun osa jää harakoille). Tipat ovat myös öljypohjaisia, joten ne saattavat aiheuttaa masuvaivoja, kuten Devitol-tipatkin.

Vierailija
4/4 |
15.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rela-tipoilla maitohappobakteereiden annostelu on todella helppoa! 5 Reladrops-tippaa päivässä riittää. Rela-tipat on erityisesti imeväisikäisille tarkoitettu maitohappobakteerivalmiste, jonka voi annostella suoraan lusikalla suuhun tai sekoittaa ruokaan tai juomaan. Kliinistä näyttöä löytyy ripulista, vastustuskyvyn paranemisesta, antibioottisivuoireiden vähenemisestä, koliikki-itkun vähenemisestä, allergioiden ehkäisystä ja turvallisuudesta. Maahantuojan mukaan tippapulloa on parannettu ja tipat tulevat nyt helpommin ulos pullosta. Kannattaa kokeilla!