Karsinta jatkuu...ja löytyiskö lisää harvinaisempia toisia nimiä?
Kiva,että niin moni on jaksanut ehdotella nimiä! Top 13 -lista ensimmäisistä etunimistä on supistunut, jäljellä nämä:
1) Aava
2)Seela
3) Saana
4) Inga
5) Vilja
6) Kaisla
7) Pihla
8) Usva
Heittäisin kysymyksen tuosta Usva nimestä.. Moni ei siitä kommentoinut mitään ja se on varsin harvinainen nimi, itsestäni kyllä kaunis nimi.. Millaisia mielikuvia Usva nimenä herättää?
Toisista nimistä..
Moni oli ehdottanut toiseksi nimiksi perinteisiä nimiä, esim. Elina, Inkeri, Helena, Sofia, Ilona. Näistäkin löytyy ihan nättejä esim. tykkään Elinasta. Sofiasta taas en oikein.
Paljon oli myös luontonimiä ehdotettu ja kauniitakin näissä toki, esim. Linnea. Itse laittaisin ehkä näitä luontonimiä toiseksi nimeksi mahdollisesti mielummin noille listan neljälle ensimmäiselle " lappi" -tyylin nimelle kuin neljälle vikalle luontonimelle.
Harvinaisempia ( ainakin luulen niin) nimiä oli aika vähän. Esim. Piita, Aini, Seelia. (Tuo Seelia tuntuu tosi kivalta!!:)
Kiva ois, jos nimivarastoistanne löytyisi makusteltaviksi uusia vähän harvinaisempia nimiä toisiksi nimiksi, ehkä lähinnä tyyliin Evita, Elena, Minea, Seelia... En haluais kuitenkaan ihan Beatrice, Claudia tai Doris tyyliä, vaan jotakin pehmeämpää..
Ehdotelkaa jos keksitte jotakin sopivaa! Odotan mielenkiinnolla ehdotuksianne!
Kommentit (19)
Minusta esimerkiksi peltojen yllä häilyvä usva on äärimmäisen kaunis näky.
Oliko Malviinaa jo ehdotettu?
Ei oo ehotettu muistaakseni Malviinaa.
En muista oliko Usvaa annettu yhdellekään pojalle, mut tuntuuko Usva selkeästi mielestänne tytön nimeltä?
Itsekin voisin laittaa lapselle nimeksi Usva, mutta mies ei taitas suostua.. Tosin kaikki listassasi olevat on ihania, vaikea valita noista.
Toisia nimiä:
Seliina, Miilia, Sinerva, Petriina, Ottiilia, Esteriina, Henriika
Oisko näissä mitään toiseksi nimeksi sopivaa?
En laittaisi Malviinaa toiseksi nimeksi. Mua häiritsee tuo viina nimen kätkeytyminen nimeen.
Joo, ehkä Seliina ( tai Selina) ja Miilia tuntuu kivalta sekä Ottiiliaakin voi makustella. Tiedätkö muuten mistä nimi Miilia tai sen merkitystä?Huomaan, että vähän vierastan monia nimiä, joissa on tuo r. Toisaalta joku Aurora/ Aurea on kyl kivoja ja ollu mietinnässä..
Muutama toinen-nimi ehdotus ::
Sanneli
Miilia
Vanilla
Untuva
Tuilia (uudis)
Tehilla
Sinita
Solina
Heloisa
Sonetta
Petunia
Paulia
Neelia
laventeli
Lumona (uudis)
Liljaana
Katinja
Onneli
Estella
Filiina
Amelia
Anselia
mitä tuumit ???
Usva on todella kaunis nimi, minulle tulee mielikuva tummasta tytöstä :)
Toiseksi nimeksi
Enita 2n
Eniita 1n
Solia 1n
Solina 18n
Seliina
Enissa 2n
Saania 12n
Mineta 2n
Usva on harvinainen, mutta kaunis nimi. Siitä tulee mieleen sellainen kylmä, mutta kaunis aamu tai ilta, kun veden tai niityn yllä on usvaa. Tytön nimenä minäkin sitä pidän. Tässä ehdotuksia toiseksi nimeksi:
Loviisa
Lauriina
Laurelia
Milana
Milaja
Miljaana
Marinka
Vivianna
Emriikka
Ursula
Saania
muutamia harvinaisempia:
Eedit
Anitra
Neelia
Emilja
Illuusia
Rianna
Tianna
Mianna
Katinka
Keesia
Irina
Alissa
Elise
Fiona
Vivian
Ksenia
Lilian
Miona
Liana
Kiana
Adeliina
Mirella
Mariela
Adelia
Kreetta
Juudit
Lyydia
Adele
Aurelia
Arlene
Marikki
Viveka
Onnia
Bianca
Camilla
Ulrika
Ramona
Teresa/Teresia
Miilia tulee, mutta jotenkin veikkaisin että alkuperä vois olla Emiliassa. En tosiaankaan oo varma. Ja merkitystäkään en tiedä. Harmi. Ois kiva ku omistais semmosen kirjan, mistä nuita vois tarkistella.
mutta tämänhän ei tarvi vaikuttaa, sanoin vain ku mielipidettä, mielikuvaa kysyit. kaunis nimi toki!
tässä vähä 2.nimiä vähä laidasta laitaan:
Adella
Adele
Lidia
Odessa
Elli(i)da
Bettina
Oiteli
Valonia
Meirami
Eedla
Vendla
Heini
Henni
Hanni
Juliaana
Helmiina
Katariina
Katinka
Joanna
Marikki
Mirella
Mimosa
Matleena
Matilda
MElinda
Miranda
Neelia
Pellava
Villa
Pieta
Pouta
Saimi/SAima
Tuuliina
Viljaana
Taika
Tuike
Tiuku
Päivikki
Terhikki
Talvikki
Ainikki
Valpuri
Vellamo
Vilhelmiina
...
mitäs näistä tykkäät?
varmaan on jo kohta pää pyörällä :) valinnan mahdollisuuksista :)
elikkä
mm.
Adalmiina,
Aallotar,
Aamu,
Aada,
Amalia,
Anelma
Auni
Augusta
Elmiina
Eulaalia
Greta
Ingrid,
jemina
Jasmin
Justiina
Magdaleena
Margareeta
Melania
Sa(a)ga
Stella
Tuomikki
...
Esim. Saana Ingrid/Greta Matintytär kuulostais kans kauniilta :)?
Saaga ja Unna myös olis kivoja toka nimiä jos sattuu sopivaan ...
kivan ja vähän harvinaisemman kuuloisia nimiä:
Liana, Eliana, Mineta, Keesia, Neelia, Miona, Milana, Saania ja myöskin Miilia ja Seelia.
muitakin saattais vielä löytyä, mut nämä nyt lähinnä pomppasi esiin. Toki tietty vaikuttaa myös mihin etunimiin sovittelisi nimiä.
Itseä askarruttaa esim. mistä sanoista/merkityksistä ovat lähtöisin Mineta, Keesia, Neelia, Miona ja Saania? Onko Saania muunnos esim. Saanasta? Kuka tietää?? Onko ne ihan nykypäivän uusia keksittyjä sanoja?
Minkä tyyppisiä näitä harviinaisempia, siis ei niin perinteisiä nimiä, liittäisitte noihin muihinkin luontonimiin kuin Usvaan, siis Kaislaan, Pihlaan, Viljaan?
Siis toki voi ehdotella muitakin kuin äskenmainitut.
...Virve, Virva, Virvatuli tai Varpu? Ovatko olleet harkinnassa ekaksi tai tokaksi nimeksi? Vai ovatko liian kovan kuuloisia?
Jos luontonimi ekaksi nimeksi, niin luulen että se on joku noista eli Usva, Kaisla, Pihla tai Vilja. Ja tuo Virva ym. ehdottamasi ei oikein sykäytä nyt toiseksi nimeksi. Oisko ne nyt sitten hieman kovia eikä ehkä tyylillisesti sitä mitä tässä haeskelen..
Pihla Liana,
Usva Eliana,
Kaisla Mineta,
Usva Keesia,
Usva Neelia,
Kaisla Miona,
Vilja Milana,
Kaisla Saania
Kaisla Miilia
Vilja Seelia.
Mineta nimi on annettu 2 naiselle nimeksi 1920-1959.
...
Melina
Milena
Milona
Noomi
Meelia
Seenia
...
Pihla Seelia/Saania/Melina
Kaisla Noomi/Milena
Vilja Viliina/Neelia/Seenia
Usva Milana/Milona/Miilia/Meelia
Toisia nimiä voisi olla:
Kirsikka
Kanerva
Lumia
Onerva
Melinda
Melissa
Mirjam/Mirjami
Mailee
Silvia
Natalia
Kamomilla
Taikatuulia