Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

*JOULUISTEN TIISTAIPINO*

07.03.2006 |

En löytänyt tälle päivälle vielä pinoa...?!!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpa nämä pinot kutistuneet ja itsekään ei ole jaksanut kirjoitella. Me käytiin viime torstaina neuvolassa ja painoa oli 4865g ja pituutta 57,7cm. Onkohan meidän typy ainut alle viisikiloinen joulukuinen, joka on oikeasti kyllä lokakuinen...

Neiti sai torstaina ekan rokotuksensa neuvolassa ja minä tietysti pelkäsin ihan hirmusti. Yllättäen rokotuksesta ei tullutkaan mitään oireita:) Neiti huusi koko neuvolareissun ajan, kun joutui heräämään kesken unien, joten enpä osaa sanoa miten reagoi varsinaiseen pistoon. Huuto ei ainakaan kovin yltynyt. Samalla reissulla katottiin myös Hb sormenpäästä meneillä olevan rautalääkityksen vuoksi.



Muuten sujuu entiseen malliin ja neiti on ihan yhtä temperamenttinen kun ennenkin. Yöt nukkuu hyvin yhdellä tai kahdella syötöllä, päivällä nukkuu sitten miten milloinkin. Joskus vaan puolen tunnin torkkuja, joskus jopa 3h putkeen.



Meillä kans lauleskellaan. Neiti tykkää siitä kovasti ja hymyilee mukana.



Vierailija
2/6 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä en oo koneelle vielä ennemmin tänään ehtinytkään...vaikka heräsin 5:15=/

mutta me oltiin neuvolassa ja Juho on jo 6810g,tarkemmat tiedot ym tuolla neuvolaosiossa,kirjoitin ne juuri.

Hyvin on siis kasvettu meillä,pituutta ei ollut nyt tullut niin paljoa kuin ennen ja oli keskikäyrän vähän alapuolella mutta ei moittinut,paino menee +10 käyrää=)

sain uudestaan nukkumaan Juhon vaikka heräskin heti kun neuvolasta kotiin tultiin.Rokotuksesta ei välittänyt mitään,tyttökin ihmetteli:miten Juho ei itkenyt kun pistettiin!=) hyvä näin,suppoja on varalta jos lämpö nousee tai muuttuu kärttyiseksi.

Mun pitää sanoa että oon taas mennyt uusiin paikkoihin/palstoihin ja taidan käydä jo vähän liian monessa heh eli kaikkiin ei joka päivä ehdi kirjoittaa,mä vaan niin tykkään kaikista uusistakin jutuista ja yleensä tietokoneella olosta.=)ai miten niin?

onko muilla irc-galleriassa kuvia?mä hiljattain sinne laitoin...

mutta eipä meille kummempaa...väsyttää...haukotus...



äityliini ja Juho poitsu 3kk1vko

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos minäkin yritän pari riviä edes kirjoittaa... Meillä menee ihan hyvin. Nyt ollaan alettu nukkumaan enemmän päiväuniakin kun ennen ei nukuttu oikeestaan ollenkaan päivällä vaan kitistiin vaan. Tänään kävi yksi kaveri kylässä ja oli kyllä tosi kiva jutustella välillä muidenkin kuin vauvan ja miehen kanssa :D

Mitäs muuta... Meillä nukutaan öisin pääosin mahallaan koska muuten ähistään ja kähistään koko yö. Helpottaa varmasti tuo mahalla nukkuminen. Tänä aamuna myös vinguttiin ja kitistiin unissaan... Mitäköhän unia tuo vauveli on nähnyt...?? Eipä tänne mitään erikoista. Onneksi kaikki on ihan hyvin :)

Vierailija
4/6 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihana aurinkoinen päivä! Ihan kevät olo taas, tekis mieli lähtee maalle ja lämmittää sauna...Mut ei, pitäis vähän siivota :( Pölyt näkyy joka paikasta kun aurinko paistaa, en tiennytkään että uunin lasiin voi kertyä noin paljon pölyä!!

Minea, meillä on myös alle 5kg vauva tai nyt taitaa olla ihan sillä hilkulla, että raja menee rikki. Mennään käyrää -20. Nyt oon yrittäny saada tytön tankattua useita kertoja päivässä... lisäksi oon hörpyttänyt vähän korviketta.



Laitoin tytön kyljelleen sänkyyn päikkäreille, hetkenpäästä menin katsomaan, niin siellä hän tuhtasi masullaan pää pystyssä. Asento ei tosin ollut aivan tyylipuhdas vaan käsi oli vielä huonosti kehon alla.



Pitäis valokuvia ruveta tilailemaan ja kirjoittaa vauvakirjaan ja tehdä tytölle oma valokuvakansio. Mitään ei vaan saa aikaiseksi. Mentiin naimisiin tossa neljävuotta sitten, enkä vieläkään ole saanut valokuvia kansioon. Itseasiassa mulla ei ole vielä edes koko kansiota...



Jospa tästä sitten lopettelisin.

Aurinkoista päivää ja tulkaahan kertoilemaan kuulumisia!!





Vierailija
5/6 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä ole minunkaan tullut kirjoiteltua pitkään aikaan... oltiin viime viikolla mummolassa monta päivää ja tapasin " vanhoja" ystäviä ja käytiin sukuloimassa, joten tekemistä riitti.



Jaakolla on vissiin nyt se kolmen kuukauden tiheän imun kausi, kun öisinkin täytyy pahimmillaan syödä viisi kertaa eli parin tunnin ja aamuyöstä tunnin välein :( huoh.



Huomenna on neuvola, sitten tiedetään mittoja. Kovin pitkältä ja hoikalta Jaakko meistä vaikuttaa (kehen lie tullut?). Nyt on aikas kova nuha, joten saas nähdä kannattaako se eka rokotus hakea vaikka ensi viikolla.



Nyrkit maistuu edelleen hyvälle, mutta leluihin Jaakko ei vielä tiedostaen tartu, vahingossa kylläkin esim. sitterissä jumppalelun alla. Kääntymistä ei vielä ole tapahtunut, vaikka selällään lattialla viihtyykin. Juttua ja hymyä ja pikkuisen nauruakin kuuluu päivittäin, mutta edelleen myös sitä itkua etenkin silloin kun väsy tulee. Ja se väsy tulee kuin salama kirkkaalta taivaalta, kuten nälkäkin. Ja sitten alkaa sellainen karjuminen, että ei kyllä jää epäselväksi kenellekään, kuka on tyytymätön ;D



Että tälläistä meille kuuluu, yritetään pinoutua ahkerammin *lupaa pyhästi* t. vanu ja jaakko 3kk ja melkein pari viikkoa päälle :)

Vierailija
6/6 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koitampa muutaman rivin saada aikaan, Joni nukahti vaunuihin kun hain sen naapurista hoidosta. Pitäs kyllä herätellä ja yöpuku vaihtaa ja oma paita on maidosta märkä. Joni olikin ekan kerran hoidossa sunnuntaina samassa naapurissa ja nyt tänäänkin useamman tunnin kun muutettiin lehmiä uuteen navettaan. Huomenna alkaakin robotti sitten lypsellä, Jonin kummitäti tuleekin huomenna ammaksi niin saavat ipanat olla kotona.

Hyvin oli naapurissa mennyt, kovasti tykkäävät pienestä, parikymppinen poikansakin niin nätisti oli sylissä pidellyt..

Joni on saanutkin nyt olla terveenä niin yhtään ei kitise. Itteäni pelottaa ja saatan yölläkin herätä kokeilemaan hengittääkö vauva. Just meinasin alkaa opettamaan omaan sänkyyn mutta empä nyt uskallakaan vielä. .. Niin ja nyrkkejä jäystetään meilläkin ja toisinaan makaa niin nätisti kädet ristissä.

Omalle peilikuvalleen herra nauraa oikeen tosissaan!! Aina pyllyä pestessä ihaillaan omaa kuvaa ja nauretaan. Ihana!



Eilen oli juttua masullaan nukuttamisesta, Joni ei nuku masullaan ja lattiallakin vasta viime aikoina on alkanut viihtyä masullaan, ja pääsee kääntymään takasin selälleenkin aikasta taitavasti. Ja pyörittää itseään " napansa ympäri" kun könyää

Minä ite oon nukkunut vauvasta saakka mahallani, äiti sanoo, että muussa asennossa en suostunut nukkumaan.. Vieläkin nukun mieluiten mahallaan ja se raskausaikana onkin ollut hankalinta kun ei ole voinut.



Laulamisesta, meikä laulaa mielellään vaikka nuotin vieressä onkin tilaa. Pienestä tytöstä oon laulellut, tallillekin pyöräillessä ja myöhemmin mopolla ajaessa lauloin..

Isommat lapset ei tykkää kun laulan, monesti tulee joku laulu mieleen jostain sanasta tai asiasta ja hirvee huuto, että älä äiti laula.

Mutta Joni vielä hymyssä suin jaksaa kuunnella, lastenlauluja sille laulan ja sitten niitä mitä mummu ja äiti minulle pienenä tyttönä lauloi, Kevät toi, kevät toi maalarin... ja Vilho ja Bertta, se on hyvä unilaulu kun monta säkeistöä aika tasapaksulla nuotilla. Esikoista aina lykin uneen tuolla tiellä ja lauloin just Vilhoa ja Berttaa...

Saa nähdä kauanko Joni jaksaa kuunnella laulamista..

Tyttö meillä kovasti haaveilee pianosta, täytyy kai joku pimputin sille joskus hommata.



Juu mutta nyt lapset yöpuulle, esikoinen se jo nukahtikin, väsy olikin kova kun on ihan täysillä ollut mukana lehmien siirrossa .



Palaillaan!!



Lahja ja Joni, onkos jo 11vkoa koossa?!