Cerazette pillerit
Millaisia kokemuksia cerazette ehkäisypillereistä? Mietin tässä aloittaako pillerit vai ei?
Kommentit (5)
Esikoisen synnyttyä aloitin ja vuoto alkoi heti, tuntui ettei lopu ollenkaan ja lopetinkin pillerit josta sitten seurauksena pikkukakkonen :) No pikkukakkosen jälkeen aloitin uudestaan Cerazettet, vuotoa kesti pari viikkoa, mut siihen se loppuikin eli mulla ei tullut koko pillerien käyttöaikana yhtään vuotoa. Joten ihan mukavaa, tosin sai koko ajan vähän arvella, että lieneekö raskaana. Muuten ei mitään eroa esim. minipillereihin, seksi maistuu paremmalta ilman kumpiakaan pillereitä, sen olen huomannut.
Henna rv 21
Ja on sopinut ihan hyvin. Joulukuussa aloin syödä ja yhet menkat tuli noin kahen viikon päästä alotuksesta ja nyt ei ole tullut enää. Mitään sivu vaikutuksia ei ole, päätä särkee ehkä useemmin kun ennen mutta lapsen tulon myötä yö unetkin on ollut repaleisemmat joten pistän yö unien piikkiin sen.
Mä olen syönyt cerazetteja siitä asti kun poika oli 2kk ikäinen. Hyvin on sopinut, alussa oli kaksi viikkoa vuotoa, sen jälkeen ei ollenkaan. imetys saattaa vaikuttaa myös siihen, ettei vuotoja ole tullut. Ihan hyvät kokemukset mulla niistä pillereistä.
Söin puoli vuotta eikä tullu yhtiäkään kuukautisia, muuten ihan jees mutta kun minipillerit on syytä ottaa AINA samaan aikaan niin siinä tehtiin raskaustestejä hyvinkin tiuhaan! Lisäksi mulla tuli poskiin niin jumalattoman kipeä akne ettei tosikaan enkä tänä päivänäkään katsele valokuvia noilta ajoilta niin hurjan näkönen matami. Mutta parani heti kun lopetin.
ja olen kuullut muiltakin samaa.
Kierto meni ihan sekaisin, kuukautiset kestivät 2vkoa, pari vuodotonta päivää ja taas tuli, sekä olin äkäinen kun p****le.