Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletteko pakastaneet korviketta tai velliä?

03.03.2006 |

Mietinpä tässä, että voiko esim. peruna-porkkana-velliä pakastaa jääpalarasiassa? Siitä olisi kätevä ottaa esim. perunasoseelle " kastikkeeksi" . Tältä palstalta olen joskus lukenut, että joku on korviketta pakastanut, joten kuinkahan on onnistunut?

Tämä pakastaminen olisi kätevää, koska rintamaitolapselleni ei mielestäni voi kovin paljoa heti aluksi korviketta tai velliä antaa. Ja kun sellainen vellipurkki on kuitenkin tuonne kaapin perälle jäänyt... Omaa äidinmaitoa olen tietty pakastanut, mutta nyt 7kk imetyksen jälkeen voisi jo vähän totutella korvikkeeseenkin. Imetystä lopettamatta tietysti.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
04.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kyselin itse korvikemidon pakastamisesta tammikuussa ja sain tällaiset vastaukset tällä palstalla.



NANIN PAKASTAMISESTA:

soitin nanin kuluttajapalveluun ja kysyin tuota asiaa syksyllä. Sanoivat etteivät suosittele pakastamista kun rakenne muuttuu. Kokeilin ja kyllä siitä erinäköistä ja väristä tuli. Muuttui pakastettaessa ja sulatettaessa mielestäni enemmin kuin rintamaito... Eli en pakasta nania.



Voithan kokeilla jauheesta tehtävää korviketta? Siitä saa tehtyä pieniäkin määriä



TUTTELIN PAKASTAMISESTA:

Tuttelia voi pakastaa

Tuttelin yhdessa ohjevihkosessa oli että voi pakastaa ja säilyy pakastettuna kuukauden. Ulkonäkö ei muutu. Mikrossa ei sulatusta vaan kuumavesi hauteessa. Jos tarviaa pieniä määriä on kätevä pakastaa minigrippussiin sopiva määrä. Siinä sulaa hetkessä hauteessa tai ilmankin.









Vierailija
2/2 |
05.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja käyttänyt sitten soseen sekaan. Rakenne muuttui kyllä hieman, mutta se ei haitannut, kun tuli ruoan sekaan. Nytkin tuolla syö tyytyväisenä sosetta, jossa on pakastettua maissivelliä seassa. Alunperin sen takia pakastin vellin, etteivät jääneet jo ostetut purkit syömättä, kun lopetettiin vellin tarjoaminen pullosta.



Suhtaudun kyllä epäilevästi myös tuohon " Nannia ei sais pakastaa" -ohjeeseen... miksei sitä jos Tutteliakin? Kyllähän pakastaessa aina joku vitamiini saattaa vähentyä, mutta lähinnä tuosta suosituksesta tulee vaan mieleen, että Nestle haluaa myydä mahollisimman paljon korvikettaan! Onhan toki heidän kannaltaan parempi, että ylijäämäkorvike menee viemäristä alas kuin säästöön pakkaseen... Tämä vaan miten minä asian näkisin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla