klinikan valinta
Ollaan nyt päätetty tilata aika joltain klinikalta tammikuuksi. Olen lueskellut noita vanhoja viestejä kun on vaikea päättää minne mennä. Diacor kuullosti hyvältä jos siellä siis otetaan vastaan viikonloppuisinkin. Felicitas vaikutti kalleimmalta. Fertinova vois olla toinen vaihtoehto. Olis kiva kuulla lisää plussia ja miinuksia. Sen verran vaikea päättää paikkaa.
Onko nämä paikat kuinkakin ruuhkaisia? Nyt kun päätös on tehty niin ei jaksais enää sitten kauaa odotella hoitojen alkua ja mulla tota ikääkin jo on.
Ai niin kun tilaa ekaa aikaa niin onko väliä mikä kiertopäivä on menossa? siis silleen ajateltuna että se asia alkais sitten heti etenemään ettei tarvitse odotella taas seuraavia menkkoja.
Kommentit (6)
Olen ulkomailla, joten en osaa ottaa kantaa klinikan valintaan...
Jos on säännöllinen kierto, niin ottaisin ajan kp. 2, jos voidaan tehdä saman tien kierron tarkistusta - verikokeet ja ultra... puhelimitse voisit tämän varmistaa, että onnistuuko... sitten samassa kierrossa samat jutut ainakin oviksen aikoihin...
... jos ei ole säännöllinen kierto, niin sitten ei kai ole väliä - niin nopeasti kuin mahdollista...
Tsemppiä hoitoihin!
Eemeli
(mun yleinen mainospätkä: 4*ICSI takana, otetaan lahjoituksena vastaan ylijäämälääkkeitä ulkomailla tammikuun (?) puolessavälissä alkavaan hoitoon: Menopur tai Menogon ja Orgalutran sekä kuukauden lykkäämisen takia myös Gracial-e-pillereitä yksi kierros... mailaile:
eemelikaksi@hotmail.com)
Meillä on kokemuksia Diacorista ja olin itse tyytyväinen. Hoitoja ei tehdä viikonloppuisin, mutta esim. ultria tarvittaessa kyllä. Ensikäynti taisi olla n. 2 viikon päästä soitosta. Mulla se oli kp11 ja kun perustutkimukset oli tehty aikaisemmin, nähtiin ultrassa aika valmis follikkeli ja eka inssi tehtiin heti kp13 luomu-kiertoon - eli pari päivää myöhemmin.
Diacorin hinnat ovat kohtuulliset ja palvelu hyvää. Paikalla on vain 1 lekuri eli lekuri pysyy aina samana. Moni pitää häntä harvasanaisena, mutta itse koin hyvänä, ettei ole turhaa " lässytystä" . Kuitenkin hän vastaa aina kaikkeen, mitä kysytään ja kertoo muutenkin asioista. Ajan sain aina siihen päivään kuin tarvitsi, joskus ekstrana.
Muistan, että olet kysellyt Lugeista. Itse sain ne kahteen inssiin tueksi, vaikka mun luteaalivaihe on riittävä, 13 vrk. Halusin kuitenkin varmistaa ja lekuri oli sitä mieltä, että jos se helpottaa mua henkisesti, niin koitetaan. Muutenkin kahteen inssiin otettiin clomit tueksi, vaikka ovuloin luomuna. Clomeilla voitiin kuitenkin hieman vielä ajoittaa kiertoa ja saatiin kaiken kaikkiaan varmuudella ovulaatio. Luomukierrossa kun se voi jäädä välillä tulematta, vaikka kaikki olisikin ok. Clomeistakin keskusteltiin ja sain valita, otanko clomit vai pistokset. Hoidot etenivät siis meidän omien valintojen kautta.
3 inssiä tehtiin mutta valitettavasti kaikki negaa. Sehän ei tietysti ole klinikan syy, koska kaikki (ajoitukset, toimenpiteet jne) menivät aina nappiin. Sen jälkeen puhuttiin, että voisi tehdä vielä 4.inssin, mutta en halunnut, koska en kokenut sen auttavan meitä (selittämätön lapsettomuus). Kertoi ivf-hoidosta mutta koska lapsi-asialla ei ollut siinä vaiheessa niin kiire (pahin tuska oli ohi ja oli aika hengähtää), niin pyysimme lähetteen NKL:n ivf-jonoon. Siinä jonossa olemme olleet kesästä asti ja ensikäynti-aika on tammikuussa.
Diacorissa aluksi. Eka IVF hoito tehtiin siellä, + neljä PASsia.
Kun pakkanen tyhjeni, päätettiin vaihtaa klinikkaa...mies ei halunnut jatkaa Diacorissa.
Nyt hoidot jatkuu Fertinovassa. Aivan ihana paikka, lääkäri meidän maun mukainen :)
Eiköhän ne kaikki ole asiansa tuntevia ja ammattilaisia.
Hintaeroja vähän on.
Onnea hoitoihin jokatapauksessa!
Angut saako udella mikä oli syy että vaihdoitte? Onko Fertinovan ja Diacorin hinnoissa paljon eroja? Täytyy yrittää saada asia tällä viikolla päätettyä mihin mennään. Joo mä kyselin niistä lugeista. Yritin uudemman kerran kysellä asiasta gyneltäni niin hän toisti lauseen että niistä ei ole todettua hyötyä. Herää kyllä kysymys miksi niitä sitten määrätään jos ei niistä ole hyötyä. Vai onko niistä sitten joillekkin hyötyä mutta ei hänen mielestään mulle, en tiedä.
Hei, tiedoksi kun mietit vaihtoehtoja, että Fertinovaan on pitkä jono. Viime viikolla kun soittelin, niin ensikäynti aikaa luvattiin helmikuun loppuun. Hoidot kyllä voivat alkaa heti ensikäynnin jälkeen, niihin ei ole jonoja. Peruutusaikojakin annetaan pidempään ensikäyntiaikaa jonottaneille. Sanoin siis ei kiitos Fertinovalle jonojen takia.
Aikoinaan pääsimme Felicitakselle heti. Ei jonoja, palvelu ystävällistä ja nopeaa, mutta valitettavan kallista. Toiselta kantilta - Felicitaksella on myöskin maan osaavimmat ja asiantuntevimmat (?) lääkärit Koskimies ja Kurunmäki, jotka aloittivat lapsettomuushoidot Suomessa, sekä myöskin huippulaitteet yms., joten noistahan korkeat hinnaat osittain määräytyvät. Ainakin näin oletan, sillä tekniikka ja toimenpiteethän ovat samat kuin muuallakin. Ainut negatiivinen asia oli se, että ajat olivat POIKKEUKSETTA myöhässä, välillä reippaasti yli puoli tuntia. Tuloksena meille syntyi 2 keskenmenoa ja lopulta poika.
Väestöliittoon pääsimme myöskin melko pian. Vaihdoimme klinikkaa juuri sen takia, että kävi liiaksi kukkaron päälle :( Hoitoon olen ihan tyytyväinen, mutta lääkäreistä en voi sanoa samaa. Myöskin se ärsyttää, että ei ole sama lääkäri joka kerralla.
Soittelin klinikanvaihdon yhteydessä mm. Fertinovaan, jonne oli useiden kuukausien jono (viime helmikuussa).
Mutta summa summarum. Jos ei olisi rahasta puutetta, niin valitsisin noista kahdesta ehdottomasti Felicitaksen!