Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Puolivuotiaat, miten muilla?

03.08.2008 |

Meidän puolivuotias on alkanut heräillä 3 x yössä tissille, kun aikaisemmin heräsi vain kerran yössä. Päiväunia nukkuu vain 2 x 40min, kun ennen nukuttiin 2 x 2h. Kiinteät ei juuri maistu vieläkään, vaikka on maisteltu jo melkein kuukauden päivät (eikä pullo). Onkohan kyseessä hampaiden tulo? Kuolausta ei ole nyt ilmaantunut. Kun 2 hammasta tuli alas edelsi sitä monen viikon kuolaus. Mistä muusta voisi olla kyse? Onko muilla käynyt näin, että yöheräilyt vain lisääntyivät tässä vaiheessa?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
03.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja neidillä ikää puolivuotta ja viikko päälle ja aivan kuten teilläkin, meilläkin mentiin pitkään jo yhdellä yösyötöllä, joka oli aina vasta viiden aikaan. Nyt alkaa tällä mammalla olemaan silmät tosi ristissä, kun eka yösyöttö on jo puolen yön aikaan ;) Kaksi viikkoa on nyt menty niin.



Neuvolassa sanoivat, että enemmän vain kiinteitä. Nyt parina iltana olen saanut puuroa menemään hiukan enemmän alas ja toivon kovasti, että alkaisi nuo yöheräilyt jo helpottamaan. Esikoinen nukkui tässä iässä jo täysiä öitä, mutta niinhän ne vauvat ovat kaikki erilaisia.



Meilläkin kiinteät menevät vaihtelevalla menestyksellä, toisinaan vain pari lusikallista, toisinaan jopa puoli purkillista.



Tsemppiä kovasti teille ja mukavaa loppukesää,



Nalle, poika 3,5 v ja tyttö 6kk

Vierailija
2/10 |
03.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli meillä vajaan 2vkon kuluttua puoli vuotta täyttävä tyttönen, meni jo 3,5kk asti ilman yösyöminkejä (korvikkeella ollut), mutta nyt kun se maaginen 6kk raja lähestyy, yösyönnit ovat salakavalasti hiipineet takaisin. Meillä kiinteitäkin menee ihan hyvin, mutta silti aina klo 03 herätään syömään. Onneksi kuitenkin nukahtaa hyvin takaisin...



Päiväunista, sama kuin yllä, eli ennen nukuttiin kahdet pitkät päikkärit, nyt kummallisia puolen tunnin pätkiä. Ei auta ulkoilu ei mikään, neiti on täysin virkeä. Ja annas olla jos väkisin yrittää laittaa päikkäreille, seuraa sellainen tantrum että oksat pois.



Eli vinkkejä otetaan vastaan, olisi kovasti kokonaisia öitä ikävä...





Valentine ja neiti kohta 6kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
03.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä myös santeri syö yöllä.Joskus menee 6:00 et syö vasta.Yleensä niin et 3:00 ja sit 6:00.Puuroa syö kyllä illalla n.1dl.Ja maitoa sit ennen nukahtamista mut en tiiä.Santeri ei ime tuttia niin ei silläkään saa nukahtaan uudelleen.Tuttia ku laittaa suuttuu vaan.Santerilla kyllä todettiin perjantaina liimakorva et en tiiä johtuuko siittä tuo yö herääminen ja et tuttia ei ala imemään.Sittenpä sen näkee kun putki pannaan et mille alkaa.

anna_liisa ja santeri 6kk ja 3 päivää.

Vierailija
4/10 |
03.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ai kun "kiva" huomata, että muillakin on samanlaisia ongelmia puolivuotiaan kanssa. Myös meillä on alettu heräileen 2-3krt yössä (ennen mentiin sillä yhdellä kerralla ja välillä nukuttiin koko yö putkeen heräämättä!) ja silloin ei mikään auta.. ei tutti, ei syli, ei "tassuttelu"..vaan ainoastaan TISSI! Kiinteitä on maisteltu noin kuukauden päivät, ja hyvin maistuukin.

Mä veikkaan niitä hampaitten tuloa ja muutenkin kun lapsi oppii kaikenlaista uutta, niin sekin voi häiritä yöunia.

Vierailija
5/10 |
03.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei, meidän vauva ei meinannut tottua kiinteisiin. Kokeilepa 2 dl pahvitetrassa olevaa päärynäsosetta (en muista valmistajaa, olisiko Nutricia). Se oli ainoa, joka maistui aluksi. Myös vadelmainen ensipuuro kelpasi. Voimia!

Vierailija
6/10 |
04.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin mentiin pitkään jo yhdellä yöheräämisellä, mutta 6kk kunniaksi poika on alkanut herätä 2-3x. ja yleensä todella nälkäisenä, vaikka meillä kiinteätkin uppoaa tosi hyvin ja illalla saa ison annoksen puuroa.. Silti yölläkin syödään noin 3h välein nyt, kuten päivälläkin.

Mä oon aatellut että nyt on niin suurta kehittymisen aikaa, että unessa tapahtuva aivotyöskentely ja liikkeiden harjoittelut vie niin hurjasti energiaa että sitä kuluu kuten päivälläkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
04.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai kun on lohdullista huomata, että muitakin löytyy. Meillä tyttö nyt 7kk, mutta vähän reilu 6kk iässä alkoi sama homma. Ennen saatettiin nukkua koko yö putkeen, yleensä kerran heräsi tissille. Nykyään 2-3 x yössä on ihan vakio ruokailun suhteen, ja muutenkin uni on paljon levottomampaa. Ja ruokaa annan niin paljon ku jaksaa syödä, usein jää vähän lautasellekin, eli ei pitäisi päivällä ja illalla nälkään jäädä. Onko muilla niin, että maito maistuu normaalisti päivällä? Meillä tyttö ei huoli aina maitoa päiväsaikaan, eli alkaa tankata vasta illalla ja sitten herää yöllä. En vaan saa syömään tissiä päivällä, kun laittaa suun kiinni ihan viivaksi. Korviketta ei huoli ollenkaan.

Hampaita ei ole, vaikka on "tehnyt" niitä mielestäni jo 3 kk. Kuolaa riittää, ja ikenet tuntuu kovasti kutisevan. Myöskään liikkuminen ei ole vielä tullut nukkumista häiritsemään, eli ei käänny masulleen tai konttausasentoon sängyssä. Muuten vaan nukkuu levottomasti. Kai se pääkoppa tekee vielä kovasti töitä yölläkin, kuten Frimmy sanoi.

Jaksuja kaikille!

Vierailija
8/10 |
04.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkään maito ei kovin maistu päivällä! Meillä kylläkin ollaan täysin korvikkeella oltu jo 2kk iästä. Mutta päivällä tosiaan ei kovin hyvin huoli maitoa nykyään, saattaa koko päivän aikana juoda 100-200ml (useammissa erissä), yöllä sitten 400-600ml.



Meilläkään ei hampaita vielä ole vaikka olen vahvasti luullut jo viimeiset 2kk että se niitä tekee ihan just, kun kuolaa, kitisee ja tunkee kaiken suuhun..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
05.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä siis vauvat on nukkuneet edes joitain kuukausia jo noin pitkiä pätkiä ennen tätä puolen vuoden rajapyykkiä? Meillä on vasta pikku hiljaa päästy tähän, että syö vain 3x nukahtamisensa jälkeen.. Vauva muutaman päivän vaille 6kk nyt. mm.maitoallergian vuoksi valvottiin ekat 3kk, ja sitten kai on vaan oppinut siihen, että tarvitsee TISSIN nukahtaakseen takaisin. Meillä tosin tuo nukutus on olut aina niin vaikeaa, että olin aivan onnessani, kun vauva alkoi vihdoin nukahtamaan tissille. Pääsee itse niiiin paljon helpommalla!



Nyt on parina iltana jätetty puuron ja tissin jälkeen omaan sänkyyn valveilla, ja on nukahtanut sinne unirätin kanssa itsenäisesti!!!



Meillä on kiinteitä maisteltu kuukauden päivät, eikä edelleenkään jaksa syödä kuin ehkä reilun 0,5dl kerralla. Olen vähentänbyt tissittelyäkin, mutta ehkäpä sekin sitten kostautuu yötissittelynä..?Tiedä häntä. Kiinteitä syödään 3xpvässä, koska kasvu oli laskenut viime neuvolakäynnillä. Tosin meillä tuo iltaisin käyttämäni lisämaito Almiron (allergiamaito) on myös tehnyt allergiaa, ja eilen aloitettiin jälleen uusi korvike. Joudun turvautumaan näihin korvikkeisiin, koska en heru muille kuin vauvalle..



Hampaita on tehty 2,5kk. Kuitenkaan mitkään buranat tai panadolit eivät ole auttaneet noihin öihin. Aina kuin hammas on puhkeamaisillaan, tuntuu, että tuo kipuilukin sitten helpottaa hetkeksi. Meillä pojan iltanukahtaminen oli todella levotonta -pää vaan kolisi pitkin sängyn laitoja kun heittelehti. Täytyi laittaa kunnon toppaukset. Sitten tajusin alkaa valmistaa kiinteät veteen ja jätin tuon almiron-maidon pois, ja nuo vaarallisen tuntuiset heittelhtimiset loppuivat kuin seinään. Nukahtaminen muuttui paljon rauhallisemmaksi. Tosin poika kyllä kääntyilee unissaan selälleen, ja sitten alkaa kohta itku. ei ole pystynyt nukkumaan mahavaivojen vuoksi koskaan selällään. Onkin nukkunut nyt yli 3kk mahallaan. Tätä "suositteli" myös erittäin kokenut lastenlääkäri. Mahdollinen tukehtumisriski on mahallaan kuitenkin paljon pienempi kuin selällään!



Päivisin nukkuilee vaunuissa (mahallaan sielläkin). Meillä nuo maagiset pätkät on aina minuutilleen 40min! Nyt nukkuu 3-4 päikyt, mutta on siis pidentänyt yöunta pari tuntia. Nukkuu nyt öisin n.10-11h.



Kaiken sekavan vuodatuksen perään lyhyesti siis tuo pointtini on, että itsekin luulin hampaiden ja uuden opimisen olevan syynä noihini lta/yöheräilyihin,mutta kiinteiden lisääminen iltapuuro mukaan lukien, ja tuon almiron-maidon pois jättäminen ovat auttaneet kovasti. Meillä ei ollut allergialääkäriltä lupaa aloittaa kiinteitä ennen kuin varovasti 5kk iässä, ja poika roikkui sitten tissillä yöllä 2h välein. Näin mentiin tämä kesä. Ehkä meilläkin vielä joskus päästään edes tuohon kerran yössä heräämiseen.. Täytyy myöntää, että ei tässä ole paljoa missään vauva-aktiviteeteissa jaksanut juosta.. Hoitoapukin kun on ollut kortilla..



Jaksuja kaikille! terkuin miikuli : )

Vierailija
10/10 |
06.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aluksi Miikulille, että kiva kuulla teistäkin välillä! =] Aurinkoista loppukesää teidän perheelle, toivon todella että allergiat ja heräilyt sielläkin helpottaa!





Sitten itse aiheeseen, eli täällä myös sama, yöheräilyt tulleet kuvioihin. Meidän neiti täytti juur tänään 6kk. Aluksi luulin (n. pari viikkoa sitten) että osittain heräilyt ainakin johtuivat helteistä, kun aina herätessä ei ollut edes nälkä.

Nyt kuitenkin heräillyt yhä, yössä n. 3kertaa (3h välein), kun ennen mentiin tosiaan myös yhdellä syötöllä (parhaimmillaan 12h yöunet). Kiinteitä on maisteltu nyt 1,5kk. Niitä menee vaihtelevalla menestyksellä, päivästä riippuen. Illalla ollaan annettu puuroa, sitäkin uppoaa välillä paremmin, välillä heikommin. Ja rintamaidoa saanut puuron päälle.



Tänään äitini ehdotti, että antaisin illalla lisäks vielä korviketta tissittelyn päälle, jos kuitenkin kyse ois siitä että oma maitoni ei enää riittäiskään.. Joten näkee nyt sit meneekö tää yö paremmin kuin edelliset.



Toki myös varmaan uudet taidotkin valvottaa, tyttö osaa jo heilutella itseään polvillaan.. =] onneks ei vielä konttaa.. =]



Aurinkoista loppukesää kaikille! Nauttikaahan vauvoistanne, aika kun menee niin nopsaan..



jonttu ja manta 6kk