Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kommentit (41)

Vierailija
1/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...Kun ei koskaan tiedä milloin ne toteutuu. Montakohan kertaa olen hilja mielessäni ajatellut, että voi kun joskus saisi vain olla ja olla tekemättä yhtään mitään, edes muutaman päivän. No, nyt saan. Tosiaan umpparia epäilivät, mutta saaapi nähdä mitä lääkärit epäilevät nyt aamulla. Olen ollut täysin kivuton jo illasta lähtien, joten en oikein jaksa uskoa että umpparista kuitenkaan olisi kyse. Lääkärit miettivät eilen että jos se on umppari, niin sitten umpparin poisto ja sektio samalla kertaa. Ei kiitos! Minähän pelkään nimenomaaan hidasta synnytyksestä toipumista.. En sitä synnyttämistä. Eipä tässä auta auta kuin katsoa lähtevätkö tulehdusarvot laskuun näillä suonensisäisillä antibiooteilla. Toivon että saisin aamukierrolla syömisluvan. Nälkä on, siksi minä tähän aikaan koneella olenkin..



Tomera, toivottavasti joku palauttaa lompakkosi. Korttien uusiminen kun on työlästä. Ja rahaahan se on 10 euroakin.



Ynis, meillä pulkkaongelma on täysin vastakkainen. Sini lyö usein jarrut päälle pulkan nähdessään ja sen jälkeen on aivan turha saada neitiä liikkeelle millään muulla kuin pulkalla. Ei mene kohden koskaan.



T@hti ja Aavis, älkää ihmetelkö miksi tekstareihin vastaaminen kesti niin kauan. Täällähän ei saa pitää kännyä auki. :-( Joutuu mennä aina ulos avaamaan kännyn, joten siksi vastaukseni viipyi. Jospa hipsisin takaisin omalle osastolle, siellä kun ei ole vielä nettiä..



Mukavaa päivää kaikille!



Lila75 rv 38+5



Vierailija
2/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiitokset kaikille myötäelämisestä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivotan todella ettei umpprista ole kyse. Ihan ällistyin,kun avasin koneen nyt aamulla,kun iltapino jäi lukematta!!!!



Tosian on mahatautia liikkeellä paljon. lempo,tosi hurjalta kuulostaa teidän tauti,varmaankin oli rotaa,mutta tosi hienosti olet saanut pojan hoidettua kotona vaikka on sairastanut noin pitkään.



Viikonloppu meni miehen kanssa kinastellessa : (,sopu on tehty,mutta jonkinlainen pahamieli vaivaa mun mieltä vielä,yleensä en ole pitkävihainen,mut nyt tuntuu että väsyy tähän et iha tyhjästä tulee kinaa kokoajan........

...oon miettinyt et täytyy laittaa itselle joku toinen vaihde päälle,et ei odota nyt niin kummosia parisuhteelta....täytyy vaan luottaa et tää on tälläinen viileämpi välivaihe,joka menee ohi,toivottavasti. meinaan et odotan koko ajan et miehenkin pitäis yritttää jotenkin enempi ja ehkä painostan toista,taitaa vaan ärsyyntyä. attelin siis vaihtaa tyyliä ja yrittää viritella omia juttuja enempi ja katotaan miten tää sit tästä.



jaha,poju kiukkuaa imurin kimpussa,meen...



tiivii

Vierailija
4/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lilalle tsemppiä. Jännitän ja odottelen kuulumisia.



Minä olen aikaisin hereillä, kun lähtään Otson kanssa käymään lääkärissä. Hän on yskinyt jo 3 kk, jotan lienee aika tarkistaa tilanne. Valma heräs 6.40, mutta jatkoi uniaan, mun oli järkevä nuosta siinä vaiheeessa. Onkin ollut ihanaa olla ihan rauhassa.



Mä yritän päästä nyt (taas) eroon tuttipullosta. Valma osaa pyytää maitoa ja vaatia sitä pullosta. Osaa kyllä juoda jo mukistakin. Toissa päivän aloitin, etten anna päivällä pullosta. Erit. illalla on vaatinut ja huutanut, vaikkei yleensä nukahda pulloon. Eilen oli jo vähän helpompaa. Hyvähyvähyvä. Aamulla saa vielä maidon pullosta, kun en jaksa herätä niin aikasin. Olen kyllä huomannut, että kun on riittävän systemaattinen ja tiukka, muttamassa päivässä pahin kiukku laantuu ;). Aamupullo jää pois sitten seuraavaksi.



Nyt täytyy laittaa itseni valmiiksi ja herätellä Otsoa. Mikä siinä onkin, että aina kun on jotain menoa, lapset nukkuu normaalia pidempään.



Pile

Vierailija
5/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

(argh, kolmas kerta kun yritän kirjoittaa ennen kuin yhteys katkeaa, nyt tosin ymmärsin kirjoittaa wordillä¿)



Lila, onneksi ei umppari ja että ruoka maistuu! toivottavasti tulehdusarvotkin laskevat.

Vatsatautia on hurjasti liikkeellä, meillä myös vierailee (mulla viime viikolla, kova kuume, ripuli ja useamman päivän etovuus, nyt miehellä ja esikoisella, pikku herra toistaiseksi säästynyt *kopkopkop*).

Siispä paranemista myös Ayapin ja Lempon luo***>>>>>



Tuuliinalle hurjasti onnea! Uskomatonta että syyskuisilla on pienen pieniä ja lisää tulossa. Voimaa ja iloa raskautettujen loppukiriin!



Mua ahdistaa työt, yllätysyllätys. Maaliskuun loppuun mennessä pitäisi saada teksti kasaan enkä koko helmikuussa ole päässyt tekemään yhtään mitään (kotona eivät anna nämä roikaleet mun toteuttaa itseäni ja huimaa uraani;)). Jos saisin koko roskan tiedekuntaan toukokuun loppuun mennessä ja pääsisi tästä vuosikausien piinasta. yäk. Missä tieteen tekemisen ilo?!!! Ei asu meillä.



Sen sijaan meillä asuu hurmaava, uhmakas pikkuherra. Nykyään kieltoja (päivässä MONTA) seuraa lohduton itku joka päättyy aikuisen syliin, tavaroiden paiskominen, huuto jäykkänä seisten kädet nyrkissä, pöydän ym. huonekalujen kaatoyritykset. Juttujen taso on luokkaa " koijja, hau hau" (välimerkit ediittorin), ja niille nauretaan rehvakkaasti. Ihana ihminen.



nyt mentävä kauppaan tankkaamaan mustikkakeittoa, maitohappobakteeria, banskua, jäätelöä (esikoisen toive ¿ ei siis enää pahasti kipeä:D). Kiitos sipsi- ja vichyvinkeistä. Näitä mietin yön pimeinä tunteina kun pitelin ämpäriä ykäsuihkun alla (saldona vain yhdet vaihdetut petivaatteet + yökkäri).



simam ja pojat

Vierailija
6/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pidetään peukut pystyssä ettei tule lähtö leikkuriin!!!!!!

Umpparihan voi vihoitella ja taas rauhoittua,toivottavasti(jos on ees kyse umpparista)menis seuraavat vihottelut yli synnytyksen tai sitten ei ollenkaan.

Mulla leikattiin umppari kun odotin esikoista,kauan pohtivat leikkaus päätöstä!(rv 18,vähän eri tilanne ku sulla!)

Mutta voimia!!!!!



Täällä ei uutta auringon alla!Mukavaa tiistaita!

L+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lilalle paranemista, toiv ei ole umppari! Käytä nyt tilaisuus hyväksi ja levähdä. Välttämättä et sitten kotona taaperon ja vauvan kanssa saa levättyä. Nimimerkillä jälleen taas huonosti nukkunut. Mutta tänään ei aiheesta enempää. Ja jospa sitä sektiota ei tartteis tehdä! Pidähän meidät ajan tasalla.



T on taas täydessä touhussa. Nousi heti puoli seiskalta aamulla. Nukkuupi ehkä tänään kahdet päikkärit, sen verran ärripurri-tuulella väsyksissään kitisee jo nyt.



Pulkka-asiaa. Meillä istutaan pulkassa kyllä ihan hyvin jos vain pistetään turvavyöllä kiinni. Mutta ilman vyötä T kierrähtää heti pois. Rattikelkka kiinnostaa vähän aikaa, ehkä noin viisi metriä istuu kyydissä ja sitten pois. Mutta huuda ei kyllä. Sen sijaan ulkona T leikkii mielellään jääkiekkomailojen kanssa, ihan niin kuin sisälläkin.



Löysitkö Tomera lompakon? Korttien uusiminen on työlästä hommaa. Ja menee siihen rahaakin. Ainaskin ajokortin uusiminen maksaa. Muistithan kuolettaa pankkitilin?



Olen yrittänyt Neitin kanssa päivärytmiä järjestellä - ilman tulosta... Päiväunet, iltapesut ja puuhat aina samaan aikaan. Mutta silti ei tuota tulosta. Minäkö hätäinen.. toinen vasta 6½viikkoa vanha :D Eilenkin päästiin vasta kahdentoista jälkeen nukkumaan ja sentäs nämä iltahommelit aloitin jo puoli seiskan jälkeen. Aikaa, aikaa ja kärsivällisyyttä tarvitsisin. Mutta en vaivu vielä epätoivoon.



Ja sori nämä vauva-jorinat. Kuuluis varmaan paremmin tuonne vauvapuolelle. Mutta syysmammat on turvallisempi ja tutumpi joukko. Ja kokemusrikkaampi!!!



Nyt kuuluu huuto. Poistun!



Mimmu

Vierailija
8/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kyllä meillä sittenkin oli synttärityttö joka lähti tarhaan aamulla. Hyvä, että viimein uskoi mikä on asian laita:)



Mars-Venus-kysymys. Kuka teidän perheessä huolehtii lasten synttärijuhlat ja erityisesti lahjat? Kuinka paljon teette yhdessä asioita? Meidän Marssilainen sai taas ärsytyksen pintaan, kun eilen yritin kysyä, että mihin aikaan päivästä annetaan esikoisen lahjat. Lähinnä mietin, että viitsiikö heti aamulla antaa, kun pitää kuitenkin tarhaan selviytyä. Mitä vastasi mies: " Ei mulla ainakaan ole mitään lahoja, onko sulla?" Taustatiedoksi, että lahjat tuli hankittua jo Tukholman reissulta silloin ennen joulua ja miehen kanssa vielä sovittiin mitä niistä jätetään synttäreitä odottamaan. Minä vastasin, että ajatteleeko mies tosiaan, että meiltä pitäis olla eri lahjat, vai ollaankohan tässä vanhempia yhdessä. Mies kysyi, että niin, miten se siis on. Sitten lopulta sain irti, että annetaan vasta illalla, kun mieskin on kotona. Miten noin yksinkertaiseen kysymykseen on lähes mahdoton saada vastausta ja miksi miehet ajatteleen noin monimutkaisesti! Argh!



Onkohan mulla mitään positiivista sanottavaa taas nykyään:) Menkkakivutkin rajujen pms-oireiden jälkeen alkoi toissailtana (tosin rauhottui sitten), mutta menkat ei tietty ala. Tää kierto on tosiaan yhtä tuskaa. Kohta hikoilen kuin porsas taas ja vuodan melkeen viikon ja sitten kukkii taas naama jne. jne.



Ok, menen suihkuun rutisemasta.



LILALLE TUHANNESTI TSEMPPIÄ!



T: Ynis

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti asiat menevät parhain päin!! Toivottavasti saisit levätä!



Yniksen isorinsessalle synttärionnea :) Iso tyttö jo ... ainakin näihin meidän taaperoihin nähden.



Vielä noista PMS-oireista, että täällä ne ovat juuri nyt menossa pahimillaan. Juuri nyt menossa se vaihe että ihan kaikki ottaa täysillä päähän, ärsyttää ja masentaa. Seuraavaksi alan hikoilla, olo on jo nyt kuin lämpöpatterilla, voisin mennä ulos pelkissä pikkuhousuissa (puistossa vois kyllä tulla katseita ...) Ja tätä jatkuu säännöllisesti kuukaudesta toiseen hamaan tulevaisuuteen .. Onkohan mitään mikä auttaisi PMS-oireilussa, tekisi hiukka inhimillisemmäksi nämä päivät??



Alli (joka murisee taas koko päivän)

Vierailija
10/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muodossa tai toisessa. Tämä Lilalle ja toiveisiin. Minun elämänkokemukseni mukaan toiveet toteutuvat, mutta missä muodossa, se on aina arvoitus. Kun 15-vuotiaana seurustelin mieheni kanssa ensikertaa, rukoilin muistaakseni jopa avioliittoa. Sen jälkeen olen tainnut muutaman kerran toivottaa koko miehen hornan tuuttiin.



Niin, meillä on mykkyyskausi, kiitos toimivan telkkarin. Syytän ainakin sitä kaikesta. Laiskottaa niin, ettei huvita ryhtyä ratkomaan tämänhetkistä mykkyyttä. Saan kai anteeksi?



Odottelen tänään tietoa töistä, voi kuinka jännittävää. Eilen kävin kaupungissa ja kun tulin kotiin lapset tuntuivat hurmaavilta ja iloiselta seuralta. Kuinka sellaisten hurmaajien luota voi kuvitella olevansa koko päivän pois? Kyllä kotona on silti tosi mukavaa, nyt arki pyörii jo uusissakin kuvioissa ja tuntuu nauttimisen arvoiselta.



Simamille kekokaupalla työniloa. Ajattelen täällä innostavia ajatuksia sinun puolestasi. Saako väitöstä tulla katsomaan kuka vaan?



Kukku-Kukkuu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Illalla typy teki megakakan.Itki ja piereskeli 22-1,sitten onneksi nukkui.Aamulla kävin suihkussa ja typy leikki sängyssään...kun tulin oli paskan määrä valtava!Bataatti ei taida sopia typylle,olen sitä aiemminki epäilly...Onneksi oli talon koneet vapaan ja nyt on pitot,lakanat,unilelut ja kaikki jo kuivausrummussa!Ehdimme vielä uloskin kun rumpu pysähtyy...mutta en tykkää näin toiminnallisista aamuista!



Yöllä kun typy itki tuskissaan ni mies oli oikein ihana!!!Sanoo siinä et ei kannata kokeille niitä uusia ruokia kun toinen tulee näin kipeeks!!Joo sikshän mä sille niitä annan et saisin lapsosen kärsimään...



Onnea isorinsessa :-) Toivottavasti tarhassa on kivat juhlat!



ME ostetaa lahjat yleensä yhdessä...yksi lahja synttäreille.Jouluna se isolahja ostetaa yhessä,mä sit enempi javähempi kaikkea pientä...

Mä enempi aattelisin et jos löytää alesta ni ostettas etukätee,mut mies on sellanen et ostetaa sit ku juhlat on !!!!Yleensä aika viimetipassa...



TYYNYSTÄ???Onko taperolla tyyny ja millanen?

Typy tahtoo tyynyn,eilen annoin sellasen ihan vauva tyynyn,mut eihän se pysy edes suorana...



Lilalle tsemppiä!!!JA käy kertomassa mitä tapahtuu....



Simamille työjaksua!!



jatu

Vierailija
12/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies muistaa synttäreitä vähän heikosti. Minä yleensä ostan jotain meidän nimiin. Jouluna on tainnut olla yleensä molemmilta lahja (tylsä kirjapaketti äidiltä ja megagigalelu isiltä).



Kukkuu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yniksen Isorinsessalle ONNEA!



Pirjoleena,mä tsemppaan itseäni että meillä alkaa pullovieroitus,siis miellä todella se pahainen nukutuspullo : ( ,ennen mahatautia mentiin jo hyvin vaikkakin huutojen kera yksi ilta/yö,nyt pitäis alkaa uuteen yritykseen.

Muuten,olen pidempään miettinyt että jos Vilholla joskus olisi sisko,saattaisin haluta antaa tyttöselle nimeksi Valma,joka on myös isoisoäitini nimi ollut joskus aikanaan : )



Poju parka oli laihtunut 500g kun eilen allergialääkärin mittaukset vrt neuvolapunnituksiin,jotka tosin saattoivat kyllä olla epätarkkoja.

karsitusti on syömishommat aloitettu mahataudin jälkeen,btaatilla,perunalla,maisiilla,riisipuurolla ja hedelmällä ja ruokahalut on hurjan hyvät : ) Tästä tulee mieleen Kerppu!!!!! KIpii,teillekin ruokahalujen ja sopivien ainesten löytymisestä.



LILAn puolest jänskättää.....



tiivii

Vierailija
14/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei onneksi kuitenkaan ruokavaliosta tuo otsikko.

Vaan Sassa on 39 kuumeessa :(

Eilen alkoi yskiä vähän, aamulla oli sitten kekäle.

Ja yskii selkeesti enempi.

Tuplasin astma-lääkityksen.

Toivottavasti ei pahemmaksi mene, siis ettei tuu hengitysongelmia...



Nyt on taas fiilis mudissa. Olihan se odotettavissa :( Ei saa olla liian kivaa eikä helppoo. Eikä saa ainakaa kertoo kellekään jos sattuu hyvin meneen. No, nuo on pessimistin ajatuksia. Eilen olin vielä normaali, optimistinen minä.



Jatulle: Kurjuus että tuli tuollasta! No, jos jostain hyvää etsii ni se on se ettei tartte arpoo viikkoja et onko öiden huononeminen siitä vai jostain muusta...



Yniksen Isorinsessalle: HYVÄÄ 4v SYNKKÄRIÄ!!!!!



Lilalle: Tsemppiä!!!!!!!!!!





Kerppu jota nyt kiukan ketuttaa.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ku siis hiukan ketuttaa



idea tuli varmaan selväks...



kerppu

Vierailija
16/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt kun vietän tämän päivän sisarhentona, roikun täällä.

Kurjaa, Sassan yskä ja kuume:(( Ja Typyn kurja yö:((



Onnea IsoPrinsessalle!!! Hauskoja synttäreitä toivon.

Kysymykseen: niin, meillä vähän samoin kuin Jatulla. Mies ostaisi viime tingassa ja hinnasta välittämättä (periaatteessa) mutta vastuu on mulla. En usko,että olisi lasten synttäreitä vietetty, ellen olisi ottanut huolehtiakseni. Ja kyllä, Ynis, näinkin triviaalista asiasta kuin lahjan annon ajankohdasta voi saada mehukkaan väittelyn aikaan:) Et ole yksin!



PMS on nyt mullakin mielessä. Ekan lapsen jälkeen alkoi selvästi oireilla nämä hormonimyrskyt, kierrosta toiseen vaihtelvat: ärtyneisyys, itkuisuus, väsymys, mahavaivat. Tämä luonnollisesti jatkuu kuukautiskipuina (vaihtelevat nekin) ja tuntuu, että nyt kuparikierukan kanssa KAIKKI oireet ovat rankemmat + vuotoa runsaasti sekä luonnollisesti tiputtelua ennen ja jälkeen varsinaisen vuodon ja luultavasti taas ovulaatiossakin. Jee, tällä menolla kuukaudessa on n. yksi viikko kohtuullista menoa (ja sen voikin sitten vaikka sairastaa esim. flunssaa, mahatautia, tai hoidella muita).



Kiitos voimalähetyksestä työrintamalle. (kyllä, Kukkuu, kuka vaan voi tulla. Tylsäähän sellainen on mutta jos ottaa näytelmän kannalta, niin ehkä siitä jotain saisi irti. Miksen voisi vain keskittyä sopivan vaatetuksen miettimiseen? Entä kynsilakan väri? Hiukset? voi kammo, rupesi hikoiluttamaan, koska munhan pitäisi pystyä puhumaankin ko. tilaisuudessa, ja mieluummin vakuuttavasti, sisällöstä viis).



apua. menen nyt lukemaan esikoiselle. ehkä se rauhoittaa ja pistää asiat taas perspektiiviin.



s.

Vierailija
17/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eipä ole lompakkoa löytynyt, pankkikortti on kyllä suljettu samoin s-etukortti, kun siinä on se tilimahdollisuus tai mikä lie. Muilla ei niin väliä oo mut ajokortin haluaisin niiiiin takasin, koska tällä hetkellä en löydä edes passiani. Siis tiedän että se on täällä kotona mutta jossain tosi hyvässä jemmassa. Pitäis mennä pankkiin hakemaan rahaa, mut ehkä mä sit vaan menen sinne pankkiin, käsken sitä soittamaan mun äidille (myöskin pankissa töissä) ja todistamaan et mä olen mä.



Torstaina on Idan neuvola, en vaan millään muista et oliks se klo 10 vai 10.20... varmaan kymmeneltä...



Tsemppiä Lilalle, ja onnea Yniksen isolle tytölle! :)



Ida nukkuu, aamulla oltiin pulkkailemassa, Ida kyllä tykkää istua pulkassa. Johtuko sit siitä, et oli hiukan viileät sormet tytöllä kun niin paljon vaan istuskeli... Touhus tosin lumessa aivan onnessaan, ja ku käveltiin päiväkodin ohi niin ois sinne halunnu leikkimään...



Kurjaa, et Jatun typyllä oli huono yö, mut onneks syyllinen taitaa olla selvillä.



Sassalle pikaista paranemista, ruokavalio kuulosti jo hyvältä :)



Koulutehtäviä pitäis tehdä näin lomallakin, ja 500 sivua yksityisoikeuden perusteita odottaa lukijaansa, mutta saa odottaa vielä jonkin aikaa... Nyt laiskotellaan :)



Petra ja Ida ens viikolla 1½v

Vierailija
18/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vihdoin keksin miehelle synttärilahjan. Teen hänelle muuttopäivän hemmottelupakkauksen, joka sisältää lukemista, herkkuja, jotain rentouttavaa juotavaa, jotain saunajuttuja (esim. saunatyyny) jne. mitä nyt vielä kaikkea tässä keksin. Saa sitten muuttopäivän iltana rojahtaa sohvalle ja nauttia olostaan.



Tänään raksalla on takan kokoajat. Laatatkin on nyt seinillä ja lattioissa, vain saumausta vailla. K-raudan kanssa revin vähä hermojani, kun homma ei meinaa toimia. Eivät olleet mm. laittaneet tilausta eteenpäin eteisen kaapeista. Isossa ketjussa homma ei tunnu oikein toimivan.



Aamulle on osunut myös iso harmitus, mutta itkut siskolle puhelimessa auttoi rauhoittumaan.



Lilalle voimia ja tsemppiä! Toivottavasti leikkurilta vältytään. Pelot on ikäviä kumppaneita, kun ei niiden kanssa järkeilyt auta. Lähetän paljon voimasäteitä ja halauksia!



Kerpulle ja Sassalle voimia ja paranemista!



Simamillekin jaksua!



Muillekin sairastelijoille jaksua ja paranemista!



Kukkuulle pidän peukkuja työpaikan suhteen.



Yniksen Isolle Prinsessalle synttärionnittelut!



Mimmulle rutistuksia!



Palaan pian.



-Mimmuli ja Nöösä

Vierailija
19/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mimmu: Kyllä täällä saa kertoa vauva-asioistakin. Mielelläni luen niistäkin.



Lahjat: Yhdessä usein pohditaan, mitä ostetaan ja sitten minä käyn sen ostamassa. Joskus kyllä ostan ja kerron myöhemmin miehelle, mitä ostin. Riippuu tilanteesta. Synttärijuhlia varten leivottiin yhdessä ja erikseen. Mukavasti mies on mukana näissä asioissa. Tosin suuripiirteisempi on esim. noissa järjestelyissä. Viimeksikin nahisteltiin siitä, kun minusta piti olla montaa sorttia tarjottavana ja miehen mukaan kakku riitti. Minä tietenkin pidin pääni tässä asiassa, vaikka mies ei millään ymmärtänytkään monen sortin tarpeellisuutta.



Ynikselle jaksua hormoonihyppelöihin. Täällä odotellaan kansa typeriä päiviä alkaviksi naama kukikkaana ja masu pömpöttävänä.



Meidän Nöösä on oppinut ns. tahallaan piereskelemään. Häntä kovasti naurattaa pierun ääni, joten hän yrittää usein naama punaisena punnata pierua, että saisi kikatella. On muuten hassun näköistä. Meidän hieno helma. =D



Nöösällä on sellainen vauvatyyny ollut nyt hetkisen aikaa käytössä. Aluksi se oli missä sattuu yön tohinoissa, mutta nopeasti se alkoi pysymään pään alla suorana.



Pitäisi tyrjätä tätä asuntoa, kun iltapäivällä tulee pari tyyppiä katsastamaan haluavatko tulla tähän vuokralle. Toivottavasti menee heti, ettei tartte montaa kerta näitä tavaroita näytön vuoksi tyrjätä. Tavaraa on paljon, kun pahvilaatikoissa on uuteen taloon ostettuja tavaroita pitkin nurkkia. Onneksi ei kuitenkaan itse tartte yrittää tätä markkinoida, kun ei ole oma kämppä.



Mutta Smuik!



-M

Vierailija
20/41 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkärissä vierähtikin tovi. Käytiin myös labrassa ja meidän reipas poika antoi ottaa verinäytteen ja ei edes itkenyt. Itku tosin tuli kun päästiin kotiin. Otso vissiin tsemppasi niin täysillä ja sitten repes. Sitten vielä sai nukesta päähän :(. Nyt kaikki nukkuvat. Iltapäivällä tulee kavereita leikkimään ja pitäis vielä järkkäillä paikkoja. Tarjoilu on kyllä ankea, kun piti käydä kaupassa, mutta menikin niin pitkään, että kiireellä tultiin vaan kotiin. Tosin mies lähti varmaan vasta tunti sen jälkeen kun tultiin, että niin kiire hällä.



Onnea ISOprinsessalle! Nämä 4-vuotiaat ovat niin isoja joissain asioissa ja joissain asioissa niin pieniä. Toivottavasti teillä menee juhlat hyvin. Vietättekö lastenjuhlia? Mua jo stressaa Otson juhlat toukokuussa.



Mies ostaa kyllä omille lapsille lahjoja, mutta tyylillleen uskollisena viime tipassa. Muuten synttäreistä huolehdin minä. Mieskin varmaan järkkäis juhlat, jos olis pakkotilanne. Varmaan tilais pitopalvelun tai jotain muuta helppoa ;).



Simam: hienoa, että olet jo noi hyvässä vaiheessa. Tieteen tekemisen iloa on vaan juhlapuheissa. Ajattele, että tiedossa on kivat juhlat :).



Mimmuli, olet niin ihana, kun aina jaksat muistaa kaikkia :)



Tervehtymistä kaikille ja voisko sitä yöunta nyt saada ihan kaikille syysperheille? Ei ole paljon vaadittu.



Pilette