Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millainen on hyvä potta?

19.02.2006 |

Lapsemme on puoli vuotias ja ajattelin istuttaa häntä joskus potalle, kun kakka tuntuu ainakin aamuisin tulevan samaan aikaan. Lapsi ei vielä istu ilman tukea, joten potassakin tulisi kai olla selkänoja.



Kävin lastentarvikeliikkeessä ja siellä oli BB:n pottia. Enää niissä ei kuulemma ole edessä remmiä, sillä se ei estä lasten keikahtamista nenälleen. Pottia oli ilman nojaa, nojallisia ja lisäksi soiva pottatuoli :-). Onko kokemuksia, mikä olisi paras? Meillä on jo nojaton potta eli kannattaako toista ostaa siis kun ei vauva nyt varmaan vielä kokonaan potalle opi ja isompana osaa jo istua ilman nojaa. Onko noja 2-3 vuotiaallekin vielä tarpeen? Onko kokemuksia soivasta pottavaltaistuimesta?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toimi hyvin ja pysyi pystyssä, kun lapsen jalka oli potan reunan päällä. Reuna ei siis lopu lattiaan, vaan jatkuu joka puolella lattialla ikään kuin muovirenkaana potan ympärillä

Vierailija
2/6 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on BB:n selkänojallinen potta, josta saa sen likaiseksi menevän osan irti (johon pissataan). Pikaisen istumisen jälkeenkin pottaosa tarttuu pyllyyn ikävästi ja nousee mukana vaikka siellä olisi pisutkin. Aina saa olla auttamassa tyttöä vaikka muuten potalta jo itse pois selviäisikin. Ei mielestäni ole hyvä potta, ainakaan niin kalliiksi potaksi.



Mummolassa meillä on joku halpis (olisko Orthex tai jotain...)) joka muistuttaa hieman BB:n sydän pottaa. Se on huomattavasti parempi kuin kotona oleva kallis potta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja hyvin on toiminut. Aloitettiin istumisharjoitukset joskus puolivuotiaana, kun poika pysyi potalla hetken istumassa.

Pojilla olisi ehkä helpompi, jos etutörö potassa olisi inan korkeampi, muuta moitittavaa tästä potasta ei ole.

Just ostettiin myös sellainen pytynpienentäjä. Se on meidän 2 v 9 kk esikolle hiukan hankala, koska hän ei ihan ylety BB:n jakkarankaan kanssa kiipeämään pytylle ilman että jää kiinni siihen etutöröön. Ja reikä tuntuu olevan aika knafti ainakin pojalle - pitää tosissaan keskittyä ja painaa pillpeliä sinne pottaan, ettei suihku jokapaikkaan.



Vierailija
4/6 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja siinä on reilu puolivuotiaasta istuttu monta kertaa päivässä, eikä kertaakaan menty nenälleen. Potalla on siis istuttu kun on osattu ilman tukea. Noin 8 kk oppi itse tulemaan potalta pois ja silloin pitää katsoa, ettei pissat kaadu maahan mutta se on varmaan sama kaikissa. Itse en halunnut maksaa BB:n pottatuolista, varsinkaan kun en nähnyt siinä mitään erikoisen hienoa, tuo pikkupotta on siinäkin mukava, että se ei vie tilaa pienessä vessassamme ja sen voi ottaa mukaankin.

Vierailija
5/6 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on tuo BB:n selkänojallinen potta, jonka keskiosa irtoaa. Tyttö on nyt 2v6kk ja potta on toiminut erittäin hyvin. Helppo puhdistaa ja lapsi hoitaa potta-asiat aika lailla itsekseen. Kertaakaan potta ei ole kipannut eikä keskiosa ole noussut takamuksen mukana.

Vierailija
6/6 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

osta ensin halpa tavallinen orthexin potta, ja jos ei ole hyvä niin satsaa vasta sitten kalliimpaan. Itseä ainakin hurjasti kenkuttaa, kun ostin kalliin BB:n potan, joka osoittautui ihan höpöhöpöpotaksi tavalliseen orthexin malliin verrattuna. poika on istunut potalla 8 kk ikäisestä alkaen ja harjoittelut on sujuneet ihan hyvin kummallakin potalla, ehkä orthex on kätevämpi, vie vähemmän tilaa, mahtuu vaikka wc:n kaapin alle piiloon...