kohta 4vee tytön uniongelmat
Hei:) Varmasti täällä jossain asiasta on jo keskusteltu,mutta haluaisin neuvoja kumminkin.
Meillä tytöt vm. 04 ja 06
Ollaan aina nukuttu samassa huoneessa ilman ongelmia,ja tilan suhteen ei muuta mahdollisuuttakaan olisi.Tosin näin on kaikista aina ollut hyvä ja en usko että ongelmamme tästä johtuukaan.
Tämä vajaa neljä vuotias tyttö on alkanut ensin heräillä tasan neljä tuntia nukahtamisesta,nyyhkyttäen,nähden painajaisia,viereen haluten.
Vieressä nukkuisi kuin tukki,mutta itse en halua sen ainankaan jatkuvaa olevan.
Toisaalta tuntuu että neiti on puolihorroksessa tai sitten täysin valveilla,siis sillon yöllä.Nyyhkyttely ja valvominen jatkuu vähintään tunnin,otti hänet viereen tai rauhoittelee omaan sänkyyn.
Päiväunia en ole nukuttanut puoleen vuoteen kun sitten venyy ilta pitkälle.Nyt vaan kuulin että esim.tunnin tirsat päivällä rauhoittaisi myös yöksi? Kokemuksia?
Televisio ja riehuminen on illalla tietysti kielletty,eli niidenkään ei pitäisi unta häiritä.
Vai onko tää taas jotain tähän ikään kuuluvaa?
Alkaa taas vaan oma jaksaminen olla lopussa.Neuvoja kovasti siis kaipailen.
Kiitos
Kommentit (2)
Meillä molemmat tytöt näkivät painajaisia 4 vuotiaina. Kesti jonkun puoli vuotta ja sitten se oli ohi mutta tuona aikana ne olivat melkein joka viikkoisia.
Molemmat piti vielä oikein kunnolla herättää niin että kävelytin heitä hetken ja sitten varmistin vielä ennen sänkyyn laittoa että olivat kunnolla hereillä jonka jälkeen sen yön painajainen ei enää häirinnyt. Esikoistyttö nukkui vielä 4v päiväunia mutta kuopus ei eli meillä nuo päiväunet eivät ole vaikuttaneet asiaan. Siskon tytöllä oli myös painajaisia 4 vuotiaana.
Poika taasen ei ole painajaisia nähnyt joten onko tuo joku tyttöjen juttu?
Ei ole tyttöjen juttu. Oma poika on just 4v ja näkee mielettömästi painajaisia. Telkka ei asiaan vaikuta eikä päivän tapahtumatkaan, koska näkee painajaisia, vaikka onkin kokeilumielessä ollut viikkoja kokonaan ilman telkkaa ja muutenkin kokeiltu hyvin rauhallista, tapahtumaköyhää päivää. Olen tulkinnut asian niin, että kyse on vilkkaasta mielikuvituksesta. Joillakin on vilkas mielikuvitus ja siksi herkemmin painajaisia. Olen oppinut ajattelemaan asiaa rikkautena. Ehkä lapsi on tuleva kirjailija..Mitä tulee keinoihin niin minä olen priorisoinut omat unet. Jos pojalla on levoton yö, otan hänet viereen. En omaan sänkyyni, koska mies ei osaa pojan kanssa nukkua. Minulla on kaksi patjaa lattialla ja menen pojan kanssa noille patjoille nukkumaan. Ratkaisu on ollut toimiva. Poika ei opi tulemaan varsinaisesti meidän sänkyyn, mutta nukkuu siis kuitenkin huonoina öinä minun kanssa. Hyviä öitäkin on paljon, nukkuu koko yönkin läpi usein. Painajaiset ovat kausiluonteisia. Ja niitä tulee herkemmin, jos on ollut jotain extratapahtumaa. Tämän asian kanssa on vain oppinut elämään. Minusta tärkeintä on järjestää asiat niin, että kaikki kuitekin nukkuisivat mahdollisimman paljon. Meillä poika nukkuu vielä päiväunet. Meillä siis yöt ovat niin huonoja, ettei ilman päiväunia jaksaisi millään. Lisäksi olen pannut merkille, että jos jostain syystä päiväunet jäävät, yöunet ovat vielä levottomampia. Yliväsymys siis lisää painajaisia ja levotonta nukkumista. Ei tästä varsinaisesti apua ollut, mutta ongelman kanssa ei ainakaan ole yksin.