Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

MITEN HELPOTTAA KUUMEISEN VAUVAN OLOA?

13.02.2006 |

Nyt ensimmäinen kunnon kuume (38,5) pojalla (8 kk) ja vaikuttaa väsyneeltä ja tukkoiselta.



Sitterissä makaa silmät puoli ummessa ja ölisee lelulle...

Maitoa ja vettä juo, oikeaa ruokaa ei syö, mutta hedelmäpilttiä olen saanut syötettyä.



Nyt kaikki neuvot ovat tervetulleita!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
13.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin on tällä hetkellä kohta kasikuinen vauva kuumeessa (40,5 `c oli viime mittauksella) ja olen helpottanut oloa mm. laittamalla viileitä kääreitä otsalle ja jaloille. Vauva on vaippasiltaan (kestovaippa ;) jolloin kotona ei saa olla vetoista!

Aamusta asti oli kuume tuolla neljässäkympissä ja kun ei ottanut laskeakseen annoin tunti sitten panadolia (oraalisuspensio), toivottavasti se auttaa.

Tissiä koitan tarjota vähän väliä ja juuri joku tosi hyvänmakuinen hedelmäsose saattaa mennä alas, mutta toisaalta lapset tuppaa luontaisesti paastoamaan kipeinä ollessaan... siispä juomisesta huolehtiminen on tärkeämpää.

Kuumehan on ihan luonnollinen puolustusreaktio pöpöjä vastaan, joten varsinaista kuumelääkettä ei kannata heti antaa, vasta silloin, kun kuume on ollut neljänkympin tienoilla pitkään ja näyttää, ettei kuume muutoin laske.



Jos vauva on tukkoinen, voi kotikonstina laittaa silputtua sipulia harson sisään käärittynä vauvan sängyn viereen. Sipulin höyryt avaavat tosi tehokkaasti hengitysteitä ja sipulihan (ja valkosipuli) on sellainen luonnon antibiootti.



Hellyyttä ja nesteitä, kyllä se siitä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla