kuinka 3kk vauva perhepedistä omaan sänkyyn?
meillä tosi aktiivinen ja vauhdikas 3kk poika, joka edes sairaalassa ei suostunut nukkumaan omassa sängyssään.. lisäksi tiheät syötöt ja masuvaivat saivat meidät perhepedin kannalle. väsyessään ei nukahda itsekseen vaan menee ylikierroksille ja itkee. Muutenkin nukahtaa vain olalle tosi väsyneenä tai tissille tai liikkuviin vaunuihin. Ja tissillekin nukahtaa vain jos ollaan pitkällään eli ei syliin... kaveri tosiaan kokonaan rintaruokinnalla, syö päivisin n. 1-1½h välein, yön syöntiväleistä paha sanoa kun äiti nukkuu ja poika löytää tissin itse! :)
nyt alkaa tuntua että nukkuu ainoastaan tissi suussa 'tutitellen' ja vain kun äiti pötköttää vieressä. tuttia ei suostu ottamaan, saa huutokohtauksen yritettäessä. vanhemmat alkava täällä kaivata itsekin yöunia ja mahdollisuutta kääntyillä unissaan eli kaikki vinkit otetaan vastaan!!!!!! :)
Kommentit (3)
meillä vähän sama tilanne. Vauva tosin vasta 2 kk vanha, joten etenemme hiljalleen, Vauva siis nukkuu perhepedissa ja itsellä ja miehellä on vaikea nukkua vauva välissämme (tilaa jää naftisti ja molemmilla kipeät hartiat kyljellä nukkumisesta).
Olen pikku hiljaa alkanut kokeilla Elizabrth Pantleyn metodeja (olisiko kijan nimi suomeksi "pehmeä matka höyhensaarille". (Itse tilasin kirjan englannin kielisenä amazon.co.uk jolloin oli paljon halvempi kuin suomesta).
Eli en anna vauvan nukahtaa kokonaan tissille vaan hellästi poistan rinnan vauvan suusta juuri ennen nukahtamista. Jos vauva alkaa huutamaan annan imeä lisää ja toistan metodin uudestaan kun silmät alkaa lurpsua kiinni - näin ei jää tätä tissi-nukahtaminen assosiaatiota.´Mutta suosittelen lukemaan tuon Pantleyn kirjan, siitä olen ainakin itse saanut paljon hyviä vinkkejä mm. päikkäreiden pituudesta ja iltarutiinien tärkeydestä.
moi. meillä oli esikoisen kanssa aluksi samanlaista, iltaisin hän nukahti/nukkui vain tissi suussa ja sain maata jatkuvasti hänen vieressä tuttina, jotta hän ei heräisi. puolivuotiaana hän vihdoin yllättäen hyväksyi tutin (luonnonkumisen, silikonitutti ei koskaan kelvannut) erään automatkan aikana. myöhemmin hän suostui myös ottamaan iltavellinsä pullosta. nukkumaanmeno helpottui tämän jälkeen huomattavasti, ja jatkoimmekin tyytyväisenä perhepedissä nukkumista. myös toisen kanssa mentiin samalla tyylillä. tämä pikkukolmonen (9kk) on ollut kaikista helpoin, eli vaikka hän nukkuu vieressä, pullo ei ole ollut koskaan käytössä ja nukahtaa tissille, hän antaa vaihtaa tissin tuttiin, ja jatkaa uniaan tutin kanssa tai jopa ilman. eikä pyöri eikä heräile öisin, paitsi joskus flunssaisena ja hampaita tehdessään.;) lapset ovat tässäkin suhteessa tosi erilaisia, joten pinnikseen siirtäminen ei välttämättä ratkaise nukkumisongelmia, joskus päinvastoinkin.
tsemppiä.
..koska apua yhä tarvitaan!!