¤¤¤LOKALUTUSET¤¤¤
Huhuu, missäs ootte? käykäähänkertomassa kuulumisianne.
Meillä näyttäisi nytsiltä, ettäNutriSoija käy tytsälle ja juo sitä jo jonkun verran. Toista viikkoa kokeillaan nyt sitä. Aluksi pelkäsin ettei se käy kun kipristeli massua ja ripuloi. Meni ohitse ja nyt tyytyväinen ollut pari päivää. Tarkoitus olisi saada rinnasta pois. Mulla on maidoton ja tomaatiton dieetti. Paini kehitys on pysähtynyt, kun ei oo muuta kuin rintamaito ollut ruokana. Nyt sitten tytsälle aloitetaan ensi viikolla bataatin kokeilu.
Liikkuu pyörimällä ja kääntyilee kummaltakin kyljeltä maalleen, mutta vielä tahtoo toinen käsi jäädä alle. Kaksi hammasta on alhaalla. Iloinen tytsä.
Esikoinen kävi tutustumassa tulevaan kouluunsa eilen ja se oli mukava kokemus. Nyt odottaa malttamattomana kouluun pääsyä.
Aurinko paistaa. mutta melko viileä sää muuten. Loppuviikosta tivoliin kahden vanhemman lapsen kanssa.
Hyvää päivänjatkoa kaikille!!!
Miranneli ja tytöt
Kommentit (23)
Täällä kanssa sairasteltu jo kolmatta viikkoa. Pojalla välillä hyviä päiviä ja taas ilta kun on lämpöä. Hampaita tulee ilmeisesti..
Poskihammas varmasti tulossa nytten. Kuumetta oli kolme päivää alkukuusta, ja sittemmin kuumeillut satunnaisesti.
Nukkuu koko yöt ja pidempään aamuisin tosi kiva. Voipi saada nukkua jopa seitsemään.
Päiväunet on tunnin aamulla ja pari tuntia päivällä. Saa vähän tehä tota remppahommaakin. Koko kesän ja syksyn hommia piisaa. Ollaan tekemässä uutta kylppäriä ja samalla sitten puretaan eteinenkin ihan kiva kulkea vauvan kanssa..Täällä ei vielä vauvakuume ole iskenyt.
Jos sitten ensi vuoden puolella vasta yritystä peliin.
joo, hiljaista on ollut. Toivottavasti lokakuisten ketju ei nyt ihan vielä kuole.
Meillä kanssa on ilmeisesti hampaita tulossa ylös, yläien on tosi turvonnut ja tyttö puree käsiään. Muutamana päivänä on ollut kiukkuinen, ja olen antanut kipulääkettä. Meillähän nukuttiin tässä välillä 3 viikkoa vain yhdellä heräämisellä, ja nyt on ollut reilun viikon ajan aika levotonta öisin. Tuttia on saanut käydä laittamassa 2-3 kertaa yhden syötön lisäksi :( Viime yö oli taas hyvä, johtuneeko supoista mitä laitoin illalla niin tyttö nukkui klo 20-5.50 ja heräsi vain kerran, syömään. Itsekin maltoin mennä aikaisin nukkumaan, ja nukuin kahdeksan tuntia, ihanaa kun oli aamulla pirteä olo.
Meillä on edelleen hurja kehitysvauhti päällä. 7 kk ja 1 vrk ikäisenä tyttö nousi seisomaan tukea vasten. Ryömii ja konttaa siis myös, ja istuu selkä suorana lattialla. Nyt on mennyt pari päivää karhukävelyä, eli jalkapohjat
ja kämmenet lattiassa. Ei varmaan mene kauan, kun alkaa kävellä.
riza ja tyttö 7kk
Hellou, ei ole kyllä joo tullut kirjoiteltua aikapäiviin... :|
Olen nyt ihan yh-tunnelmissa jo neljättä päivää kun mies lähti toiselle paikkakunnalle töihin ja vei autonkin mukanaan. Me mennään loppupesue sitten perästä parin viikon päästä. On vaan yksiö sieltä vuokrattuna ja ukko vääntää 3-vuorohommaa niin ei oikeen pelitä tää meitin yhtälö muuten.
Mutta voi pyhä eläin että osaakin olla yhtä suorittamista tää elo nyt, kun on toi koiranroikalekin, jota 3-4 krt päivässä saa ulkoiluttaa. Ja joka kerta sitten pakataan huutava lapsi nuttuihin ja rattaat kainaloon ja ISO koira remmiin ja rappusia alas kolinalla...jessus mitä menoa!! :p
Ehkä senkin takia olen ollut nyt taka-alalla kun en jaksa vongata meidän pikkuherran vaativuusasteesta. Hän on mitä on ja hyvä(?) niin. EI siis vieläkään viihdy hetkeäkään yksin, nukkuu miten tahtoo ja useimmat päivät menevät koko ajan kitistessä. Kunhan lähtisi liikkeelle mutta yritystä ei ole ollenkaan, kunhan kätisee ja huutelee lattialle laitettaessa. Eli siihen nähden esim. Rizan mönkijätyttö kuulostaa tosi huimalta kehitykseltä! wow! B-)
Meillä on poikaa piinanneet kaikensorttiset vatsavaivat, jotka alkoivat siinä 4-5 kk iässä eli kiinteisiin siirryttyämme. Tosi nuivaa kun pikkuinen reppana huutaa yöllä selviä vatsakipuja ja punkee kakkaa päivätolkulla ilman tulosta. Nyt sitten neuvolan kanssa sovittiin että kokeillaan ainakin parin viikon sessiota ilman yhtään maitoa/munaa tai edes johdannaisia. Ei siis korvikkeita tms. pojalle ja ei mitään maitoista mulle! Toivottavasti jotain ratkeaisi.. tulipas mieleen, mitähän Joachimille mahtaa kuulua? Joko teidän diagnoosit on selvät?
Tulisipa nyt lämpimämmät kelit. Oli niin ihanaa ne pari kesäistä päivää kun pojallekin pystyi pukemaan vaan pikkupuseron ja kevyet sukat ym. Tullapa kesä muutenkin pian! B-) Meinasin sanoa että voitais olla enemmän ulkona mutta jaah..ulkonahan me tunnutaan nytkin asuvan!!
Ilmoitin sitten töihinkin että jään hoitovapaalle ensi kesäkuuhun saakka. Olivat ihan monttu auki eivätkä olisi ikuna kuulemma musta uskoneet. Olivat jo asiakkaat nakittaneet mulle ja muutenkin laskeneet paluuni varaan paljon..ou well, itelle ja pojalle tää nyt kyllä tuntuu olevan ainut vaihtoehto. Mutta kaikki todellakin tekee tyylillään ja silleen miten parhaalta tuntuu. Jos poika olisi ollut enemmän "normilapsi" (mikä se sitten ikinä onkin..mutta ainakin vähemmän intensiivinen) niin olisin miettinyt perhepäivähoitoa vuoden vaihteesta lähtien, mutta näillä ny mennään. Ja äkkiähän se aika menee ja töissä ehtii olla vaikka kuinka!
Nyt pitäis kokoilla huushollia. Jännä miten huomaa että kaippa se mies jotain kodin hyväksi tekikin, koska paljon sotkuisempaa meillä nyt tuntuu olevan kun olemme koiran ja lapsen kanssa keskenämme. :D
Minkäslaisia kesäsuunnitelmia muilla on? Joko meinaatte matkoille lähteä vai mökkielämää vaiko puuhamaahan suuntaatte?
Aurinkoista..öö..loppuviikkoa? Hetki meni että muistin missä päivässä mennään.
S+poizuli 7 kk
täällä ollaan jälleen nuhassa :( ja niin vattulaisen pahantuulisia että. Aloitin sitten pojalle sen antibioottikuurin mikä loppuviikosta määrättiin. Siis eikö tämä nuhailu ikinä lopu?????? Tsempitykset vaan kaikille muillekin nuhien ja muiden pöpöjen kanssa kamppaileville :) :)
Riza, tosi hurja vauhti kyllä tytöllä! Meilläkin mallaillaan karhukävelyasentoa ja noustaan itse istumaan ja istutaankin suht napakasti. Konttaamaan ei ole Veikka vielä ehtinyt. Polvilleen on noussut myös alaporrasta vasten.
Sunshine, kyllä täytyy sanoa, ettei kyllä kateeksi käy teikäläistä! On sulla kestämistä, mutta toivottavasti löytyis joku hyvä (?) syy pojan kiukkuun. Vaikka sitten se maitoallergia tai muu vastaava. Tai ainakin mua aina helpottaa kun saa tietää syyn. Kovasti vaan voimia sinne!!!
Veikan ylähampaat varmaan puhkeaa kohta. Meillä olis viikonloppuna tuttavien häät ilman lapsia ja oltiin jo miehen veljeä vaimoineen pyydetty lapsia hoitamaan yön yli. Tänään sitten päätin että lähden autolla ja tulen kotiin ennen ipanoiden nukkumaan menoa. Tiedän, etten pysty nauttimaan viihteellä olosta jos täällä on kitinäinen pikkukaveri joka kärsii nuhasta ja vielä hampaitakin pukkaa.
Nyt nukkumaan, aamulla on kasilta esikoisen päiväkodin kevätjuhla B-)
Öitä,
Yrjö ja Veikka 7,5 kk
Joo, ei tapeta ketjua vielä, yritetään ainakin kesän yli, eikö?
Tänne ei kummempia. Aloitan työt elokuun puolivälissä ja sain - ihme taivainen- pph- paikan pojalle. Tänään on juuri juttu Hesarissa pääkaupungin kaameasta päivähoitotilanteesta. Miten sitten kävi näin? Toisaalta hirveä mäihä, toisaalta uskon, että perustelulitaniani erillisellä liitepaperilla ja puhelut pph- alueen johtajan kanssa tuottivat tulosta. Toisaalta, tärkein argumentti on kai RAHA, rehellisyyden nimissä. Pph- paikan antaminen 9 kk juipille tulee kunnalle merkittävästi halvemmaksi kuin ne 3,5 paikkaa, jotka tuon ikäinen kuulemma varaisi päiväkodista. Kiitän ja kumarran....
Palaan mielelläni töihin. Olen viime aikoina viihtynyt paremmin kotonakin, mutta silti on ihanaa saada taas omaa rahaa ja käydä kotielämän vastapainoksi töissä. Toisaalta tuntuu myös mukavalta kerrankin nauttia kesästä vapaalla, varsinkin kun työpaikka on tiedossa. Olenkin ollut kesät töissä 14- vuotiaasta (nyt 31 vuotta)saakka, paitsi tietenkin työvuosina (viimeiset 7 kesää) olen saanut nauttia kesävapaasta huimat 3 viikkoa. Ei varmaan ihan heti tule uutta mahdollisuutta olla koko kesää vapaalla.
Meillä poju 6 kk 3 vko, peruuttelee "ryömien" eli käsillä työntäen ja heijaa itseään konttausasennossa. Lisäksi nostelee itseään karhunkävelyasentoon komeasti mutta ei siis konttaa, ryömi eteenpäin tai nouse seisomaan. Ei edes nouse istumaan eikä istu itse, kellahtaa sivulle. Kälyn tyttö on 3 viikkoa nuorempi, eikä edes käänny itse ympäri. Eli kaikki taitaa olla normaalia kehitystä! ;)
AJL
Siis lueskelen silloin tällöin viestejä. Meillä jatkuu levottomat yöt, allergiaa ei nähtävästi ole, mahavaivat vähän tytöllä helpottaneet kun oppi nukkumaan vatsallaan. Meille tullut alahampaat ja nyt tulee rytinällä ylös etu- ja kulmahampaat, sitten vielä virusperäinen flunssa tytöllä ja mulla myös, joten arvaatte miten yöt menee.
Meillä mennään vain pyörien eteenpäin, vielä ei istuta, muutaku syöttötuolissa. Tyttö on nyt 6kk ja 2vk.
Pärjäilkää
Terv.Keno100 ja tyttö :D
Hei kaikille!!
Jatketaan tosiaan yhteydenpitoa vielä:) Meille kuuluu ihan hyvää. Tytteli kasvaa tasaista vauhtia ja on jo aika napakka pakkaus. Hän on myös kova touhuamaan, vaikka onkin rauhallinen temperamentiltaan. Hän on sellainen rauhallinen touhutyttö:), todella suloinen ja ihana tyyppi.
Kiinteät aloitettiin viikkoa vaille puolivuotiaana ja tällä hetkellä tyttö syö jo perunaa, kesäkurpitsaa, persikkaa, päärynää sekä kaura- ja riisivelliä. Ruoat ovat tuntuneet sopivan (koputan puuta...), mutta koko ajan jännään, jos hän KUITENKIN olisi maidolle allerginen kuten isoveljensä. Välillä oli levottomia päiväunia, mutta kiinteiden aloittamisen jälkeen ja velliin siirtymisen jälkeen (sisältää maitoproteiinia), hän nukkui taas paremmin. Eli ehkä vähän turhia huolia..
Viikonloppu meni kyllä huonosti nukkuessa, kun ylös puhkesi kolmas hammas. Entuudestaan tytöllä o n kaksi nököä alhaalla. Ne syntyivät samaan aikaan viisikuisena. Pureminen on välillä hurjaa, kun hammas on tulossa. Kylpyammeen reuna ja isin rystyset ovat suosikkeja... Tuntuu, että pieni ressukka jyrstäisi mitä tahansa, kunhan saisi kutinan loppumaan.
Meillä on esikoisen kanssa ollut kuukauden mittainen nuha, mikä on todellakin väsyttävää. En tiedä onko kyseessä siitepölyallergia, kun tässä iässähän (3 ja puoli) ne voineet puhjeta. Ei kuitenkaan ole ihan tyypillisiä oireita, vaivaa lähinnä vain öisin, mikä on tietty juuri se raskas puoli.
Rizan vauva on jo kova menemään ja Yrjölunninkin vauveli tuntuu oleva melkoinen vahtiveikko. Meilläkin tyttö liikkuu aika nopeasti, mutta pääasiassa pyörien. Hän saattaa kuitenkin olla pienessä hetkessä huoneen toisella puolella, jos on nähnyt siellä jotain kiinnostavaa. Pienet esineet siis piiloon. Sähköjohdot ja televisio ovat myös ikävän kiintoisia.. Tyttö viihtyy pitkiä aikoja itsekseen leikkien, mutta nykyisin haluaa, että huoneessa on muitakin. Eli hänkin kaipaa seuraa, vaikka touhuaakin itsekseen. Aivan erilaista kuin esikoisen kanssa, joka ei viihtynyt puolta minuuttia kauempaa lattialla, eikä silloinkaan yksin. Eli ymmärrän hyvin tilanteesi Sunshine. Haluaisinkin sanoa, ettei se välttämättä ole niin kamalaa kuin miltä se kuulostaa. Minulla oli esikoisen kanssa toisaalta ihanan läheistä, kun hän oli niin paljon sylissä. Kantoliina ja -reppu auttoivat, niin, että pystyin toimimaan kuitenkin ihan hyvin. Nyt tunnenkin välillä jopa syyllisyyttä, kun vauva on niin vähän sylissä ja lähelläni...
En ole palaamassa työelämään syksyllä, en tiedä milloin sen teen. Kun aloitin kotiäitinä esikoisen kanssa kuvittelin, että palaan välittömästi töihin Mutta elämä yllättää ja nyt en halua millään palata takaisin. Vaikka toki välillä tuntuu, että helpompaa töissä olisi, mutta silti haluan mieluummin olla lasten kanssa. Tärkeää onkin että jokainen saisi tehdä niin kuin itsestä tuntuu, eikä joutuisi valitsemaan toisin esim. ympäristön painostuksesta.
Hyvää kesän alkua kaikille äideille!!!
T. Kerttu ja tytteli 071107
Jospa minäki pinoutuisin.. Jotenki tuntuu ettei ehdi eikä jaksa kirjotella. Meillä menee kyllä pääosin kaikki niin hyvin, ettei senkään puoleen oo mitää kirjoteltavaa. Viikon verran oli tuossa mieskin vapailla, niin seki sitten vei tietysti vähän aikaa pois nettailusta, kun oon intoillu siivoamisen ja omien harrastusteni kanssa. :)
Sunshine: saanko udella, millä alalla työskentelet? Vaatiko kovastikin rohkeutta tehdä tuo päätös?
Minunhan on tarkoitus palata töihin syyskuussa, pidän vanhempainvapaan perään lomat pois ja sitten takas töihin. Näin oon esimiehelle ilmottanu, tai siis niin, että lomat pidän ja todennäköisesti palaan töihin. Nyt kuitenki meidän lasten hoitopaikka-asia on niin auki ja tod.näk. joudutaa viemää muksut hoitoon mihin lie kaupungin toiselle laidalle ja kun vielä hoitoaamut olis yksin mun hoidettavia miehen töiden takia, niin oonki alkanu harkitsemaan hoitovapaalle jäämistä noiden lomien perään. Pelottaa vaan niin vietävästi a) "kelkasta" putoaminen ja b) esimiehen suhtautuminen, kun hän on varmaan kanssa laskenu sen varaan, että palaan syksyllä. Mullakin on omat asiakkaani, jotka tällä hetkellä tuuraajani ja esimieheni hoidossa, joista esimieheni ainakin odottaa syksyllä pääsevänsä eroon.. ;) Mä työskentelen yrityksessä, joka tuottaa palveluja liike-elämälle ja ala muuttuu koko ajan, lähinnä lainsäädännön johdosta, joten ihan pihallahan oon jo jokatapauksessa kaikesta, mutta silti tuntuu, että jos tässä vielä vuodenki kotona ihmettelen, niin sitten en kyllä tiedä ja muista enää mistään mitään.
Ärsyttää kyllä välillä tää naisen asema yhteiskunnassa. Sun tarvii olla uranainen ja superäiti, jos valitset vaan toisen, niin kieroon katsotaan aina tai sitten tunnet itse kamalaa syyllisyyttä, teit sitten niin tai näin. Ja molempien asioiden yhdistäminen tuntuu kyllä ylivoimaisen vaikealta. Miehillä on Niiin paljon helpompaa tässäkin asiassa.
Nii, voisihan sitä typykän kuulumisiakin kirjotella. Eli vielä ei eteenpäin mene, yrittää kyllä kovasti. Hyppii ja pomppii mahdottomasti kainaloista kiinni pidettäessä ja vähän tapailee askelia.Se semmonen kävelytuolisysteemi olis kyllä varmaan hankittava, niin ei tarvis koko ajan olla ite pitämässä kiinni. Lattialla istuu jo melko hyvin tuetta, tyynyjä pitää kyllä olla ympärillä kun aina ei ehdi käsillä ottaa vastaan, kun alkaa johonki suuntaan kellahtamaan. Mutta itse ei siis kuitenkaan istumaan nouse makuulta.
Ruoka maistuu neidille hyvin, 8kk soseita vetelee, leipää, banaania, päärynää, kurkkua ja maissinaksuja sekä rusinoita syö omin käsin. Tuoreraasteita en oo vielä älynny tarjota, vaikka niitähän voisiki antaa, kun kerran noita sormiruokiakin hyvin kakomatta syö.
Yöt menee taas jo hyvin. Klo 20 käy nukkumaan, joskus puolen yön pintaan täytyy käydä tuttia nostamassa ja neidin asentoa korjaamassa, kun on mönkiny ittesä unissaan jumiin sängyn päätyyn. Sama toistuu vielä aamulla klo 5.45 (sama aika ollu joka aamu jo viikon). Sitte 6.30 haen natisevan tytön viereen tissille ja saan ehkä tunninki vielä torkuttua.
Ihanaa auringonpaistetta on taas ollu. Lämpenis vaan vielä kunnolla, niin ei tarvis enää pukea muksuille. Meillä ei mitään ihmeitä kesäsuunnitelmia vielä ole. Heinäkuussa on tarkoitus mökkeillä viikko Savossa. siitä tulee varmaan ihan mukavaa. :)
Mukavaa viikonloppua kaikille!
S ja tytsä 8kk
Hampaat tuntuu vaivaavan monia! meille tuli alahampaat jo 3,5 kk ikäisenä ja nyt tosiaan yläien on turvoksissa, mutta myös alhaalta kulmahampaan kohdalta ien on punainen. Aika monella tuntuu olevan nuhavaivaaa myös, kurjaa.
Kiva kun Tintin poika on alkanut nukkuun pitempiä päikkäreitä, itekin jaksaa ihan eri tavalla kun saa hengähtää parin tunnin pätkän.
Sunshinelle tsemppiä kakkoskämpässä ajanviettoon, se on aika syvältä mutta toisaalta nyt on kesäkelit tulossa ettei tarvi kyhjöttää vieraassa kämpässä sisällä. Mä Hesassa ollessamme olin koko ajan menossa, kun kämpillä oli niin angstia. Tein pitkiä vaunulenkkejä Töölönlahden ympäri - täällä kotona ei sitten ole lenkkeilty ollenkaan samalla intensiteetillä.
Kesäsuunnitelmista: Ostettiin iso ja kallis vene, joten veneillään Päijänteellä. Ehkä käydään viikonloppureissu miehen kanssa kahdestaan - Roomassa vaikka (tai jos rahat loppuu niin sit reissu kutistuu Hesaan, sinne saadaan ilmaisia hotelliöitä).
AJL, hienoa että perhepäivähoitopaikka kuitenkin järjestyi!! Sä olet varmaan eka meistä joka menee töihin, ja mä tulen sit perässä syyskuun alussa. On tää äippäloma vaan mennyt vauhdilla, enää 3 kk jäljellä. Musta on myös ihanaa saada taas omaa rahaa, saan nytkin ihan kohtuullista äitiyspäivärahaa mut onhan se pienempi kuin palkka.
SannaP:lle tsemppiä työpohdiskeluihin, uran ja perheen yhdistäminen ei ole yksinkertaista! Meillä on vielä 2 uraa, siis miehellä on nousukiitoinen ura joten luulenpa että mä sit himmaan :( Ei siitä mitään tule jos molemmat tekee huippu uraa, siis lapsen kanssa. Ja tässä tapauksessa mun mies tienaa niin paljon enemmän tällä hetkellä, että ei tarvii miettiä kumpi joustaa.
Meillä oli muuten viikko sitten ekaa kertaa MLL:n hoitaja 6 tuntia. Hyvin meni, pyydetään tyttöä toistekin hoitamaan. Mun äiti tulee tänään hän ei olekaan nähnyt vauvaaa sitten ristiäisten (asuu eri maassa) joten mukava kun tulee. Hän on myös lupautunut lapsenvahdiksi, kun lähdemme hu miehen kanssa Hesaan juhliin. Tää onkin eka kerta yö erossa vaavista, nyyh. Ei vaan, ihana päästä miehen kanssa vapaalle ja hienoihin juhliin. Vähän mietityttää, kun vaavi ehtii nähdä mun äitiä tänä iltana lyhyesti ja sit huomenna aamupäivällä, ja sitten jää hänen hoiviin. Mutta toisaalta tytölle tuntuu olevan koti tosi tärkeä, eli kun on oma sänky ja muut tutut jutut niin kaikki menee varmaan ihan hyvin.
riza ja tyttö 7 kk
Olen ollut vähän taka-alalla, kun aina kun saan kirjoitettua pitkän viestin niin kone ilmoittaa että "keskustelupalstaa korjataa juuri nyt" ja viesti katoaa bittien taivaaseen. Grr...
Mitäs meille? Tyttö ryömii jo kovaa vauhtia, ja heijaa edelleen kontillaan mutta ei konttaa. Istuminen on aika lähellä, kääntyy jo "puolikankulle" mutta ei sitten heivaa itseään ihan loppuun asti istumaan. Sylissä hyppis ihan loputtomiin, joten taidan kaivaa sen hyppykiikun taas esille. Vaikka aika hyvin tuo viihtyy lattialla itsekseenkin, kunhan joku on näköetäisyydellä. Välillä kyllä tuntuu mamman kaipuu iskevän, ja sitten tuo ryömii perässä vaikka maailman ääriin ja vikisee tullessaan...
Hampaita meidän neidillä ei ole, eikä tunnu olevan tulossakaan. Vähän kyllä jo odottelen niitä. Olis kiva jo pikkuhiljaa antaa vähän rakeisempaa ruokaakin, mutta ei vielä viitsi kun pelkillä ikenillä niitä sitten jauhaisi... Tai siis mitään omenaa tai porkkanaa on ihan turha antaa, kyllä tuo näkkärin jo suussaan sulattaa. :)
Mulla on työnhaku edessä syksyllä, vuoden vaihteesta toivon pääseväni töihin. Tosin hirvittää tuo hoitopaikan saaminen, mutta ans kattoo nyt. Jos vaikka lykästäisi... Vähän ollaan myös mietitty muuttavamme väljemmille vesille täältä Helsingistä, mutta mutta. Täällä kun on kaikki niin kätevästi ihan käsillä, ja "maalla" on sitten ihan erilaista. Mies on aina asunut kaupungissa, ja on ymmärrettävästi aika haluton muuttamaan pois. Pidemmän päälle emme kuitenkaan voi asua ainakaan juuri tässä, sillä asumme ihan juna-aseman vieressä ja se on niin levoton etteivät lapset voi ennen yläkouluikää leikkiä yksin pihalla... No, hiljaa hyvää tulee, aletaan kattelemaan asuntoja harrastuksen omaisesti ja muutetaan sitten kun löydetään se täydellinen juttu.
Meillä ei kovin kummoisia kesäsuunnitelmia ole. Tarkoitus olisi juhlistaa 5v hääpäivää pienen matkan merkeissä ilman lapsia. Mietittiin jo jotain neljän päivän kaupunkilomaa, mutta sitten iski etukäteisikävä ja päädyttiin yhden yön Tallinnan reissuun. Tosin mitään varauksia ei ole vielä tehty, että saa nyt nähdä miten siinäkin käy... Miehellä on loma vasta heinä-elokuussa, silloin käydään varmaan mökillä. Ja syyskuussa hän pitää hissiremontin kunniaksi isäkuukauden, silloinkin mennään mökille evakkoon. Muuten taidetaankin olla kokolailla kotona. Matkakuumetta olisi kyllä, mutta rahaa ei...
Mun vauvakuume oli ja meni, nyt olen kovin tyytyväinen nykyiseen lapsilukuun. Toissapäivänä tosin mieheni alkoi juttelemaan että "eikö se jo olisi aika laittaa kolmas tuloilleen" tyyliin nyt-tai-ei-koskaan, mutta ei. En tod. tee kolmea lasta kolmeen vuoteen, joku roti sentäs! Erityisen hämmentävää tämä oli, koska mies on tähän asti ollut hyvin voimakkaasti lisälapsia vastaan, kaikki pienet vaatteetkin on pitänyt myydä heti, ja vauvan tarvikkeet on lahjoitettu pois sitä mukaan kun niitä ei enää ole tarvittu. Ja sitten ne väittää että naiset ovat ailahtelevaisia...
No nyt äkkiä päikyille ennen kuin nuo heräävät!
Viime yö meni pitkästä aikaa kohtuullisesti, yhdellä herätyksellä. Ihme olo aamulla kun olikin saanut nukkua. Poju edelleen räkäinen ja nyt mullakin kurkku kipeä ja nenä tukkoisen oloinen. Että se siitä salille menosta illalla ja lenkkeilystä viikonloppuna... :(
Kesäsuunnitelmista, tehdään perinteinen parin viikon rundi akselilla Pohjois-Karjala - Lappi - Länsi-Suomi ja ehkä käväistään jossain Puuhamaassa. Mulla on kaksi (!) Tallinnan risteilyä kesäkuussa parin viikon välein, vain juhannusviikonloppu on välissä. Ihan kamalaa, mitä siitäkin tulee mutta lähden joka tapauksessa. Miehelläkin on lomaa 8 viikkoa (sis. isäkuukauden) viikkoa ennen jussia alkaen. Yritämme myöskin maalata Veikan huoneen, mutta muutoin tuskin kotona kummempia tehdään. Katsotaan, mitä kesä tuopi tullessaan :D
Taidan oikaista sohvalle hetkeksi kun pikkujäbä nukkua tuhistaa ulkona ja esikoinen leikkii rauhallisesti, tai siis ainakin vielä leikkii (kunnes äippä menee maate)...
Aurinkoista viikonloppua eikä anneta tämän lokakuisten ketjun kuolla!!! Yksi henkireikäni menisi siinä :( :(
Yrjö kera Veikkalaisen
Heissan vaan täältäkin! Onpa mukavaa, kun on aktiivisempaa kirjoittelua lokakuisiltakin=D
Miranelli: Hyvä, jos pääsette tekin hiljalleen kiinteitä maistelemaan! Salapoliisin työ jatkukoon kiinteiden parissa=) On tämä vaan välillä aikamoista arpomista....
Sunshine: Voimia kovasti! Voin vain kuvitella, millaista olisi, jos meillä heppu olisi edelleen yhtä kovasti mamman perään, kuin oli vielä hetki sitten!!! Nyt jo viihtyy hetkittäin lattialla ryömimässä ja milloin mitäkin kiellettyä syömässä...Olikos teillä niitä allergia asioita tutkittu??
Kovasti liikekannalla on jo lokakuun lapsosia, hassua miten nopeasti aika vierähtää! Meillä Jesse ryömii kovaa vauhtia ja hakee itseään konttausasentoon, mutta ei vielä konttaa. Hermostuu hirmuisesti, kun ei pysy isoveikan vauhdissa mukana=) Ja tosissaan meillä myös välillä iskee äidinkaipuu, ryömii maristen perässä, mihin ikinä sitten menenkin....
Voi, kun kateellisena luin, että AJL(muistinkohan oikein?) pääsee miehensä kanssa viettämään laatuaikaa kahdenkesken! Taitaa olla kohta meilläkin aika olla ihan vaan kaksisteen!! Nyt kun tätä arkirumbaa pyörittää, niin tuntuu, että illalla ei jaksa edes kummempia jutella, kun on lapset saatu keikautettua unten maille!
Kesällä meillä on edessä mökkireissu itä-suomeen heinä-elokuun vaihteessa, ihanaa! Ja sitten elokuussa käydään yhden tuttavaperheen kanssa Muumimaailmassa, niin, että ollaan koko viikonloppu reissussa. Ihan hauskaa, kun on jotain pientä mitä odottaa! Niin, ja sitten elokuun lopussa on meidän hyvien ystävien häät, minä kaasona ja mies best manina, joten touhua piisaa silläkin saralla!
Ja eilen tehtiin asunnosta tarjous, että jos se menee läpi, niin muuttokin olisi edessä joskus sitten jussin jälkeen!
Töihin paluu ei onneksi ole vielä juuri nyt ajankohtaista itselle! Hyvä niin, koska alku oli todella nihkeää tuon kuopuksen kanssa ja yöt on edelleen mitä on, niin tuntuisi kamalalta lähteä heti syksyllä töihin....Ajattelin olla vuoden vielä kotona ja tehdä keikkahommia niin, että saadaan lainat maksettua ja kuitenkin pojat voi hoitaa kotona.
Nyt heittäydyn pitkälleen kun molemmat pojat kerrankin nukkuu samaan aikaan....Mukavaa viikonloppua kaikille!
Kiiuli&Jesse, ihan kohta 7kk
Riza: Joo, mulla ei oo tosiaankaan kovin hyvät kelan tuet, kun ulkomaan tienestejä ei oteta huomioon kelassa (tietty), joten saan sen minimin 15 egee päivä. Että ihan kiva on mennä töihin, niin voi ostaa itselleen vaikka uudet kengät. Nyt en viitsi ostaa mitään muuta kuin ruokaa perheelle...
VAATTEET: Siitäpä mieleeni: Minä olen lumpustanut melkein koko äitiysloman juuri sellaisessa kaameassa mamma- outfitissä, aina samat kledjut, mitä siitä, jos vähän oksennusta paidalla, eihän sitä aina jaksa vaihtaa... ;) Senkin puoleen on mukava mennä taas töihin, että voi kiskoa ruhonsa nailoneihin ja housu/jakkupukuun ja tuntea olonsa taas hieman enemmän itsekseen. Mites muut, miten on äitiyslomamuodin laita?
Tänään oltiin tapaamassa tulevaa hoitotätiä, oikein mukavalta vaikutti. Paluumatkalla kauhistelin kehä I ruuhkaa, liikenne tosiaan jumittaa siellä huhun veroisesti kolmella kaistalla. Tämä on merkityksellistä siksi, että joudun junnaamaan juuri kehää töiden ja hoitopaikan väliä. Kuinkahan monta tuntia täytyy varata matka-aikaa......
AJL
Olipas tuulinen päivä, vaikka aurinko helottikin! Meinasi tupee irrota ja rattaatkin lähteä puuskan mukana..huh!
Hieman kommentteja aiheista,
VAATTEET: AJL kyseli äippäloman kuoseista ja muodeista. Mä olen aika samalla lailla pukeutunut kuin normistikin vapaa-ajalla, eli tyyliin farkut ja paitapusero/neule/huppari. Onneksi vanhat kledjut sopii päälle sillä aika nihkeesti olen mitään itelleni ostanut, tai siis tosi nihkeesti, jos kaupoille eksyn niin poitsulle jotain hankin, en itelle.. En kyllä töissäkään ollut mikään Bulberry-jakkujen vakikäyttäjä, mutta toki vähän fiinimmin tuli pärstäkerrointa katsottua peilistä kuin nyt. Ehostaminen hiekkalaatikolle tai rataslenkille on tyyliin tukka ponnarille ja ripsarit naamaan-that's it. Mitään mystisiä varjostuksia tässä ei tod. ole aikaa eikä intressejä vääntää. Eikä ole ollut bilemeikkauksillekaan kysyntää viime aikoina...huoh. Ehkä vielä joskus on aikaa ja rahaa panostaa pukeutumiseen enemmän!
Sanna P: kysyit millä business-sektorilla vaikutan. Olen B-to-B myynnissä, elikkäs palveluita yrityksille, lähinnä mainontaa ja tapahtumamarkkinointia. Oli toisaalta kova paikka jäädä hoitsukkavapaalle koska tiedän että muut kirivät rinnalle/ohitseni mutta eipä auta nyt sitä itkeä! :_|
Kerttu07 kommentoi tuohon riippuvuuteen ja lapsen "takiaismaisuuteen". Ymmärrän pointtisi siitä että on kiva kun on äidistä pitävä lapsi, joka viihtyy sylissä ja on tyytyväinen äitinsä kanssa..MUTTA kun se ei meillä mene ihan noinkaan. Pikkkuherra on vaihtelevalla menestyksellä sylissäni tyytyväinen, mutta vain kun olen liikkeellä enkä siis saisi istua hetkeksikään alas. Samoten se intensiviteetti että pitäisi olla läsnä ja viihdyttää täysin jatkuvalla syötöllä, on toisaalta ihan hirmu kuluttavaa. Joskus (please, edes joskus!!) olisi huippuhienoa käydä edes pöntöllä ilman wc:n lattialla tai toisessa huoneessa huutavaa nappulaa. En siis oikeasti pysty edes avaamaan jääkaappia, tiskaamaan tms. niin että lapsi makaisi lattialla vaikka jaloissani kiinni...ei pitää olla sylissä! Se on jo aika intensiivistä minun ittenikin mielestä. Ja mä nään niiiiiiin punasta kun joku kommentoi tyyliin "iteppä olet sen siihen opettanut/totuttanut". Näin EI ole! Kannustaisin poikaa todellakin mieluusti itsenäisyyteen ja pieneen rohkeuteen irtautua. Olen ollut tätä mieltä aina ja suorastaan mua ahdistaa tollanen noin riippuvainen takertuvaisuus. Kiva joo että tykkää olla äidin sylissä, mutta tykkäisi olla siinä sitten silloinkin kun vaikka istuttaisiin sohvalla niin että voisin jopa ehkä vilkaista samalla tv:tä. Sorde tilitys, mutta joskus tää on aika TOUGH!! Siksi en voi kuin ihmetellä silmät soikioina lapsosia, jotka viihtyvät lattialla itsekseen! :|
Allergioista: me siis elellään maidotta ja munatta (mieskin on nyt toisella paikkakunnalla töissä, joten todellakin.... :D ) 6:tta päivää ja vielä en kyllä ole huomannut suurta eroa vatsavaivoihin tai kakkaamisen vaikeuteen. Katotaan nyt ja toivotaan jotain ratkeavan. Kuten Yrjölunni totesi, tieto helpottaa. EN nyt toivo todellakaan mitään allergiaa, mutta se olisi parempi ja järkevämpi selitys pojan jatkuvalle kitinälle kuin se että se nyt vaan on ja kitisee. Voi voi, elämä on.
Täytyy lähteä vielä koirua pissattamaan nurkalle. Ollaan pojan kanssa käyty 4 krt jo lenkillä tänään eli aion olla täysin holtiton ja jättää lapsukaisen nukkumaan niiden 5 minuutin ajaksi, jonka ulkona olen. Tuskinpa se sieltä pinnasängystä lähibaariinkaan karkaa! ;) Kunhan muistan avaimet ottaa mukaan... :p
Aurinkoista ja ihanaa viikonloppua lokakuisten äideille!
Pikaisesti kirjoittelen kun samalla valmistan perheelle illallista. Hengissä sentään vielä ollaan vaikka voimille ottaa... Mies on taas ollut "menoissa" ja laskeskelin että on taas tässäkin kuussa ollut 1/3 osan poissa. Päivät vielä sujuvat mutta illat tuntuvat pitkiltä ja kahden pienet iltatoimet jatkuvasti yksin hoidettuna ottavat voimille. Ja niin huushollin pitäminen siistinä. Pesukone ja rumpu laulavat jatkuvasti ja silti pyykkikori pursuaa jatkuvasti...
Itse olen edelleen viljattomalla dieetillä ja olen suht hyvin tottunut siihen vaikka välillä tekee mieli pastaa taikka pitsaa. Olen siinä toivossa että imetys pikkuhiljaa loppuu itsestään kun esikoinenkin lopetti imemisen alle ysikuisena.
Itse en ole käynyt "tuulettumassa" tyttöjen kanssa pitkään aikaan, viimeksi vuonna 2007 tammikuussa. Nyt on sovittuna tyttöjen ilta muutaman viikon kuluttua mutta saas nähdä miten onnistuu kun ei vieläkään pullo/muki-hommat onnistu. Sunshine, tosiaan olen itsekin kuulut aika monesti saman kun sinäkin ja tiedän tasan tarkkaan ettei asia ole niin. Esikoinen söi rintaa mutta joi myös pullosta. Vauvat vaan ovat niin yksilöitä. Äitini uskoi vasta kun itse yritti opettaa vauvaa pullolle eikä onnistunut... niin ja itse kolmen lapsen äiti =)
Kävin töissä ja hain hoitovapaata. Näillä näkymillä menen töihin tammikuussa 2010.
AJL, taisi kysyä mammalookista. Juu, täälläkin on farkut jokapäiväinen asu. Niitä löytyykin sitten aika monet =). Itse en ole edes "suorien" housujen ja hameiden ystävä. Hippalook on myös farkku ja toppilinjaa. Jos tarvinee jollain sanalla kuvailla vaatemakua niin sanotaan että sporttinen =). Niin ja se jumppakortti juoksee kokoajan ja takaraivossa painaa kesäkuntoon pääsy... Paino on ihan jees mutta olis ihan kiva kiinteytyä.
Mutta nyt katkarapuruukun kimppuun ja aah lasi punkkua.
Leppoisaa iltaa, J
Päivä on ollut menoa ja meininkiä, ollaan ravattu kirppikset, uinnit ja maailma kylässä-festarit erilaisin kokoonpanoin. Nyt istuskelen täällä lastenhuoneessa odottamassa että esikkokin malttaisi nukahtaa... On tosi kiva puuhata kaikenlaista, mutta näiden puuhapäivien jälkeen tuon 2-vuotiaan nukahtaminen on aika työn takana... Puolensa ja puolensa. Huomenna ollaankin sitten ihan kotosalla.
Kotilook sitten... Aikalailla samantyylisiä vaatteita käytän nyt kuin ennen lapsiakin. Farkut ja trikoopaita, kylmällä säällä hupparia tms. päälle. En ole koskaan ollut kova laittautumaan (edes ripsaria en käytä), joten ihan hirveää eroa entiseen ei ole - paitsi että vaatteet tuppaavat olemaan aina puklussa / kuolassa / räässä / ruoassa / muussa töhnässä... Jos on jonnekin ihmisten ilmoille ihan itsekseen lähtemässä, niin kannattaa pukea päällimmäinen paita vasta hississä ettei joku heippoja sanoessaan sottaa sitä... ;)
Aika hintsua on munkin vaatteiden ostelu. Siirryin suoraan opinnoista äitiyslomalle, sitten hoitovapaan kautta taas äitiyslomalle, joten minimituloilla mennään jo suunnilleen sadatta vuotta. Olen tottunut siihen ettei oikeastaan ole varaa ostaa mitään. Viime kuussa ostin kesäkengät, ja budjetti kaatui heti... Onneksi miehellä on hyvät tulot niin ei sentäs ihan pulassa olla. Mulla tulot nousee olennaisesti kun pääsen hoitovapaalle, olenkin aina ihan äimänä kun ihmiset valittaa hoitovapaalla huonoja tuloja... Kaikki on suhteellista... ;)
Vähän alkaa kyllä noiden vaatteiden kohdalla mietityttää,että pitäisikö vaihtaa tyyliä... On ehkä vähän turhan nuorekas tyyli sitten töihin, koulussa voi oppilaita nolottaa jos on samanlaiset vaatteet kuin opella... No ehkä opeakin saattaisi vähän nolottaa... No, tämän kotonaoloajan käytän vielä näitä nykyisiä, alati likaisia vaatteita...
Jaahas. Taitavat vihdoinkin nukkua nuo ihanat lapsukaiset. Jospa sitä tästä livahtaisi muihin hommiin, vihdoinkin..
Heippa!
Minulle on käynyt useammin kuin kerran niinkuin Suhnille, viesti on kadonnut virheen ja sivustojen korjauksen takia ilman varoitusta tästä ketjusta, toivottavasti nyt ei käy taas samoin.
Miranneli: Toivottavasti saatte painoa ylöspäin ja ruokailun kuntoon! Tsemppiä maitoallergiaan ja kaikkeen ruokailuun!
Vilkaisin viestit pikaisesti läpi, mutta sen verran on kiirus, että kerron vain meidän kuulumiset, sorry!
Täällä tulee siis 7kk täyteen keskiviikkona, muutama viikko on ryömitty vauhdilla ja nyt neiti työntää polvia alleen konttaamisasentoon.
Vaipanvaihdosta ei meinaa tulla mitään kun kierii ja pyörii, potkii ja huitoo ja yrittää samalla kierähtää vauhdista vatsalleen.
Istuu syöttötuolissa tomerasti.
Ruokailuja on 4 päivässä. Suussa 2 hammasta alhaalla, olleet jo n. kuukauden.
Hoitovapaata olen hakenut siihen saakka kunnes neiti täyttää 2v, ja katson tilannetta sitten uudelleen, eli töihin ei ole kiirettä, se duuni odottaa kyllä:)
Nyt jos tämäkin viesti katoaa jonnekin en tiedä mitä teen, mutta täällä siis ollaan ja kuulumisianne olen lukenut, ja toivon että jatketaan tätä pinoa edelleen!
Ihanaa aurinkoista toukokuun loppua kaikille lokamammoille!
t. DorisDay
Vauva on nukkunut huonosti pari yötä, heräillyt tunnin-parin välein ja huutanut vähintään tunnin aamuyöstä. Päiväunetkaan eivät ole normaalia luokkaa, eikä ruokakaan maistu. Mahtaako olla hampaita tuloillaan, ei kylläkään mitään näy tai tunnu... Mutta joskushan niidenkin on tultava kun vielä ei yhtäkään näy ja ikää jo 7½kk...
Itkua ja hampaiden kiristelyä siis täällä. Hermo on todella tiukalla. Mieskin loistaa taas, se on kuin teinipoika kun sen pitää istua illat aamuyöhön asti pelaamassa ja sitten nukkua ties kuinka pitkään. Tänäänkin lähdettiin lasten kanssa 9.30 ulos ja äijä oli just vasta noussut. Tässä siis mies jonka pitäisi olla töissä ihan normi toimistoajat... Heh heh. Mutta en jaksa ryhtyä sille äidiksi. Olen yrittänyt asiasta keskustella, mutta hänen mielestään mitään ongelmaa ei ole, joten se siitä sitten.
Ääh. Mieli on maassa, kakarat kiljuvat taas sängyissään kuorossa ja mies (yllätys yllätys) pelaa. Voi kun joskus pääsisi jonnekin rauhalliseen paikkaan ja saisi vaan nukkua rauhassa. Haudassa vissiin sitten... No, nyt vissiin tuttia nostelemaan. Ehkä tämä taas tästä...
...Suhnillekin, tiedän, oi tiedän tunteen!
Eipä se nyt niin ruusuista ole kuule täälläkään. Edelleen ukko siis muilla halmeilla työkuvioiden perässä ja meitsi kotosalla koirun ja pojan kanssa. Tuntuu että juuri kun on ulkoa tultu niin taas jo mennään...
Eilinen kauppareissu Selloon oli mukava, jos haasteista tykkää. Junaan ei ollut ketään auttajaa rattaiden kanssa, joten eikun pukertamaan ne kyytiin, laps ja kassi siinä sivussa. Ei oo matalalattioita noi junat, juu.. kaupassa meidän heppu ei sitten viihtynyt yhtään ja huusi hela tiden. Kassoille törkeet jonot ja just kun olin jo maksamassa muistin tärkeimmät ostokset. Ja bussilla tultiin takaisin (koska en ois enään saanut roudattua meitä junaan..), ja siellä oli jo valmiiksi neljät vaunut!! Eihän kuskin ois tarvinnu meitä ottaa mutta ystävällisesti salli sen kuitenkin. Siinä sitten heiluttiin kyydissä ja yritettiin väistellä ohimeneviä ihmisiä. Kyllä oli hiki puserossa kun kotiin päästiin, ja eikun suoraan doggia käyttämään! :p
Kyllä ois taas tehny mieli kirota...kattelinkin ulkona nuita "nuoria ja onnellisia", jotka reporankoina makoili nurtsilla seuranaan pari siideriä, eväät ja seurapelit. Ei ollut kiirettä ja velvollisuuksia. Tilittää wanha ämmä täältä! :|
Jos jotain positiivista kehitän tästä 24/7 lapsen kantamisesta ja todella läheisestä suhteesta, niin eipä tarvi kuntosalille mennä. Just aamulla peilistä ihmettelin, että mihin ne aina mukana roikkuneet allit käsivarsista on kadonneet. Kyllä se treenistä käy kun tuntitolkulla roikuttaa 8,5 kiloa mukanaan! Jee, voi sitten pitää lyhythihaisia mikäli säät sallii. Pienet on ilot!!
Jahans, ehdinkin juoda kaffen ja aamupalan, nyt ollaan hereillä. Kiva ettei vielä suoraa huutoa tule, pelkkää päpäpäpääätä ja kolistelee soittorasiaa. Jos en mene just NYT niin sitten kyllä tulee huuto. Gotta go! Sorde, omaa napatynkää taas...
On vierähtänyt pitkä aika kun viimeksi kirjoittelin, vaikka päivittäin käyn viestejä täällä lukemassa. Meillä sairastetaan, minä enemmänkin ja poika nyt parempaan päin, eilen käytiin lääkärissäkin mut ei siellä kummempia, pojalle vaan panadolia tarvittaessa ja mulla saattaa olla angiina. Kovin levottomia öitä ollut ja tänään herättiin jo ennen kuutta. Poika nyt oppinut nukkumaan kunnollisia päiväunia, ihanaa! Aamupäivällä 1.5h, iltapäivällä 2h ja yöunet 19-07, tai suunnilleen tähän tapaan. Aiemminhan päiväunet oli tosi lyhyitä pätkiä ja vaunuja sai lykkiä jatkuvasti.
Mitähän kaikkea tässä kirjoittelisi, nyt kun kerrankin on aikaa... Meillä on jo melkoisen laaja ruokalista ja kaikki tuntuu sopivan, ruokahalu on melkoisen suuri! Vähän olen rajoittanut syömistä kun muuten ei mene maitoa lähellekään mitä pitäisi. Painoa on jo reilusti yli 8kg, pituutta ei mitenkään hurjasti. Kyllä tuo sitten kuluttaakin kun osaa kääntyä, kieriä, vähän ryömiä, istuminen ei vielä onnistu ja ei tykkää pomppia ollenkaan, suorilla jaloilla seisoo sylissä. Koko ajan haluaisi olla menossa,. mutta viihtyy hyvin lattialla itsekseenkin, osaa heiluttaa... joka päivä tuntuu tulevan jotain uutta, uusia ääniä jne. Äidin pieni vauva, jo 7kk :) Ja arvatkaa kenellä vauvakuume, vaikka vasta pikkuvauva-ajasta selvitty ja alun hankaluudet sekä väsymys tuoreessa muistissa! Saa nähdä kuinka pian toinen saadaan alulle, vaikkei mitään kovin aktiivista yritystä olekaan, esikoista yritettiin vuosi.
Ei täällä varmaan sen kummempia, välillä aika käy pitkäksi kun nyt seurakunnan perhekerho ja muskarikin loppu. Saattaa mennä monta päivää että oon vaan pojan kanssa kahdestaan kotona lähikaupassa käymistä lukuunottamatta. Miehellä kun on aina auto ja ei tule lähdettyä bussilla kaupunkiin. Mies kyllä on aivan ihana, on mielellään pojan kanssa iltaisin ja tekee kotihommiakin aika kiitettävästi. Odotan jo innolla että voitais lähteä vähän vaikka puistoon keinumaan tms missä ois kesäaikaankin äitejä ja lapsia. Onhan kotona oleminen ihan mukavaa, mutta välillä jotain vaihteluakin kaipaa. Että semmosta tällä kertaa. Taidanpa syödä aikaisen lounaan ihan rauhassa, kun vielä on vaunuissa hiljaista. Päivänjatkoa kaikille!
Tintti ja Eeli tasan 7kk