Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vaakan TaaperoKassi Keräyksestä

06.02.2006 |

Oli täällä joskus aiemmin puhetta tuosta keräyksestä. Nyt on Vaakan sivuilla lisää tietoa, tai itseasiassa omat sivut tuolle keräykselle :)





http://www.vaaka.org/taaperokassi/

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
07.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos muistutuksesta! Katselinkin tuossa pojan vaatteita ja kyllähän noista jonkun kassin tekisi, mutta haalarit ovat se hankalin juttu. Vauvakasseihin kelpasi makuupussit yms. mutta isommalle ei meillä ainakaan talvihaalareita ole monia. Ja eipä tuosta kauppatakista taida olla kassiin laitettavaksi... hiukan epäkäytännöllinen. Harmillista.

Vierailija
2/12 |
07.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onkohan edellisissä keräyksissä tullut huonokuntoista/-laatuista tavaraa, kun nyt kehoitetaan panostamaan laatuun ja hyvään kuntoon?? Meillä on vielä käytössä kyseiset vaatekoot, joten emme taida saada kasseja koottua tällä kertaa mutta jotenkin tuo laatuvaatimuskin kummastuttaa. Ymmärrän kyllä sen ettei mitään lumppuja haluta viedä mutta kun ei meidän omatkaan lapset mitään kovin kalliita vaatteita käytä (ja ovat usein jo käytettyinä hankittuja/saatuja), niin voisikohan heidän vanhoja vaatteitaan edes keräykseen laittaa? Ainakin Vaaka ry:n sivuilla olevissa kuvissa näyttää rima olevan korkealla. ;)



Vauvakasseihin jouduin itsekin ostamaan haalareita ja makuupusseja, kun ei omasta takaa kaikkiin niitä löytynyt. Mutta isompien käytetyt haalarit ovat sen verran hinnoissaan, että hintaa tulee kassille helposti aika paljon, jos ei omasta takaa löydy lahjoitettavaa talvipukua.



Toivottavasti löytyy kuitenkin tästä maasta ihmisiä, joilta löytyy lahjoitettavaa. Pitääkin katsastaa kaapit, josko kuitenkin saisi kassin tai pari koottua. Tavoitteenahan on 20 000 Taapero-kassia.



t. 10 Vauvakassia viime kerralla koonnut Vilijonkkis + mukulat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
07.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

No on nähtävästi vaatimustaso todella noussut... ja jos ei ole niin ehkä nuo mallikuvat eivät sitten ole parhaita kassien kerääjien houkuttajia.



Ei minulle tulisi mieleenkään pistää rikkinäisiä / sellaisia vaatteita kasseihin, joita en omilla lapsillani käyttäisi, mutta noissa kuvissa nuo vaatteet näyttävät lähinnä uusilta...



Hyviä käytettyjä 1-3 vuotta vanhoja tytön ja pojan vaatteita meiltä löytyisi ja haalareitakin mutta.....

Vierailija
4/12 |
07.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli noissa kuvissahan on esim. paitoja, joita olen käyttänyt neljä vuotta sitten omillani, eli eivät kuvienkaan vaatteet uusia ole. Hyväkuntoisia tosin, mutta itse ajattelin kyllä laittaa mukaan toppatakki/-housuyhdistelmän, jonka polvissa on karheutta ja pieni naarmu. Eivät kuitenkaan ole rikki ja voisin niitä omallanikin vielä käyttää. Ei kai tarkoitus ole uusia haalareita ruveta ostamaan, eipä sitä uusia osteta välttämättä omillekaan. Hygieniatuotteet ostan kyllä mielellään, summat eivät ole suuria. Mutta uutta haalaria en aio ostaa!!! (vaikka niitäkin nyt keväällä on alessa varsin halvalla, Motion wear, 17 euroa).



Meinaatteko muut laittaa karheapolvisia mukaan?

Vierailija
5/12 |
07.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko kaikkien sisäpaitojen oltava pitkähihaisia, kuten kuvissa? Eikö lyhythihaisetkin ole sisävaatetta? Ajattelin, että jos 2 pitkähihaista ja 1 lyhyen laittaisi.

Vierailija
6/12 |
07.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

laittaa karheapolvisia jos ovat ehjia ja puhtaita.

Kirppareilta loytyy kylla ihan hyvakuntoisia ja halpoja kaytettyja mm. aitiyspakkauksen pukuja. Ainakin omalle pojalleni ostin 1-v. talveksi kaksi toppapukua 4¿/kpl ja 2-v. talveksi toppapuvun 8¿ ja oli kuin uusi. Eihan niiden mitaa Reimateceja sentaan tarvi olla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
07.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

aluevastaavana olen kyseisessä keräyksessä.



ihan ensin.... kassien kelpaavuus asteena ei ole uuden karhea reimatec vaan käyttökelpoinen, ehjä ja puhdas toppapuku. joko kaksiosainen tai haalari mallinen.

vaatteen merkillä ei ole väliä vaan käyttökelpoisuudella. :D



sisäpaidat ehdottomasti pitkähihaisia! lyhyt hihaisia ei lainkaan. samoiten kun housut, pitkälahkeisia. ( ei esim shortsi pukuja). tämä aivan vain käytönnöllisyyden vuoksi!! eli kohteessa käyttö olosuhteet ovat lämmön suhteen hieman eriluokkaa kun täällä meillä suomessa. suomessa kuitenkin pääasiallisesti lämmitys pelaa sisällä ja lämpöä on 20ast paikkeilla. mutta kohderyhmällä saattaa olla talviaikaan aika paljon kylmempää sisätiloissa. t-paita ei paljon lämmitä.

eli siksi pitkähihaista vain.



karhea polviset housut käyvät mainiosti, eli jos ei ole reikiä, ovat käyttökelpoisia... niin miksikä ei kävisi.

Vierailija
8/12 |
07.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

käyttämättömiä!!



kukapa haluaisi pestä lapsensa hampaat jonkun vanhalla hammasharjalla :)



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
07.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan turha vaivahan se olisi kerätä käyttökelvotonta lumppua kauas kuljetettavaksi. Ei niistä ole mitään iloa saajalleen jos samantien hajoavat käsiin.



Meiltä lähtee ainakin yksi kassi sinne. Pojan vaatekaapista keräsin " kolmos" haalarin ja vähän käytettyjä vaatteita kasaan ja ihan siistejä, ehjiä ja puhtaita vaatteita saa seuraava käyttäjä :)



Meillä täällä Suomessa on niin hyvät oltavat että on kiva kun näitä keräyksiä järjestetään. Voin näin yksityishenkilönä jotenkin vaikuttaa edes yhden pienen ihmisen elämään jossain kaukana..

Vierailija
10/12 |
07.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin ei jää kellekään epäselväksi.



Minulla tulisi niin paljon ostettavaa kassiin, mm. tuo haalari, että taitaa jäädä tällä kertaa keräämättä. Mielellään ostan osan tavaroista, mutten ihan kaikkea. Piirrustusvälineiden sijaan olisin mielummin lahjoittanut hyväkuntoisia leluja, jotka menevät eteenpäin joka tapauksessa. Mutta kassin sisältö on varmasti tarkaan mietitty ja tulee tietysti mahd. samanlaiseksi kaikille kun on tarkat raamit. Toivottavasti tavoite täyttyy!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
07.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ettei tuota keräystä ilmeisesti ole Jyväskylässä, ei ainakaan tosta listasta sattunut silmään. Olisin varmaan yhden kassin saanut kasaan, mutta ei ole rahkeita mihinkään lähteä sitä toimittamaan.

Vierailija
12/12 |
07.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuo tavoite on toimittajan sanelema. ei vaaka ry:n :D

eli ei ole vaaka ry:n puolesta kenenkään suusta tullut tuollaista tavoitetta.

hienoahan se olisi jos kasseja todella kertyisi suurin määrin koska tarvitsijoita on! mutta ei ole " pettymys" jos kasseja ei ole kasassa huhtikuun lopussa tuota lukua. eli keräystä ei katsota epäonnistuneeksi vaan jokainen kassi on todella tärkeä!





Toivottavasti löytyy kuitenkin tästä maasta ihmisiä, joilta löytyy lahjoitettavaa. Pitääkin katsastaa kaapit, josko kuitenkin saisi kassin tai pari koottua. Tavoitteenahan on 20 000 Taapero-kassia.



t. 10 Vauvakassia viime kerralla koonnut Vilijonkkis + mukulat