Turvakaukalo autoon jossa lyhyet turvavyöt?
Eli meillä ongelmana se, että jo vanhassa autossamme on niin lyhyet turvavyöt, että hankkimamme turvakaukalo ei sovi siihen (ostin käytettyänä enkä testannut ensin... :( ) Isofixia en olisi halukas asentamaan, sillä kaukaloa käytetään ehkä 1-2 kertaa kuussa ja auton vaihto on jossain vaiheessa edessä.Elikkä, onko joku törmännyt samaan ongelmaan, mikä oli sopiva kaukalo?
Kommentit (4)
Käytetään sillä jalustalla, muutenkin kätevä, kun ei tarvitse koko ajan turvavöiden kanssa pelata. Muu ei sitten olisi meidän autoon käynytkään.
Autoliikkeissä on myynnissä turvavyönpidentimiä, jonka avulla ainakin meillä turvavyö riitti juuri ja juuri kaukalon ympärille.Minnis
Kävin tänään hakemassa Gracon Logico S:n, on siis uudempi versio Autobabysta.
Ja tuohan on ihan loistava systeemi, meillä vielä 2-ovinen auto, niin ei tarvitse takapenkillä äheltää turvavöiden kanssa. En mä tuollaisesta tiennytkään aiemmin. Tosi näppärä, eikä tarvitse turvavöiden lyhyyttä murehtia.
Ja onnistuin jo kauppaamaan sen kaverilleni etukäteen, kun heille tulee vauva lokakuussa. =)
Meillä on kanssa autossa lyhyet vyöt. Meillä on oran kaukalo, se menee vöihin just. Saa kyllä aikalailla pingottaa mutta menee kuitenki. : )On vielä edullisimmasta päästä hinnaltaan.