Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten valmistautua vanhemmuuteen?

28.09.2011 |

En osannut muotoilla otsikkoa oikein, joten kuvaan kysymykseni paremmin muutamalla lauseella.



Olen 22- vuotias naimisissa oleva vauvakuumeesta kärsivä nainen. Mies ei kuitenkaan ole vielä valmis isäksi, ja tästä syystä vauvan aika ei ole vielä. Mies ei tietenkään osaa sanoa vielä sitä, milloin hän on valmis (ikää hänellä on 28 vuotta). Hän on kuitenkin ilmoittanut haluavansa lapsia joskus 5-7 vuoden päästä.



Itse koen olevani valmis vanhemmaksi (en nyt tarkoita sitä, että kukaan olisi koskaan täysin valmis), mutta haluaisin kuitenkin tietää, että oletteko te esimerkiksi ennen raskautta tai raskausaikana valmistautuneet vähän erilaiseen tulevaan elämään.



Itse olen esimerkiksi muuttanut asennettani erilaisiin kotitöihin, ja suhtaudun esimerkiksi siivoamiseen ja pyykkäämiseen erilailla kuin aikaisemmin. Yritän tehdä kaiken ruoan itse, ja tehdä kerralla isompia annoksia pakkaseen. Yritän myös käyttää aikani paremmin, ja arvostaa tätä nykyistä vapaa aikaa. Olen myös vähentänyt tätä netissä notkumista huomattavasti :)



Oletteko te muut vauvakuumeiset yrittäneet jotenkin valmistautua vanhemmuuteen tai vauva-arkeen? :) Voiko siihen edes valmistautua mitenkään?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla