Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

9kk vauvan liikkuminen!!!

Vierailija
22.05.2015 |

Vauva 9kk oppi viimein 2 viikkoa sitten ryömimään. Monesti olen kuullut että vauva alkaisi viihtymään lattialla paremmin tämän taidon saavutettuaan. Ongelmana on nyt se että vauva on edelleen tyytymätön lattialla, eikä selvästi halua ryömiä, vaan kitisee ja itkee ja vasta "pakon edessä" liikkuu. Ei ole tyytyväinen lainkaan vaikka pääsisi/pääsee nyt itsekin paikasta toiseen... Vauvalla kaksoissisarus joka ryöminyt jo 6kk alkaen tyytyväisenä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
22.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

U

Vierailija
2/5 |
22.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä se siitä innostuu kun hoksaa homman kunnolla. Tai sitte vaan on enemmän sylissä viihtyvää tyyppiä, vauvoja on erilaisia. Elä ainakaan sisarukseesa vertaa tai muihinkaan vauvoihin :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
22.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksilöllistähän tuo on, kuinka haluaa liikkua. Voiko vauvalle tulla hätä siitä, että hänet ns. jätetään yksin. Mulla on 10 kk vauva, jolla suuri eroahdistus ollut jo ainakin kuukauden. Jos neuvolassa eivät ole huolissaan, niin ei sunkaan tarvitse olla!

Vierailija
4/5 |
22.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eroahdistusta on kyllä hänelläkin ollut, liekkö tuo "yksin jääminen" siis ongelma! Tosin reagoi samalla tavalla vaikka olisin lattialla mukana ja tarjoan leluja jne. Ap

Vierailija
5/5 |
22.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä vauvasta tuli tyytyväinen vasta sitten, kun oppi etenemään kunnolla kontaten. Ja senkin jälkeen valitti selvästi enemmän kuin isosiskonsa, kun ei tullut aina ymmärretyksi. Puheen kehittyminen tehnyt hänestä oikein aurinkoisen. Kärsimätön luonteenlaatu tulee näkymään silti hänessä aina, niin uskon. :) 

Ja tosiaan, 9 kk on erityinen ikä. Pidä paljon lähellä ja sylissä, toki ymmärrän että tuskainen olo tulee jos mitään ei saa tehdä ilman että toinen on kainalossa.. Tsemppiä tuohon vaiheeseen, ohi sekin menee! 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi kaksi