Mitä ihmettä?? Vesimelonissa on kaloreita 30/100g?! :o
Eli kokonaisessa minivesimelonissa (2000g) on kaloreita 600??
Kommentit (19)
Sen nimi on vesimeloni ehkä ihan syystä.
[quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 20:32"]Niin. Hienosti laskettu!
[/quote]
no mut herranjumala sehän melkei pelkkää vettä?
[quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 20:33"]
[quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 20:32"]Niin. Hienosti laskettu! [/quote] no mut herranjumala sehän melkei pelkkää vettä?
[/quote]600 kaloria ei mitään. 600 kilokaloria olis jo ehkä normin aterian verran.
Niin. Oikein olet laskenut. Mikäs tuossa nyt sitten yllättää? Vesimeloni ei ole nimestään huolimatta pelkkää vettä. Sen verran makeaa se on, että fruktoosi eli hedelmäsokeri kyllä maistuu läpi. Siitähän noi kalorit tulee.
Niinpä. Laihdutuksessa ja kevyissä elämäntavoissa ratkaisee useimmiten juuri se määrä. Kyllä sitä lihoo vaikka porkkanastakin jos vetää tonnikaupalla.
[quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 20:35"]Niin. Oikein olet laskenut. Mikäs tuossa nyt sitten yllättää? Vesimeloni ei ole nimestään huolimatta pelkkää vettä. Sen verran makeaa se on, että fruktoosi eli hedelmäsokeri kyllä maistuu läpi. Siitähän noi kalorit tulee.
[/quote]
no olin yllättynyt kun ajattelin että voin hyvällä omallatunnolla syödä tuon puolikkaan mut sit katoin paljonko siinä on kaloreita
Kiinnostaisi vain tietää kuinka monta kiloa vesimelonia ap on nyt vetänyt.
[quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 20:37"]Kiinnostaisi vain tietää kuinka monta kiloa vesimelonia ap on nyt vetänyt.
[/quote]
puoli kiloa
Kuka vetää kaksi kiloa vesimelonia?
[quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 20:39"]
[quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 20:37"]Kiinnostaisi vain tietää kuinka monta kiloa vesimelonia ap on nyt vetänyt. [/quote] puoli kiloa
[/quote]
Eli 150 kcal? Onko tuo nyt jotenkin kammottavaa mielestäsi?
Täyttävämpää se on kuin vaikka jokin yksi jugurtti, jossa on saman verran.
eli 500g eli 150 kaloria. Ei nyt ihan hirvesti kuitenkaan...ja siitähän syödään vain se malto, et sä vedä siitä kahden kilon vesimelonista kun pienen osan.
Siis olisim syönyt tuon vaikka kokonaan mut sit katsoin paljonko siinä on kaloreita :'D
[quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 20:33"][quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 20:32"]Niin. Hienosti laskettu!
[/quote]
no mut herranjumala sehän melkei pelkkää vettä?
[/quote]
Ootko kuullu sokerista? Eihän se millekään muute maistuis.
Ja kuoret pitää vähentää...ei oo kun jotain 100 kcal
[quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 20:45"]
Kuka vetää kaksi kiloa vesimelonia?
[/quote]
Leanne Ratcliffe aka Freelee the Banana Girl?
Mieti, mitä sinä sitten söisit jos jättäisit syömättä vesimelonia? Mikä on se, jossa on vähemmän kuin 150 kcal/ ANNOS, jos siis puoli kiloa eli neljänneksen söit kerralla.
Ai tässä olikin kyse siitä, että siinä on olevinaan paljon kaloreita. Ei hemmetti!? Ja ethän sä syö sitä kuorineen, että jos hintalapusta painon katsoit, meni väärin...
Punnitset palan jonka aijot mutustaa, mutusta, punnitse jääny osa eli kuori(toivottavasti jätät sen syömättä?) ja laske näiden kahden erotus. Sitten lasket kalorit tällä erotuksesta saadulla painolla, joka on sitä itse hedelmää eikä kuorta. Pala melonia on yllättävän kevyt kun kuoren jättää pois. 100g itse hedelmää ilman kuorta on aika moinen määrä.
Niin. Hienosti laskettu!