Mitä tää nyt meinaa? Diabetes vaiko ei?
Oon yli 40 vee mies ja lyhyeen runkoon verrattuna ylipainoa runsaasti n. 30 kiloa, ja vuoden alusta varovasti aloittelin vhh -ruokavaliolla laihduttamisen. No, lääkäri määräsi sokerirasitukseen, kun sokerit olivat koholla. Samalla kertaa, kun sokerirasitus otettiin, niin otettiin pitkän ajan sokerit (2 kk) ja sen arvo oli 36, mikä pitäisi olla ihan ok, viitearvojen sisällä (B-HbA1c)? No lääkäri sitten soitti, kun selvisi sokerirasituksen tulokset. Kuulemma paastoarvo ok, mutta 2 tunnin arvo oli 12 (pitäis olla alle 7) ja nyt määräsi Diformin retard lääkityksen. Sanoi siinä samalla myös, että pitkän ajan sokerit olivat myös koholla. Mutta eikö tuo 36 ole ihan normaali arvo? Eli kolmesta otetusta arvosta yksi oli korkea.
Juu, tiedän itse olen läskini hankkinut, kärsinyt ja nyt niistä haluan päästä eroon. Vuoden alusta olen laihtunut n. 15 kiloa (mielestäni hyvin?).
Itselläni ei ole ollut mitään diabeteksen yleisimpiä oireita (väsymys, jano, runsas virtsaamistarve). Ja varsinkin nyt uuden elämäntavan myötä olo muutenkin hyvä. Voiko oikeasti olla, että olen pysyvästi hankkinut itselleni vanhoilla väärillä tottumuksilla tilan, johon tarvitsen lääkityksen lopuksi elämää? Jos jatkan määrätietoisesti vhh:lla, niin millä todennäköisyydellä tuon lääkityksen voi unohtaa?
Lääkäri puhuu kuinka pitäisi vältellä tyydyttyneitä rasvoja yms. Kuitenkin netti on pullollaan tietoja, jossa kerrotaan aivan päinvastaista eli että eläinrasvat olisivat itseasiassa hyväksi ja margariinit ovat pahasta. Uskaltaako lääkärille mainita, että itse asiassa noudatan päinvastaista, mitä nykysuositukset ovat?
Alkoholia en kuluta juuri lainkaan, tupakkaa en polta ja nyt sokeritkin olen karsinut menestyksekkäästi pois.
Ateriesimerkkejä maustamaton täysrasvainen jugurtti n. 2dl ja kourallinen (n. 1/2 dl) marjoja (mustikka, vadelma, mansikka), 2 rkl pellavasiemenrouhe + vajaa tl makeutusta.
Kanaa, kalaa, nautaa tai possua n. 100 g + höyrytettyjä kasviksia + 1 rkl voita.
Salaattia, kurkkua, 3-4 kirsikkatomattia, proteiinia (kana, kala tai kinkku), oliiviöljyä, joskus lisäksi keitettyä kananmunaa.
Päivässä menee vettä vähintään 2 litraa, yleensä 3. Limut, myös sokerittomat olen jättänyt kokonaan pois.
Kommentit (40)
[quote author="Vierailija" time="21.03.2015 klo 14:29"]
Vierailija 21.03.2015 klo 07:59
Vierailija 21.03.2015 klo 07:50
Kasvirasvoja on Suomessa syöty enenevissä määrin jostain 80-luvulta asti. Samaan tahtiin on yleistynyt diabetes. Eniten diabetestä esiintyy pohjois-Karjalassa, sen hienon projektin loistavana saavutuksena. Ei eläinrasvan vaihto kasvirasvoihin näytä diabeetikkoja auttavan.
Kyllähän se projekti taisi mennä ns. puskaan mutta ei se rasvan laatu yksinään mitään vaikuta mihinkään. Pohjois-Karjalassa on suhteellisen paljon ihmisiä joilla on elämäntavat kokonaisvaltaisesti se verran pielessä että rasvan vaihto ei ole tärkein kysymys. Sitä paitsi alttius sairastua molempien tyyppien diabetekseen periytyy, ja pohjoiskarjalaiset ovat aika sisäsiittoista porukkaa.
Vuonna 1988 diabeetikkoja oli Suomessa 94 000, vuonna 2000 166 000, vuonna 2006 puoli miljoonaa. Ei tätä hillittömän nopeaa kasvua millään geeneillä selitetä eikä eläinrasvankaan syyksi voi laittaa."
Mikä on 80-luvulta muuttunut: eläintuotteiden, maidon, munan ja lihansyönnin lisääntyminen, einesten lisääntyminen, sokerin, makeisten, teollisten leivonnaisten lisääntyminen, pikaruokalat, pitsat, alkoholinkäyttö lisääntynyt.
Diabeetikon tulisi välttää lihaa, kasvisruokavalio on paras hoito:
http://www.terve.fi/terveyden-abc/paivittainen-lihansyonti-diabetesriski
lihaproteiinin sisältämä metioniini aiheuttaa/pahentaa metabolista oireyhtymää ja diabetesta ja kasviproteiinin sisältämä glysiini vähentää.
http://valtsuhealth.blogspot.fi/2014/11/ravinnon-aminohapot-ja-metabolinen.html
[/quote]
Ihan huuhaata
Diabetesdiagnoosi voidaan tehdä kun sokerirasituksessa paastoarvo on 7.0 tai yli, tai kahden tunnin arvo yli 11.1 tai Hba1c yli 6.5 %. Kelalle kuitenkaan ei kelpaa diabetesdiagnoosiin yksi poikkeava arvo, jos potilaalla ei ole tyyppillisiä diabeteksen oireita (janotus, virtsatus, väsymys), ja silloin ei kela myönnä oikeutta erityiskorvattaviin lääkkeisiin. Jos kaksi arvoista on poikkeavia, vaikka oireita ei olisikaan, on se aihe lääkkeiden erityiskorvattavuuteen.
[quote author="Vierailija" time="21.03.2015 klo 08:25"][quote author="Vierailija" time="21.03.2015 klo 08:23"]
Lääkeinsuliini keksittiin alle 100 vuotta sitten. Suomalainen tautiperimä on muuttunut sen jälkeen. Kyllä karppauksessa 2. tyyppiin on jotain järkeä, hoidettiinhan sitä ennen insuliinia rasvakuurilla.
[/quote]
Korjaan, diabetestä hoidettiin rasvakuurilla :).
[/quote]
Kakkostyypin diabetesta ei yleensä hoideta insuliinilla.
Miksi oot syönyt ittes palloks vaikka olet mies?
"lihaproteiinin sisältämä metioniini aiheuttaa/pahentaa metabolista oireyhtymää ja diabetesta ja kasviproteiinin sisältämä glysiini vähentää."
Ota nyt lapsiraukka asioista selvää edes perustasolla ennenkuin postaat noita typeryyksiäsi. Metioniini on yksi välttämättömistä aminohapoista eikä se siten aiheuta metabolista oireyhtymää eikä diabetestä. Glysiini ei muuten ole välttämätön aminohappo, sitä elimistö pystyy valmistamaan itsekin. Lihasta kyllä löytyy sitäkin, sillä kollageenistä 22% on glysiiniä. Eli glysiiniä saa syömällä sidekudosta sisältäviä tuotteita esim. luuliemiä, liivatetta ja jauhelihaa.
[quote author="Vierailija" time="21.03.2015 klo 15:54"]
[quote author="Vierailija" time="21.03.2015 klo 08:25"][quote author="Vierailija" time="21.03.2015 klo 08:23"] Lääkeinsuliini keksittiin alle 100 vuotta sitten. Suomalainen tautiperimä on muuttunut sen jälkeen. Kyllä karppauksessa 2. tyyppiin on jotain järkeä, hoidettiinhan sitä ennen insuliinia rasvakuurilla. [/quote] Korjaan, diabetestä hoidettiin rasvakuurilla :). [/quote] Kakkostyypin diabetesta ei yleensä hoideta insuliinilla.[/quote]
Tarkoitat varmaan, että siinä vaiheessa kun DM II:n verensokeritasot eivät vielä ole kovin korkeat, ei vielä käytetä insuliinia. Silloin käytetään suun kautta otettavia lääkkeitä. Kun vs on epätasapainossa (=korkea), käytetään insuliinia.
Ei toi yx poikkeava arvo tosiaan riitä diagnoosiin. Sinänsä tossa tilanteessa ei lääkityksen aloittaminen oo mitenkään välttämätöntä. Tavanomainen tapa toimia tuossa tilanteessa olisi tsempata elintavoissa ja tarkistaa kokeet uudelleen esim 6-12kk kuluttua. Jos tuolloin edelleen diabetekseen viittaava arvo on diagnoosi virallisesti tehty ja lääkityksen voi aloittaa ja vieläpä erityiskorvattuna.
Ei se väärin ole jo nytkin metformiini aloittaa kun se todnäk ennemmin tai myöhemmin sinulle kuitenkin tulee (ellet ole tällä hetkellä ylipainoinen / elintavat muutoin pielessä jolloin huomattava elintapamuutos ja/tai painonpudotus saattaisi ehkäistä taudin puhkeamisen kokonaan).
t.Lääkäri
Sähän syöt ihan monipuolisesti.
Nro, ei ne eläinrasvoja ole hyväksi. Ne on tyydyttyneitä rasvoja. Ei ne sellaselle ole hyväksi, jolla on veren kolesterolin kanssa ongelmia. Kyl niitä ravitsemussuositukset kannattaa kuunnella. Katso vaikka "Itämeren ruokakolmio"- haulla.
miks sä et uskaltaisi sanoa lääkärille?
entä, jos sä lisäisit liikuntaa...vaikka kävelylenkkejä tai pyöräilyä?
tai mee pilateksen tai muuhun kivaan. Mistä liikunnasta sävykkäisit?
sun massaa ehkä vähän vois pienentää. Tulis kevyempi olo. Sun kroppaa vaan on liian kovilla nyt.
En ole asiantuntija, ja saat muilta varmaan parempia kommentteja. Mutta tuo sokerin 2 h arvo on huono juttu. Seuraatko sokeria nyt itse kotona?
Pudotat ne toisetkin 15 kg ja liikut tarpeeksi myös niin saat luultavasti unohtaa lääkityksen mutta et enää koskaan terveellistä syömistä ja liikuntaa
[quote author="Vierailija" time="21.03.2015 klo 06:28"]
Sähän syöt ihan monipuolisesti.
Nro, ei ne eläinrasvoja ole hyväksi. Ne on tyydyttyneitä rasvoja. Ei ne sellaselle ole hyväksi, jolla on veren kolesterolin kanssa ongelmia. Kyl niitä ravitsemussuositukset kannattaa kuunnella. Katso vaikka "Itämeren ruokakolmio"- haulla.
miks sä et uskaltaisi sanoa lääkärille?
entä, jos sä lisäisit liikuntaa...vaikka kävelylenkkejä tai pyöräilyä?
tai mee pilateksen tai muuhun kivaan. Mistä liikunnasta sävykkäisit?
sun massaa ehkä vähän vois pienentää. Tulis kevyempi olo. Sun kroppaa vaan on liian kovilla nyt.
[/quote]
Eläinrasvat ovat terveellisiä. Itämeren ruokavalio on ihan höpöhöpöä.
Mä ihmettelen, että mikset sä reagoi. Jos sä voist nyt elämäntavoilla saada ilman lääkkeitä itses kuntoon. Ehkä olet just riskirajalla.
se diabetes on tuhoava sairaus...ei sitä vapaaehtoisesti kannata hankkia ja leikkiä oman terveyden kanssa.
mun mielestä sä vähättelet omaa vastuutas, vaikka selvästi tunnut tietävän asioista. Ihanku sä leikkisit sun terveydellä...että aihän tää oikeesti haittaa...mut sulla on tää yks elämä ja sun yks terveys.
koeta pitää itsestäs enemmän huolta. Hyvää huolta.
Lue niitä virallisia suosituksia. Ja käy vaikka Diabetesliiton sivuilla.
mä sanoisin sulle ohjeeks, että lopeta ihmettely ja lue viralliset suositukset ja toteuta niitä.
Älä pelleile terveydelläsi. Se on sun. Se ei ole sun lääkärin eikä se ole niitten, jotka kirjoittelee voin paremmuudesta. Se on vaan sun. Ja se vaikuttaa vaan sun elämään suoraan. Ja muitten elämään se vaikuttaa välillisesti.
Ethän sä ihan terveeltä kuullosta. Ehkä sun pitää muuttaa jotain?
Mitä sun pitäis elämäntavoissas muuttaa?
Viralliset ravintosuositukset eivät sovellu diabeetikolle.
...sori mä luin väärin...että sulla olis noi oireet...mut sä olitkin vaan listannut niitä.
onnea sulle elämäntaparemontissa. Ehkä sun ei kande hirveesti huolehtia vaan elät nyt terveellisesti. Ihan niinku sä oot ruvennut tekemäänkin. Tässä hetkessä.
meet uusin testeihin.
Mun tutulle määrättiin verenpainelääkkeiden, kun sen VP oli lääkärissä tutkittaessa koholla. Mut se oli jännitystä. Kotona, kun ottaa, niin luvut oli ihan normaalit. Onneks oli tajunnut hankkia mittarin.
mä tolla sitä, että jos sun elämäntaparemontilla sais sun veriarvot kohdilleen. Että jatkat nyt vaan hyvää elämää hyvällä mielellä. Ja sit uusiin kokeisiin. Ei kai niitä lääkkeitä heti määrätä.
Tsemppiä sulle. Rauhoita mieles. Se stressaaminen vaikuttaa kans. Nauti hyvillä mielin asioista...eikä sitä lääkäriä peltät tarvi. Mut oma järki pitää olla kans. Ne kovat rasvat ehkä kanrsis vähentää ja vaihtaa kasvisrasvoihin.
[quote author="Vierailija" time="21.03.2015 klo 06:40"]Viralliset ravintosuositukset eivät sovellu diabeetikolle.
[/quote]
Totta. Ruokavaliostasi jättäisin makeutuksen vielä pois. Marjat riittävät kyllä.
Proteiini nostaa verensokeria. Näin minulle kerrottiin (by sekä lääkäri että diabeteshoitaja), kun pojalla todettiin DM1. Eli, jo syö proteeinipitoisempaa ruokaa (kuten urheilijanuori nyt tekee), pitää insuliinia pistää enemmän.
11 lainaa novo nordiskin hiilihydraattikäsikirjaa, jossa lukee näin: "Lihasta, kalasta, munasta ja juustosta ei tule hiilihydraatteja. Suuri annos liha- tai kalaruokaa kuitenkin nostaa verensokeripitoisuutta viiveellä, koska ylimääräinen proteiini muuttuu verensokeriksi ja lisää insuliinin tarvetta." Tuo saatiin 2012 kun pojalla tauti todettiin.
Hauskaa, että karppaajat ovat sokeita totuudelle. Jokainen diabeetikko (ja -lapsen vanhempi) tietää että liika proteiini nostaa verensokeria. :D
[quote author="Vierailija" time="21.03.2015 klo 07:08"]
Hauskaa, että karppaajat ovat sokeita totuudelle. Jokainen diabeetikko (ja -lapsen vanhempi) tietää että liika proteiini nostaa verensokeria. :D
[/quote]
No, eihän proteiinia pidäkään liikaa syödä.
Vuonna 1988 diabeetikkoja oli Suomessa 94 000, vuonna 2000 166 000, vuonna 2006 puoli miljoonaa. Ei tätä hillittömän nopeaa kasvua millään geeneillä selitetä eikä eläinrasvankaan syyksi voi laittaa."
Mikä on 80-luvulta muuttunut: eläintuotteiden, maidon, munan ja lihansyönnin lisääntyminen, einesten lisääntyminen, sokerin, makeisten, teollisten leivonnaisten lisääntyminen, pikaruokalat, pitsat, alkoholinkäyttö lisääntynyt.
Diabeetikon tulisi välttää lihaa, kasvisruokavalio on paras hoito:
http://www.terve.fi/terveyden-abc/paivittainen-lihansyonti-diabetesriski
lihaproteiinin sisältämä metioniini aiheuttaa/pahentaa metabolista oireyhtymää ja diabetesta ja kasviproteiinin sisältämä glysiini vähentää.
http://valtsuhealth.blogspot.fi/2014/11/ravinnon-aminohapot-ja-metabolinen.html