Opettaja: Havainnoidaanko koulussanne pimennystä?
Havainnoidaanko teidän koulussanne pimennystä vai pidetäänkö oppilaat sisällä?
Meidän koulussamme panostetaan turvalliseen havainnoimiseen, jolloin kenenkään ei tarvitse turmella silmiään. Askartelut tehtiin tänään.
Kommentit (5)
Kiitoksia! Olen miettinytkin pääni puhki, kun vanhanaikainen filmistä tehty aurinkolasi ei oikein riitä. Yritin miettiä, miten saisi kännykkäkameran kuvan suunnattua ja johonkin, josta kaikki voisi katsoa.
Kännykkäkamera ei pysty toistamaan pimennystä hyvin, ellei eteen saa himmennystä. Tehkää mielummin tuo neulanreikäkamera systeemi ja vaikka piirtäkää näkyvillä oleva auringon osa paperiin. Mitä kauempana reikä on heijastinpaperista sen suurempi kuva auringosta muodostuu.
Meneekö kännykänkamera rikki jos sillä katsoo aurinkoa? Jos menee niin toimiiko kännykän suojauksessa ihan tavallinen ruskea filmi?
PS. henkilö joka katsoin vuoden 2004 (2012 en jaksanut nousta aamulla) venustransiittia monen tavallisen filmin läpi ja näkö edelleen erinomainen. Tosin katsoin vain muutamansekuntijaksoja ja kokonaisaikaa ehkä n. minuutti.
Kenno ei tykkää voimakkaasta valosta, mutta uskoisin sen päällä olevan ruskean filmin (tarvittaessa monta kerrosta) auttavan paljon. Ongelmaksi voi tulla automatiikka, joka haluaa yrittää ottaa valoisamman kuvan.
Sori, piti laittaa plussapeukku. Meidän päiväkodissa aiotaan havainnoida,, jos sää sallii.