Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Silja Symphony/Serenade vai Viking Mariella/Gabriella?

Vierailija
19.03.2015 |

Ja nyt mietin lähinnä siltä kantilta, kummassa on vähemmän islam-taustaisia (Suomessa asuvia) maahanmuuttajia... Jos yksin matkustaisin, niin tuolla ei niin olisi väliä, mutta nyt ajattelen 17-vuotiaan tyttäreni kannalta. Olemme nyt pari kertaa putkeen menneet Vikingillä ja molemmilla kerroilla tyttäreni on silminnähden ahdistunut, kun tietynväriset miehet ovat alkaneet tehdä tuttavuutta. Tämä ilmeni niin, että jo terminaalissa suht vanha (ainakin 30-vuotias) maahanmuuttajamies tuli höpöttelemään tyttärelleni ja hänen kaverilleen että mitä kuuluu jne. Kun ei heitä kiinnosta keskustella ylipäätään tuon ikäisten kanssa, niin laivaan päästyämme tämä mies ja muut heimolaisensa alkoivat stalkata heitä ja pyörimään perässä kun tyttäreni olisi esim. halunnut haistella hajuvesiä tai muuten vaan tehdä ostoksia. Tuntuu, että menimmepä minne tahansa, niin aina he tulivat sinne minne mekin. Tätä on nyt tosiaan tapahtunut kahdella viimeisimmällä risteilyllä perä jälkeen, ja edellisellä risteilyllä tämä kärjistyi niin, että yksi tällainen mamu-taustainen yritti pyrkiä hyttiimme. Seisoi siis hyttikäytävällä jo valmiiksi ja tuli perässä kun avasimme hytin oven. Saimme onneksi työnnettyä miehen ulos ennen kuin ehti kokonaan sisään, mutta oven suljeuduttua hän jäi vielä koputtelemaan oven taakse. Soitimme tietysti laivan infoon ja mies tultiin noutamaan, minne lie, mutta loppumatkana häntä ei onneksi enää näkynyt.

Tavallaan aika ankeaa joutua miettimään omia matkasuunnitelmiaan sen mukaan, kumman laivan mamukanta on pienempi, mutta miten asia on Silja Linella? Olemme matkanneet Siljalla viimeksi sen verran kauan aikaa sitten, että tyttäreni oli nuorempi ja tällainen mamu-häiriköinti ei ollut ajankohtaista. Risteilyt Serenadella ja Symphonylla ovat kalliimpia, mutta olen valmis maksamaan erotuksen jos siellä tosiaan saa kulkea rauhassa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mustalaiset ja tummaihoiset vs venäläiset ja virolaiset siis.

Jälkimmäisiä enemmän Siljalla. 

 

Tyttärelläsi olisi selvästikin lahjoja mamupatjaksi..

Vierailija
2/5 |
19.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silja tietysti parempi. Hinta on korkeampi, mikä karsii osan matkustajista pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa kyllä kurjilta teidän kokemukset! Oon matkustanut nyt aika paljon just Siljan noilla laivoilla enkä kyllä muista että olisi ollut mamuja. Varsinkaan sellaisia, jotka olis ruvennu ahdistelemaan. Oon nuori nainen itekin.

Vierailija
4/5 |
19.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Serenade on hyvä!

Vierailija
5/5 |
19.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos Siljalla pahin "uhka" on venäläiset, niin mieluummin sinne sitten seuraavalla kerralla mennään. Venäläiset eivät sentään tulkitse katsetta myöntymiseksi kosintaan ja muutenkin ovat omissa porukoissaan, kun eivät ole niin huomion- ja naisenkipeitä.

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kahdeksan